Washington DC
0 komentarz 2,7K views

Mount Vernon, czyli gdzie mieszkał pierwszy prezydent?

W Springfield wstaję później niż w Kalifornii. Kiedy tu jest 10:00 tam dopiero dochodzi 7:00 więc pewnie dlatego mi się nie spieszy 🙂 Dzisiaj mała zmiana planów i po krótkiej konsultacji z mapami Google, decydujemy się odwiedzić Mount Vernon – dom George’a Washingtona, pierwszego prezydenta USA.

Co to jest Mount Vernon?

Posiadłość w Mount Vernon

Posiadłość w Mount Vernon

Mount Vernon to ogromna posiadłość położona nad rzeką Potomak. W 1960 został mianowany National Historic Landmark (czyli narodowym pomnikiem historycznym USA).

Na wstępie udaje nam się załapać na film wprowadzający i opowiadający pokrótce historię bohatera – George’a Washingtona, który dopiero w 1774 włączył się w aktywne życie polityczne! Główna opowieść dotyczy jego udanego ataku na Anglików w Boże Narodzenie 1776 roku. Ataku, który znacznie podniósł morale żołnierzy.

Po wojnie, w 1782 podnoszono głosy, by Washingtona mianować królem Stanów Zjednoczonych, ten jednak uważał pomysł za odrażający i pragnął wycofać się z życia politycznego.

Nie na długo jednak, bo już w 1789 roku, w wyborach, został jednogłośnie wybrany pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych! Funkcję tę pełnił prawie 8 lat, czyli dwie kadencje. Jego następcą był John Adams.

Zwiedzamy rodzinną posiadłość Prezydenta

Zaraz po obejrzeniu filmu czeka nas zwiedzanie głównej posiadłości z przewodnikiem. Trzeba przyznać, że Washington miał niezły widok z okna – widać stamtąd szeroką rzekę Potomak i stan Maryland!

Ogrody

Ogrody

Przewodnik pokazuje nam, gdzie przyjmowano gości, dowiadujemy się, które części po kolei zostały dobudowane, gdzie prezydent zmarł. W środku nie można było robić zdjęć, ale widoki zza domu wystarczająco rekompensują brak takich pamiątek!

Rzeka Potomak - widok z posiadłości

Rzeka Potomak – widok z posiadłości

Posiadłość w Mount Vernon - od tyłu

Posiadłość w Mount Vernon – od tyłu

Rzeka Potomak - widok z posiadłości

Rzeka Potomak – widok z posiadłości

Stajnie i pomieszczenia dla służby

Stajnie i pomieszczenia dla służby

Mijamy domy służby i stajnię, kierujemy się w stronę grobowca. Ozdobiony flagami grobowiec ukrywa przed nami kości Washingtona. To tu został pochowany. Razem z nim pochowano tu także jego żonę i najbliższą rodzinę.

Grobowiec George'a Washingtona

Grobowiec George’a Washingtona

W grupie zwiedzających była mała dziewczynka, która miała dużo pytań. M.in. zastanawiała się, czy Prezydent był dobry dla swoich niewolników. Powtarzając odpowiedź przewodnika – nie wiemy, czy traktował ich dobrze – w końcu jak można mówić o dobrym traktowaniu, jeśli ktoś 'posiada’ drugiego człowieka, tak samo jak posiada krzesło?

Memoriał Niewolników

Memoriał Niewolników

Memoriał Niewolników

Memoriał Niewolników

Niedaleko od grobowca znajduje się memoriał upamiętniający niewolników, którzy w dużej mierze zostali pochowani w niewielkiej odległości od swojego prezydenta. George Washington jako wyraz swojej ostatniej woli napisał w testamencie, że daje wolność wszystkim swoim niewolnikom.

Co wielbłąd robi w Mount Vernon?

Wielbłąd z reklamy HumpDay

Wielbłąd z reklamy HumpDay

Największym zaskoczeniem tej wycieczki była obecność wielbłąda w posiadłości. Ma on swoją własną zagrodę, dostaje jedzenie i zupełnie nie przejmuje się turystami zwiedzającymi to miejsce. Przewodnik na początku zwiedzania wspomina o nim, mówi, że mamy do czynienia z Celebrytą – wielbłąd ten wystąpił w reklamie GEICO. Wciąż jednak nie wiemy, skąd ten zwierz wziął się w tak dziwnym miejscu.

Zagadkę udaje nam się rozwiązać dopiero na koniec – w sklepie z pamiątkami. Maskotka wielbłąda ma przy uchu dużą etykietkę, na której opisana jest cała historia. Otóż…

Prezydent Stanów Zjednoczonych, George Washington, miał słabość do egzotycznych zwierząt. Którego razu, za bardzo dużo pieniędzy, postanowił odkupić wielbłąda i przyprowadził go do swojej rodzinnej posiadłości. Od tamtej pory można tam znaleźć jakiegoś wielbłąda 😉


Wracając zahaczamy o sklep z elektroniką. Muszę przyznać, że z dużym zaskoczeniem przyjęłam cenę elektroniki. Nie spodziewałam się czegoś takiego. Nowiutkie DVD z opcją Smart TV kosztuje niewiele więcej niż jedna szklana bombka w sklepie z pamiątkami w Mount Vernon!

 

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-bottom-left” width=”100%” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Dojazd

Do Mount Vernon dojeżdża autobus (podmiejski?) linii 11Y, wysiadamy na przystanku Rt 235 MT Vern Hwy & MT Vernon Hwy

Koszt

Bilety dla dorosłych w kasie kosztują 18 USD, dla dzieci – połowę.

Strona internetowa

http://www.mountvernon.org/

Miejsca w pobliżu

  • George Washington’s Gristmill
  • Woodlawn & Frank Lloyd Wright’s Pope-Leighey House
[/dropshadowbox]

 

 

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik