Międzynarodowe prawo jazdy » Cieplik podróżuje
Okładna międzynarodowego prawa jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy

przez Cieplik

Moje przygotowania do wyjazdu do Stanów powoli ruszają. Wiza już jest, bilety są, część noclegów też już zaklepana… Jedną z rzeczy, którą ze sobą zabieram jest międzynarodowe prawo jazdy. Teoretycznie nie jest ono wymagane, ale niektóre firmy wypożyczające samochody mogą sobie takiego dokumentu zażyczyć, warto więc być przygotowanym na taką sytuację! 😉

Od czego zacząć?

Warto podkreślić, że międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko w parze z naszym, krajowym. Należy więc zacząć od wyrobienia zwykłego prawa jazdy zgodnie z naszymi wszystkimi krajowymi regułami 🙂

Bezpiecznie zakładam, że macie już taki dokument. Co dalej? Wypełniamy wniosek o wydanie prawa jazdy. Tak! Dokładnie ten sam, który wypełnialiście ubiegając się o wydanie krajowego kartonika!

Należy w nim zaznaczyć, że ubiegamy się o wydanie międzynarodowego prawa jazdy odpowiednich kategorii (jako ciekawostka dodam, że nie ma w nim kategorii A2). Wniosek można pobrać stąd. Wypełniamy następujące części: A – czyli nasze dane osobowe, B – czyli informacje o posiadanym prawie jazdy, C – tam właśnie zakreślamy punkt f, F – gdzie decydujemy jak odbierzemy dokument i G – zgodnie ze stanem faktycznym.

Do wniosku należy załączyć fotografię – może być taka sama, jak ta załączona przy wyrabianiu polskiego prawa jazdy. Ważne, żeby zdjęcie miało odpowiedni wymiar, czyli 3,5 cm na 4,5 cm.

Wydanie dokumentu w chwili obecnej kosztuje 35 złotych.

Taki wniosek składamy w odpowiednim dla siebie urzędzie – w moim wypadku jest to po prostu Urząd Dzielnicy. Należy mieć ze sobą krajowe prawo jazdy oraz jego kopię. Po około 3-4 dniach dokument będzie gotowy do odbioru. Szybko, nie?

 

Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?

Przyzwyczailiśmy się do dokumentów wydawanych w formie niewielkich kartoników, na których niewielkim drukiem umieszczono wszystkie niezbędne informacje.

Międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest w formie niewielkiej, cienkiej książeczki. Na okładce znajdziemy zarówno numer samego dokumentu, jak i numer krajowego prawa jazdy, z którym ten dokument jest ważny.

Tak w środku wygląda międzynarodowe prawo jazdy!

Tak w środku wygląda międzynarodowe prawo jazdy!

W środku książeczki jest kilka stron z formularzem w różnych językach, na których wypełniono nasze dane. Na końcu znajdziemy informacje o posiadanych kategoriach prawa jazdy oraz nasze zdjęcie.

Dokument jest ważny przez 3 lata od daty wydania. Warto go więc przechowywać w jakiejś ładnej koszulce, bo tak wątła książeczka może się szybko zniszczyć przez ten czas 😉


 

Cóż – powodzenia w zwiedzaniu świata samochodem i motocyklem z Waszym nowym międzynarodowym prawem jazdy! 😉

guest
6 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol

Bardzo dobry artykuł. Myślę, że może się przydać wielu osobom 🙂 Pozdrawiam

Irek
Irek

Niestety będąc w USA bardziej zależało im na Polskim dokumencie niz tym miedzynarodowym po kontrolach Policji zgodnie twierdzili że jak przyjeżdza się na kilka miesięcy to wystarczy prawo jazdy PL.

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik