polecanePoradnikiStany Zjednoczone
10 komentarzy 7,7K views

Roadtrip po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych – poradnik

Podróże po Stanach Zjednoczonych najczęściej kojarzą się z dzikim zachodem. A może jednak zmienić kierunek? Przeczytaj mój poradnik dotyczący roadtripu po wschodnim wybrzeżu, zainspiruj się i wyjedź!

Stany Zjednoczone dla wielu są podróżniczym marzeniem. Każdy jednak swoje marzenie stara się realizować na Zachodzie. Klimat gorączki złota udziela nam się do dziś – w zachodniej części USA znajdziemy przepiękne trasy, fantastyczne parki krajobrazowe, w tym takie kwiatki jak Wielki Kanion. Mam jednak nadzieję, że nie wzgardzisz Wschodem, bo to właśnie o wschodnim wybrzeżu chcę Ci dziś opowiedzieć. Mam dla Ciebie plan wycieczki, wraz ze zbiorem informacji praktycznych i dodatkowymi wyliczeniami. No to w drogę!

Dla Twojej wygody podzieliłam ten tekst na sekcje. Zatem osobno rozważam, jak dotrzeć na wschodnie wybrzeże, a następnie analizuję po kolei każde większe miasto na trasie, w którym warto się zatrzymać wraz z ciekawymi opcjami rozszerzenia wycieczki o wyjazd poza miasto. Na końcu wpisu znajdziesz krótką informację o transporcie i potrzebnych dokumentach.

Loty na wschodnie wybrzeże

Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych znajduje się wiele lotnisk, które są wygodnie skomunikowane z Polską. Z Warszawy dolecisz do Nowego Jorku bezpośrednio, korzystając z usług polskiego przewoźnika – LOT. Jeśli jednak rozważysz loty przesiadkowe – masz szansę znaleźć się na wschodzie USA już za 1300 złotych w dwie strony!

Polecam jednak kupić osobny bilet do Stanów, i drugi powrotny z dwóch różnych portów lotniczych, dzięki czemu łatwiej będzie zaplanować wyprawę z północy na południe lub odwrotnie 😃 W grę wchodzą więc takie lotniska jak Miami czy Orlando, albo Boston, Nowy Jork czy Portland.

Co zobaczyć na trasie?

Boston, MA

Boston to jedno z najstarszych miast w całych Stanach Zjednoczonych. Założony w 1630 roku jest od zawsze związane z handlem morskim, a obecnie również przodującym ośrodkiem naukowym (kolebka studentów Harvardu i MIT). Ze względu na wiek miasta można tam znaleźć ciekawe architektonicznie budynki – rzadko spotykane w innych częściach Ameryki. Ponieważ Boston był świadkiem wielu ważnych historycznych wydarzeń – powstała trasa tzw. Freedom Trail, która przeprowadzi Cię przez najważniejsze miejsca w mieście.

Co w mieście?
W samym mieście możesz poznawać historię i kulturę, m.in. odwiedzając Muzeum Bostońskiej Herbatki, czy obchodząc miasto wzdłuż czerwonej linii Freedom Trail.
Polecam również wypłynąć na poszukiwanie wielorybów, a także spojrzeć na miasto z pięknego tarasu widokowego na 50 piętrze Prudential Tower.
W ciągu dnia udaj się na Quincy Market, gdzie tuż obok ulicznych sprzedawców i performerów zjesz najlepszego steka w mieście – w kultowej restauracji Durgin Park – albo skosztujesz świeżej rybki w równie popularnej i starej knajpie Salty Dog Boston.
Jeśli szukasz noclegu w hostelu – polecam Backpackers Hostel & Pub – klimatyczne miejsce, w którym co rano obudzą Cię rockowe złote przeboje, a na ścianach zobaczysz podobizny Beatlesów czy The Doors. Nocleg ze śniadaniem w pokoju wieloosobowym kosztuje około 45 USD, w cenę wliczony jest darmowy busik, który dowiezie Cię do najbliższej stacji metra.

Więcej na temat zwiedzania Bostonu znajdziesz tutaj: Boston

Co poza miastem?
Z Bostonu warto udać się do:

 • Acadia National Park – piękny part na niewielkiej wyspie. Dotrzesz tam samochodem (około 4 godziny jazdy), samolotem (nieco ponad godzinę, około 300 USD), albo autobusem (5godz. 40 minut, Greyhound – około 35 USD w jedną stronę).
 • Portland, ME – największe miasto stanu Maine, port nad Atlantykiem, który znajduje się w połowie drogi między Bostonem a Acadia National Park.
 • Niagara Falls, NY – najsłynniejsze kaskady świata! Piękne o poranku i w nocy wodospady znajdują się na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Warto zostać tam przynajmniej jeden dzień, by móc swobodnie przekroczyć granicę i obejrzeć ten cud natury z każdej strony. Dojedziesz tam samochodem (około 8 godzin jazdy), samolotem (nieco ponad godzinę, od 177 USD), albo autobusem (10 godzin jazdy, Greyhound do Buffalo, NY – około 65 USD w jedną stronę).

Nowy Jork, NY

Nowy Jork, zwany też Wielkim Jabłkiem, zachwyca i co roku przyciąga tłumy. Na porządne poznanie tego ośmiomilionowego miasta potrzeba pewnie co najmniej kilku tygodni! Miasto podzielone jest na 5 dzielnic – Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn i Staten Island – skomunikowanych ze sobą dzięki najstarszemu na świecie metru.

Co w mieście?
W Nowym Jorku każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli więc interesujesz się historią imigracji i początkami Stanów Zjednoczonych – warto wybrać się na zwiedzanie muzeum na Ellis Island i odwiedzić Statuę Wolności. Miłośnik sztuki odnajdzie się w MoMie lub Mecie (odpowiednio: Muzeum Sztuki Współczesnej i Metropolitan Museum of Art), ale warto również rozważyć broadwayowskie show! Spacer mostem Brooklyńskim to kolejna z ciekawych atrakcji, choć ja polecam przejażdżkę kolejką linową z Manhattanu na Roosevelt Island!
W Nowym Jorku w każdym miejscu możesz kosztować przedziwnych smaków z różnych zakamarków świata. Polecam wybrać się na Smorgasburg – weekendowy targ żywności, gdzie spróbujesz kanapki z argentyńską kiełbasą, ręcznie robionych frytek w oleju truflowym, czy kanapek lodowych o smaku karmelu z solą morską.
W słoneczne dni ogrzejesz się na Coney Island (część Brooklynu), skąd blisko do nowojorskiego akwarium, czy niewielkiego luna parku.
Wpadnij też do polskiej dzielnicy – Greenpoint – gdzie kupisz polskie produkty w amerykańskich cenach, a wśród pracowników „Biedronki” nie znajdziesz ani jedno Polaka. 😃

Więcej na temat samego Nowego Jorku znajdziesz tutaj: Nowy Jork.

Co poza miastem?
Z Nowego Jorku warto udać się do:

 • Jersey City, gdzie nauczysz się grać w golfa, zobaczysz piękny wschód słońca z widokiem na Manhattan w Parku Wolności. Z Jersey City również warto podjechać do MetLife Stadium – stadionu NY Giants i Jetsów, z których wszyscy tutaj są dumni. Dojedziesz tu komunikacją miejską lub samochodem.
 • Ogarnij trekking! – na północ od Nowego Jorku znajduje się wiele przepięknych szlaków trekkingowych, które idealnie nadają się na jednodniową pieszą wycieczkę. Wystarczy podjechać około 35 minut pociągiem z Grand Central Terminal, by znaleźć się w pobliżu pięknych szlaków leśnych.
 • Weź udział w spływie kajakowym po rzece Hudson – wiele firm organizuje tego typu wycieczki, nie trzeba więc wszystkiego planować samodzielnie. Jeśli jednak nie wiesz jeszcze, czy kajakowanie w Nowym Jorku, to coś, co tygryski lubią najbardziej – przy Pier 26 dostępne są kajaki to pożyczenia za darmo!
 • Space Farms w New Jersey – tam poczujesz niesamowity klimat tego przedziwnego stanu!

Philadelphia, PA

Philadelphia (lub po polsku – Filadelfia) to piąte (!) co do wielkości miasto w całych Stanach Zjednoczonych! Zanim utworzono Waszyngton – Filadelfia była stolicą USA, a niegdyś była centralnym ośrodkiem polityczno-gospodarczym dla pierwotnych kolonii.

Co w mieście?
Koniecznie wpadnij do Philadelphia Museum of Art, gdzie znajdziesz ogromne zbiory przeróżnych dzieł sztuki. Polecam też wybrać się do muzeum rewolucji amerykańskiej. Spośród darmowych atrakcji Filadelfii znajdziesz Dzwon Wolności, “Once Upon A Nation”, gdzie posłuchasz fascynujących, pięciominutowych opowieści, czy prawie kilometrową ścieżkę prowadzącą nad wodą.

Co poza miastem?
Z Filadelfii warto skierować się do:

 • Wioski Amiszów – każdy z nas jest na pewno ciekaw, jak żyją ludzie, którzy nie korzystają z technologii i zdobyczy cywilizacji. A potem znajdujemy ich stronę internetową i chwilę wahamy się, czy “ci Amisze”, to na pewno tacy są zacofani. 😉 Polecam sprawdzić na własną rękę, co i jak! Dojazd do wioski trzeba zorganizować samodzielnie samochodem – to około 1 godzina drogi. Na miejscu można skorzystać z objazdowej wycieczki busem, wycieczki z przewodnikiem po domu i farmie.
 • Atlantic City – urocze miasteczko położone nad… jak sama nazwa wskazuje – Oceanem Atlantyckim. Miejscowość znajduje się na niewielkim półwyspie. Poza plażowaniem warto zorganizować sobie krótką wycieczkę rowerową np. z Atlantic City do Cape May! Z Filadelfii do Atlantic City dojedziesz busem w niecałe dwie godziny (już od 10 dolarów!).

Waszyngton, DC

Obecna stolica Stanów Zjednoczonych – miejsce znane z filmów i… codziennych wiadomości. Miasto założono w 1790 roku znajduje się nad rzeką Potomak. Co ciekawe, z powodu przeróżnych zawirowań administracyjnych – mieszkańcy Waszyngtonu nie mogli głosować w wyborach prezydenckich aż do 1961 roku!

Co w mieście?
W Waszyngtonie znajdziesz bardzo dużo ciekawych muzeów, do których wejście jest darmowe. Nie możesz też pominąć słynnego Białego Domu – miejsca, w którym mieszka prezydent Stanów Zjednoczonych, a także Kapitolu, pomnika Lincolna czy Waszyngtona.
Poza oczywistymi oczywistościami warto udać się także do Muzeum Szpiegów, Newseum (czyli muzeum wiadomości), czy ZOO, gdzie żyją pandy wielkie.

Więcej na temat Waszyngtonu znajdziesz tutaj: Washington DC

Co poza miastem?
Z Waszyngtonu wybierz się do:

 • Baltimore, MD – gdzie mieści się duże akwarium (wraz z delfinami!). Baltimore i cały stan Maryland jest również ciekawe z historycznego punktu widzenia – przed wojną secesyjną panowało tu niewolnictwo.
 • Mount Vernon, gdzie niegdyś mieszkał Waszyngton, zanim jeszcze został prezydentem. W Mount Vernon poznasz historię niewolników byłego prezydenta, a także zobaczysz, jak dziwne zwierzęta lubił. Dojedziesz tam samochodem wokoło pół godziny.
 • Assateague Island National Seashore – park nad oceanem Atlantyckim, gdzie spotkasz dziko żyjące konie. Dojedziesz tam samochodem w niecałe 3 godziny.

Orlando, FL

Jedno z kilku większych miast na Florydzie. To tutaj znajdziesz parki tematyczne ze świata Walta Disneya!

Co w mieście?
W Orlando przejedziesz się w Coca Cola Orlando Eye (florydzki odpowiednik London Eye), odwiedzisz Odditorium, w którym znajdują się (jak nazwa wskazuje) dziwne rzeczy, czy zwiedzisz fabrykę czekolady.
Jeśli pragniesz emocji z filmów i bajek – parki tematyczne będą na pewno super opcją dla Ciebie! Jest w czym wybierać – od świata Harry’ego Pottera po Tranformersów.

Wpadnij też do Disney World (jak zaplanować wizytę w Disney World?)!

Co poza miastem?
Z Orlando jest niedaleko do:

 • Chassahowitzka Wildlife Refuge – miejsca, które od 1941 roku zajmuje się ochroną środowiska morskiego i zwierząt morskich, a także ptaków. Dojedziesz tu samochodem w niecałe dwie godziny.

 

Miami, FL

Kolejne miasto pełne słońca, w którym znajdziesz zarówno chwilę wytchnienia, jak i imprezy. Dużo imprez! A im bliżej Miami Beach – tym więcej!

Co w mieście?
W Miami znajduje się duże Muzeum Sztuki Erotycznej, gdzie poznasz “wcześniej nieznane” kadry z bajek Disneya, czy eksponaty z “Mechanicznej Pomarańczy”. Tutaj też polecam przejść się szlakiem graffiti, które ciężko znaleźć wśród budynków, czy wreszcie – odpocząć na plaży nad Atlantykiem!

Co poza miastem?
Z Miami polecam udać się do:

 • Key West (autobus kosztuje 50 USD, jadąc samochodem, można zobaczyć również pozostałe Florida Keys), gdzie staniesz na najdalej na południe wysuniętym krańcu Stanów Zjednoczonych (stąd już blisko na Kubę!). Polecam wycieczkę połączoną z poszukiwaniem delfinów oraz snorkelingiem w rafie koralowej. Mając więcej czasu można także udać się na Dry Tortugas – park narodowy, w którym spotkasz chronione żółwie morskie.
 • Everglades – park narodowy, mokradła, w których żyje kilkaset gatunków ptaków i ryb, a także 40 gatunków ssaków i 50 gatunków gadów. Spotkasz tam między innymi panterę florydzką, krokodyla amerykańskiego i manata karaibskiego – a także kilkadziesiąt innych zagrożonych gatunków zwierząt. Do Everglades najlepiej wybrać się samochodem.

Więcej na temat Florydy znajdziesz tutaj: Floryda

Czym podróżować?

Pewnie przychodzi Ci teraz do głowy, że jak roadtrip, to koniecznie na cały wyjazd potrzebujesz samochodu. Jednak nie zawsze jest to prawda i nie warto wydawać zbyt wielkiej kwoty pieniędzy na wynajem auta na cały czas podróży. Polecam część trasy pokonywać autobusami (np. droga pomiędzy Nowym Jorkiem a Filadelfią, czy Filadelfią a Waszyngtonem), a samo auto wypożyczać dopiero, jeśli wiemy, że będzie potrzebne w danej okolicy (np. na czas pobytu na Florydzie). Oszczędzasz wtedy nie tylko ze względu na krótszy czas wynajmu auta, ale także nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych ze zwrotem samochodu w innym miejscu, niż zostało ono wypożyczone.

Więcej o wynajmowaniu auta przeczytasz tutaj: Wynajęcie auta w USA krok po kroku. Zwróć też uwagę na techniki jazdy w górach, bo nie raz zdarzyło mi się obserwować kierowców, którzy kompletnie zajechali swoje hamulce na górzystych trasach (również na wschodnim wybrzeżu)!

Polecam szukać autobusów linii Greyhound lub BoltBus – kupując bilety odpowiednio wcześnie, masz szansę zapłacić za nie raptem 1 dolara (a nawet jeśli będzie to 10 USD – to to też bardzo dobra cena!).

Sprawy wizowe i inne dokumenty

Do Stanów Zjednoczonych potrzebna jest wiza turystyczna – wydawana często od razu na 10 lat, jednak jednorazowo (z reguły) długość Twojego pobytu nie może przekraczać 6 miesięcy. Tu przeczytasz jak wyrobić wizę do Stanów Zjednoczonych.

Leczenie w USA jest bardzo drogie, dlatego koniecznie wykup przed przyjazdem ubezpieczenie podróżne. Decydując się na ubezpieczenie uwzględnij takie kryteria jak:

 • możliwość bezgotówkowego załatwienia sprawy z ubezpieczycielem (najlepiej, jeśli Ty nie musisz wykładać z własnej kieszeni nawet grosza, a wszystko od razu pokrywa ubezpieczyciel),
 • ogólną sumę kosztów leczenia – musi to być kwota co najmniej kilkuset tysięcy złotych, inaczej umarł w butach, jeśli coś Ci się stanie,
 • ubezpieczenie mienia – walizki w podróży lubią się popsuć.

Pamiętaj, że nawet jeśli wypożyczalnie nie wymagają od Ciebie międzynarodowego prawa jazdy – warto się w takie zaopatrzyć. Wydawane jest na 3 lata, kosztuje około 35 złotych. Przeczytaj mój poradnik o tym, jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy.

W czasie dłuższego pobytu w Stanach na pewno przyda Ci się działający telefon. Ostatnio słyszałam, że wbrew pozorom roaming z Orange wychodzi całkiem niedrogo, jednak polecam również rozważyć inne sieci telefonii komórkowej. Z popularnych będzie to T-Mobile, AT&T oraz Verizon – wszystkie trzy oferują zwykłe karty SIM, a telefon z polski powinien sobie poradzić na ich zakresach. Najlepszy zasięg ma zdecydowanie Verizon. Moją uwagę całkiem niedawno przykuł też Google Fi, oferując usługi telefonii komórkowej w 126 krajach (w tym Polsce)!


To jak? Przekonałam Cię, że na wschodzie Stanów Zjednoczonych też można zorganizować świetną wyprawę?

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik