Moje przygotowania do wyjazdu do Stanów powoli ruszają. Wiza już jest, bilety są, część noclegów też już zaklepana… Jedną z rzeczy, którą ze sobą zabieram jest międzynarodowe prawo jazdy. Teoretycznie nie jest ono wymagane, ale niektóre firmy wypożyczające samochody mogą sobie takiego dokumentu zażyczyć, warto więc być przygotowanym na taką sytuację! 😉

Od czego zacząć?

Warto podkreślić, że międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko w parze z naszym, krajowym. Należy więc zacząć od wyrobienia zwykłego prawa jazdy zgodnie z naszymi wszystkimi krajowymi regułami 🙂

Bezpiecznie zakładam, że macie już taki dokument. Co dalej? Wypełniamy wniosek o wydanie prawa jazdy. Tak! Dokładnie ten sam, który wypełnialiście ubiegając się o wydanie krajowego kartonika!

Należy w nim zaznaczyć, że ubiegamy się o wydanie międzynarodowego prawa jazdy odpowiednich kategorii (jako ciekawostka dodam, że nie ma w nim kategorii A2). Wniosek można pobrać stąd. Wypełniamy następujące części: A – czyli nasze dane osobowe, B – czyli informacje o posiadanym prawie jazdy, C – tam właśnie zakreślamy punkt f, F – gdzie decydujemy jak odbierzemy dokument i G – zgodnie ze stanem faktycznym.

Do wniosku należy załączyć fotografię – może być taka sama, jak ta załączona przy wyrabianiu polskiego prawa jazdy. Ważne, żeby zdjęcie miało odpowiedni wymiar, czyli 3,5 cm na 4,5 cm.

Wydanie dokumentu w chwili obecnej kosztuje 35 złotych.

Taki wniosek składamy w odpowiednim dla siebie urzędzie – w moim wypadku jest to po prostu Urząd Dzielnicy. Należy mieć ze sobą krajowe prawo jazdy oraz jego kopię. Po około 3-4 dniach dokument będzie gotowy do odbioru. Szybko, nie?

 

Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?

Przyzwyczailiśmy się do dokumentów wydawanych w formie niewielkich kartoników, na których niewielkim drukiem umieszczono wszystkie niezbędne informacje.

Międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest w formie niewielkiej, cienkiej książeczki. Na okładce znajdziemy zarówno numer samego dokumentu, jak i numer krajowego prawa jazdy, z którym ten dokument jest ważny.

Tak w środku wygląda międzynarodowe prawo jazdy!

Tak w środku wygląda międzynarodowe prawo jazdy!

W środku książeczki jest kilka stron z formularzem w różnych językach, na których wypełniono nasze dane. Na końcu znajdziemy informacje o posiadanych kategoriach prawa jazdy oraz nasze zdjęcie.

Dokument jest ważny przez 3 lata od daty wydania. Warto go więc przechowywać w jakiejś ładnej koszulce, bo tak wątła książeczka może się szybko zniszczyć przez ten czas 😉


 

Cóż – powodzenia w zwiedzaniu świata samochodem i motocyklem z Waszym nowym międzynarodowym prawem jazdy! 😉


Cieplik

Cieplik

Kiedy może – wyjeżdża i zwiedza, ale to nie jest jej jedyna pasja. Od kilku lat jeździ motocyklem o imieniu Henryk. Najczęściej podróżuje sama lub z misiem Hektorem. Swego czasu grała też na gitarze Helenie, by w Hameryce przerzucić się na ukulele nazwanym Horacy.