Dokumenty w podróżyEmigracjaStany Zjednoczone
42 komentarze 13,3K views

Jak zacząć pracę w USA?

Przed przeprowadzką nie sądziłam, że praca w Stanach Zjednoczonych, to coś dla mnie. Chociaż ciągnęło mnie do USA, to nigdy wcześniej nie przyszło mi do głowy, że będę tu mieszkać. Ponieważ cały proces załatwiania pracy w USA był długotrwały i stresujący, postanowiłam zebrać do kupy wszystkie ważne informacje i opowiedzieć Ci o tym krok po kroku.


Poniższy wpis zawiera sporo informacji dotyczących legalnego pobytu i pracy w Stanach Zjednoczonych. Jeśli, jednak, chcesz dowiedzieć się jak było u mnie – jak znalazłam pracę w Stanach, co warto umieścić w swoim CV i jak wyglądał proces ubiegania się o wizę H1B przeczytaj tekst „Praca w Stanach Zjednoczonych – moja historia i wskazówki dla Ciebie„.

Przygotowałam też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o to, jak przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych.

Zachęcam też do przeczytania „Emigracja do USA: zielona karta bez tajemnic„, gdyż w czerwcu 2019 otrzymałam swoją zieloną kartę. O zielonej karcie możesz też posluchać w #6 odcinku podkastu „Cieplik podróżuje” – „Zielona karta EB3 – jak to u mnie było?„.

Praca w USA – czy to w ogóle możliwe?

Na grupach fejsbukowych czy forach internetowych poświęconych podróżom często ludzie zadają pytania o wizy turystyczne, a inni użytkownicy opowiadają niestworzone historie o tym, jak ciężko jest dostać wizę turystyczną. Odpowiadam: nie jest ciężko. Tak długo, jak nie masz niczego za uszami, nie musisz się martwić. Dawne czasy, kiedy turyści z Polski mieli problemy z dostaniem się do Stanów Zjednoczonych, minęły. O samym ubieganiu się o wizę turystyczną piszę w tym wpisie. Praca w Stanach to jednak znacznie trudniejszy orzech do zgryzienia. Ale – patrząc, chociażby na mój przykład – nie jest to niemożliwe! W dodatku jest wiele różnych możliwości, dzięki którym możesz legalnie podjąć pracę w USA. A oto niektóre z nich!

Opcja pierwsza: work&travel, czyli wiza J1

System work&travel działa w wielu krajach na całym świecie. Polega to na tym, że (najczęściej) studenci mogą się ubiegać o udział w programie, dzięki któremu pracują przez kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych, a następnie przez ostatnie 30 dni swojego pobytu mogą podróżować. Minusem tego programu jest to, że osoby aplikujące o wizę tego typu, muszą najpierw dogadać się z przyszłym pracodawcą. W firmach technologicznych (a bądźmy szczerzy, to świat mi najbliższy) takie staże odbywają się całorocznie, choć z założenia program celuje w pracę wakacyjną. Wymagania:

  • oferta pracy od amerykańskiego pracodawcy
  • płynny angielski (mówiony i pisany)
  • ukończony minimum pierwszy semestr studiów

Jak to wygląda? Wizę (a jednocześnie pozwolenie na pracę) otrzymujesz na dokładny czas trwania stażu. Po upływie ważności wizy możesz pozostać na terenie Stanów jeszcze 30 dni w pełni LEGALNIE. Jednak, jeśli w czasie tych 30 dni zdecydujesz się wyjechać (np. w celu odwiedzenia Kanady), tracisz możliwość ponownego wjazdu (chyba, że na innej wizie).

Opcja druga: transfer wewnątrz firmy, czyli wiza L1

To zdecydowanie najwygodniejsza opcja podjęcia pracy w Stanach. Wiele korporacji, które mają oddziały na całym świecie mają swoje HQ (headquaters) właśnie w USA. Każda z tych firm ma możliwość transferu swoich pracowników (tzw. relokacji) z innego kraju do Stanów. Wystarczy, by pracownik był zatrudniony w firmie minimum 1 rok, a pracodawca zdecydował się “sponsorować” jego transfer. W ramach starań o wizę L1 pracownik może również ubiegać się o wizę dla partnera/partnerki, którzy również otrzymają pozwolenie na pracę.

Opcja trzecia: miej niezłego skilla, czyli wiza H1B

Wiza typu H1B dedykowana jest osobom, które posiadają wysokie kwalifikacje. W tym przypadku poziom kwalifikacji określa ekwiwalent amerykańskiego licencjatu bądź wyższy stopień naukowy. Otrzymanie wizy H1B jest jednak bardzo trudne. Po pierwsze wymaga otrzymania oferty od pracodawcy, który jednocześnie zechce sponsorować aplikację wizową. Cały proces trwa kilka miesięcy – mniej więcej w lutym prawnicy zaczynają przygotowywać aplikację, która następnie wysyłana jest do amerykańskiego urzędu 1 kwietnia. Data ta jest bardzo ważna, gdyż determinuje, jak szybko nasza aplikacja może zostać rozpatrzona (im później wysłana zostanie aplikacja, tym mniejsza szansa na otrzymanie wizy). W kolejnym kroku złożona wcześniej aplikacja bierze udział w loterii wizowej. Szanse na “wygranie loterii” nie są zbyt wysokie, każdego roku oscylują wokół 30%. Choć z roku na rok limit wydawanych wiz jest zwiększany, to jednocześnie znacznie więcej chętnych z całego świata aplikuje. Jeśli jednak jesteś w czepku urodzony, to masz szansę! Mnie się udało!

Po wylosowaniu Twojej aplikacji zostanie ona dokładnie przeanalizowana i w czerwcu powinna paść ostateczna odpowiedź. Pracę na wizie H1B można rozpocząć 1 października. Wiza jest ważna niecałe 3 lata (do 15. września 3 lata później), ale można ją przedłużyć o kolejne dwa lata.

Warto podkreślić, że z wizą H1B nie możemy zagwarantować pracy współmałżonkowi (tak jak jest w wypadku wizy L1), ale za to można zmienić pracodawcę w ramach ważności wizy.

Programistki są super - zapisz się na webinar

Opcja czwarta: Studiuj w Stanach, czyli wiza F1

Jeśli posiadasz środki, które pozwolą Ci utrzymać się w Stanach Zjednoczonych bez konieczności podejmowania tam pracy, a jednocześnie zostaniesz przyjęty do szkoły w USA – możesz ubiegać się o wizę F1. Taka wiza jest wystawiana w łatwy i przyjemny sposób, w zasadzie bezpośrednio w ambasadzie. Będąc studentem możesz pracować na kampusie w niepełnym wymiarze godzin (maksymalnie 20 godzin tygodniowo), a także full-time w czasie wakacji i świąt. Jest to też łatwo odnawialna wiza, a w dodatku pozwala na podjęcie pracy do 1 roku po skończeniu studiów (dokładniej: uwzględnia się również staże wakacyjne w staż pracy), w ramach wizy OPT. Więcej informacji tutaj.

Opcja piąta: Rób biznesy, czyli wiza B1

To trochę takie oszukiwanie systemu, jednak możliwe i legalne. Wykonywać swoją pracę na terenie Stanów Zjednoczonych możesz też mając wizę B1. Jak to możliwe? Wiza B1 przyznawana jest na kilka lat (najczęściej 10) razem z wizą turystyczną (tzw. B1/B2).  B1 – znaczy, że jest ona biznesowa. Możesz więc wjechać na teren Stanów Zjednoczonych i robić swój biznes – pozyskiwać inwestorów, uczestniczyć w spotkaniach biznesowych i konferencjach branżowych itd. Nie możesz jednak być wtedy zatrudniony w Stanach Zjednoczonych, a maksymalny czas Twojego pobytu określi urzędnik straży granicznej stemplując Twój paszport.

Opcja szósta: Pokaż, że jesteś kimś wybitnym, czyli wiza O1

Wykazując, że jest się wybitną osobowością w konkretnym przedmiocie – czy to naukowo, w biznesie, sporcie czy sztuce, można ubiegać się o wizę O1. Wymaga to jednak potwierdzenia swoich umiejętności i wiedzy. Dodatkowo tak jak w wypadku H1B czy L1, o przyznanie nam tej wizy również potrzebny jest udział przyszłego pracodawcy. Nie ma możliwości samodzielnego ubiegania się o ten rodzaj wizy.

Wymagania są mocno wyśrubowane – trzeba przedstawić swoje osiągnięcia i opinię środowiska, a także dokładny plan pracy z nowym pracodawcą. Co więcej, wizę trzeba odnawiać (co roku lub częściej) i jest ona ważna maksymalnie 3 lata.

Inne opcje: wizy imigracyjne

W tym wpisie objęłam głównie wizy nieimigracyjne, gdyż są one najprostsze do zdobycia. Wkrótce postaram się opisać również wizy imigracyjne (czyli jak starać się o zieloną kartę, czy wizę narzeczeńską).

Wciąż masz pytania odnośnie do wiz? Przejdź do tego wpisu, w którym odpowiadam na pytania czytelników: Jak przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych – pytania i odpowiedzi.


Mam wizę, co dalej?

Aby móc legalnie zacząć pracę w USA potrzebujesz kilku rzeczy:

  • wiza (to już mamy),
  • pozwolenie na pracę (tzw. work permit),
  • Social Security Number, czyli amerykański odpowiednik numeru PESEL,
  • konto w amerykańskim banku.

Jeśli chodzi o pozwolenie na pracę, to najpewniej jego wypełnieniem zajmie się Twój pracodawca. Potrzebna będzie do tego Twoja wiza, paszport, a także formularz I-94 potwierdzający Twój wjazd na teren Stanów Zjednoczonych.

Co to jest I-94? To formularz dostępny online, który zawiera informację o Twoim statusie, datę ostatniego wjazdu do USA, a także do kiedy Twój status w USA jest ważny. Do pobrania z tej strony, kliknij „Get most recent I-94.

Jeśli na tym etapie nie masz jeszcze swojego Social Security Number (SSN), to zgłoś się w tej sprawie do urzędu, a pracodawcy dostarcz potwierdzenie złożenia wniosku o SSN. Social Security Number jest konieczny – wymagają go banki, ubezpieczyciele, czy lekarze. Dlatego swoje pierwsze kroki powinieneś skierować do urzędu, gdzie wypełnisz odpowiedni wniosek. Potrzebny będzie Ci adres w Stanach – na ten adres zostanie wysłana Twoja karta z numerem. Z reguły przyznanie SSN zajmuje około miesiąca. Jeśli trwa to dłużej, warto pójść do swojego urzędu i zapytać, o co chodzi. Być może brakuje jakichś dokumentów albo Twój wniosek gdzieś się zagubił? Na szczęście niektóre banki robią wyjątki dla swoich klientów i otwierają zwykłe rachunki nie wymagając SSN. Jednym z takich banków jest na pewno Bank of America. Wystarczy wtedy podać swój paszport, a Social Security Number dostarczyć do oddziału później.

… A kiedy przejdziesz już przez to wszystko…

To możesz spokojnie zaczynać pracę w Stanach Zjednoczonych! Bo udało Ci się otrzymać pozwolenie na pracę, masz swój SSN i konto w banku, a w Twoim paszporcie znajduje się odpowiednia wiza. Jeśli więc praca w USA to spełnienie Twoich marzeń – próbuj! I życzę Ci powodzenia!


Jeśli wydaje Ci się, że pominęłam jakiś typ wizy nieimigracyjnej – daj, proszę, znać w komentarzu. Dopiszę!

Będę wdzięczna, jeśli udostępnisz ten wpis osobom, które mogą być zainteresowane.

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik