Życie w USA » Cieplik podróżuje

Życie w USA

Jak się żyje w USA?

Od listopada 2016 mieszkam w Nowym Jorku – mieście pełnym różnorodnych ludzi, jedzenia, języków, wydarzeń. Bycie imigrantem w Ameryce ma swoje plusy i minusy.

Tutaj znajdziesz wszystkie teksty związane z podjęciem pracy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, życiem w Nowym Jorku, a także zwiedzaniem, czy planowaniem wyjazdów!

Praca w Stanach Zjednoczonych i emigracja

Tutaj znajdziesz teksty o samej pracy w Stanach, a także wszystkie praktyczne informacje dotyczące życia w Ameryce.

 • 3 lata mieszkania w Nowym Jorku – podsumowanie!

  przez Cieplik

  W listopadzie 2019 roku minęły 3 lata, od kiedy przeprowadziłam się do Stanów Zjednoczonych. 3 lata, od kiedy mogę nazywać Nowy Jork moim domem. I z drugiej strony – 3 lata mieszkania poza Polską, z dala od bliskich. Postanowiłam więc podsumować ten czas i opisać, co działa, co nie działa i czy Nowy Jork jednak bardziej mi się podoba niż nie!

  2 FacebookTwitterPinterestRedditEmail
 • Emigracja do USA: Zielona Karta bez tajemnic

  przez Cieplik

  To, czy w 2019 roku Stany Zjednoczone wciąż są krajem mlekiem i miodem płynącym wymarzonym przez mieszkańców innych państw jest kwestią sporną. Sama dosyć często słyszę komentarze o tym, dlaczego w ogóle przeprowadziłam się do USA, skoro w Europie można żyć równie dobrze, a “ta Ameryka” nie jest już wcale atrakcyjnym kąskiem dla emigrantów. Mimo to zainteresowanie emigracją do Stanów Zjednoczonych wcale nie spada! W tym wpisie opowiem Ci o samej Zielonej Karcie, podrzucę trochę ciekawostek z nią związanych, opiszę inne dostępne sposoby otrzymania Zielonej Karty i opowiem o tym, jak wyglądało to w moim przypadku!

  2 FacebookTwitterPinterestRedditEmail

Przydatne dokumenty

Poniższe teksty to zbiór informacji i poradników dotyczących wyrobienia poszczególnych dokumentów przydatnych w podróży do Stanów.

 • Ruch bezwizowy do USA i ESTA w pigułce

  przez Cieplik

  Podróże po Stanach Zjednoczonych są marzeniem wielu, częstokroć jednak słyszy się historie osób, które nie otrzymały wizy (promesy) turystycznej i z rozrzewnieniem spoglądają w stronę krajów objętych tzw. programem ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, w skróce VWP). W tym tekście postaram się pokrótce przybliżyć Ci, czym jest ruch bezwizowy do USA (oraz czym nie jest), kto może z tego skorzystać i jak to zrobić!

  0 FacebookTwitterPinterestRedditEmail
 • Jak zacząć pracę w USA?

  przez Cieplik

  Przed przeprowadzką nie sądziłam, że praca w Stanach Zjednoczonych, to coś dla mnie. Chociaż ciągnęło mnie do USA, to nigdy wcześniej nie przyszło mi do głowy, że będę tu mieszkać. Ponieważ cały proces załatwiania pracy w USA był długotrwały i stresujący, postanowiłam zebrać do kupy wszystkie ważne informacje i opowiedzieć Ci o tym krok po kroku.

  1 FacebookTwitterPinterestRedditEmail
 • Czy do Kanady potrzebna jest wiza?

  przez Cieplik

  Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie w 100% jednoznaczna, zawsze będzie brzmieć to zależy. Co innego, jeśli zrobię pewne założenia. Chyba dość bezpiecznie mogę uznać, że masz polskie obywatelstwo. Załóżmy więc, że granicę z Kanadą przekroczysz używając właśnie polskiego paszportu. Nie potrzebujesz zatem ubiegać się o wizę, aby w celach turystycznych wybrać się do Kanady. Konieczne jest jednak posiadanie Electronic Transit Authorization(eTA).

  0 FacebookTwitterPinterestRedditEmail

Informacje praktyczne

W tej sekcji znajdziesz wpisy praktyczne przydatne podczas organizowania podróży do Stanów Zjednoczonych.

Podróże po USA

Mieszkam w USA od dwóch lat, odwiedziłam już ponad 20 różnych Stanów i staram się opisywać moje wrażenia na blogu. Kliknij w interesujący Cię Stan, by dowiedzieć się więcej. Obok znajdziesz kilka losowych tekstów z moich podróży po USA. Kliknij tutaj, jeśli chcesz zobaczyć je wszystkie.

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności