Wodospady Niagara – atrakcje, które warto (i nie) zobaczyć

przez Cieplik

Wodospady Niagara po raz pierwszy widziałam w 2017 roku, zimą. Tyłek przemarzł, ale z wielkim zachwytem oglądałam wieczorny pokaz świateł i z bliska przyglądałam się zamarzniętej wodzie jednego z wodospadów. Kolejny raz w tym miejscu znalazłam się już w trochę przyjemniejszych okolicznościach pogodowych. Przetestowałam zatem znaczną większość atrakcji turystycznych dostępnych w okolicy i zamierzam Ci teraz szczerze powiedzieć, na które z nich warto poświęcić swój czas i pieniądze! Przed Tobą lista 10 atrakcji wraz z opisem i moją oceną 🙂

Przy każdej opisanej atrakcji znajdziesz informację, czy to atrakcja w Kanadzie, czy USA, cenę, czas zwiedzania oraz moją osobistą ocenę, w gwiazdkach, maksymalnie ★★★★★!


1. Spacer Tęczowym mostem 🇺🇸 🇨🇦

Tęczowy most, czy też Rainbow bridge, łączy dwa kraje – Stany Zjednoczone Ameryki i Kanadę. Sam most jest prawdopodobnie jednym z niewielu przejść granicznych, które oferuje po drodze tak fantastyczny widok, jakim są wodospady Niagara. Co więcej, samo przejście tym mostem jest w zasadzie darmowe – trzeba tylko mieć na uwadze kwestie wizowe. 
Przechodząc od strony amerykańskiej do Kanady nie potrzebujesz wizy turystycznej ani eTA (ta wymagana jest tylko w wypadku przekraczania granicy z Kanadą drogą powietrzną). Idąc w drugą stronę, konieczne jest posiadanie pozwolenia na wjazd do Stanów Zjedcznoych – najprawdopodobniej będzie to wiza turystyczna. W teorii można wejść na most i ponownie wrócić do tego samego kraju – nie trzeba przekraczać granicy, jeśli nie posiadasz wizy turystycznej do USA. Przechodząc z Kanady do Stanów Zjednoczonych trzeba wrzucić 0.50 CA$, żeby odblokować bramkę (monety ćwierćdolarowe). W razie czego w budce znajdują się automaty, które wymienią bilony. Koniecznie zabierz paszport. Samo przejście tym mostem zajmuje około godziny (plus, w zależności od liczby osób należy doliczyć czas stania w kolejce na przejściu granicznym i krótką rozmowę z urzędnikiem).

Czy warto?No pewnie! Widoki na moście są niesamowite, zwłaszcza jeśli pogoda dopisuje!
★★★★★

Czas trwania: Godzina lub więcej
Koszt: 0.50 CA$ za przejście graniczne + koszty wizy
Kiedy najlepiej tam iść?
– Rano – mniejszy ruch na moście, lepsze światło  
– Wieczorem (około 21:00, zależnie od pory roku) – z mostu można oglądać świetlną projekcję i fajerwerki!

2. Hornblower / Maid of the mist – wycieczka promem 🇺🇸 🇨🇦

Wycieczki promem pod samymi wodospadami, podpłynięcie blisko do podkowy i wysłuchanie opowieści o wodospadach i ich historii to jedna z bardziej popularnych atrakcji. Hornblower  operuje po stronie kanadyjskiej, podczas gdy Maid of the mist to amerykański przewoźnik. Poza kolorem płaszczyków (czerwone vs. niebieskie) w zasadzie się nie różnią. Hornblower podpływa odrobinę bliżej niż Maid of the mist, natomiast trzeba mieć na uwadze, że w pewnej odległości od wodospadu-podkowy to i tak aż tak dużo nie widać 🙂

Przede wszystkim to czuć, bo woda leje się z każdej strony! Podstawowy pakiet wycieczki promem trwa 20 minut, choć obaj przewoźnicy oferują dodatkowe pakiety podczas oglądania pokazu fajerwerków lub nocnych iluminacji. Trzeba również doliczyć przynajmniej pół godziny czekania w kolejce – na promy wybierają się tłumy!

Czy warto? Jest to całkiem ciekawe przeżycie, natomiast ze względu na ograniczony czas i tłum ludzi – nie polecam tej atrakcji osobom, które mają ograniczony budżet.
★★★★☆

Czas trwania:20 minut (plus co najmniej pół godziny w kolejce)
Koszt:25.95 CA$ w podstawowym pakiecie Hornblower,19.25 USD w podstawowym pakiecie Maid of the mist
Kiedy najlepiej tam iść?Wycieczki dostępne są cały dzień, więc nie ma pośpiechu

3. Journey behind the falls – wejdź za wodospad   🇨🇦

Na wycieczkę za wodospad wybrałam się dwukrotnie – pierwszy raz zimą, korzystając z przecenionego biletu bez możliwości wyjścia na zewnątrz. Za drugim razem chciałam więc sprawdzić, czy w sezonie jest tutaj coś więcej do zrobienia i czy faktycznie warto. I okazuje się, że nie! Jest to atrakcja, która w porównaniu z innymi wypada bardzo blado. W okresie zimowym broni się tym, że można z bliska przyjrzeć się soplom lodu z zamarzniętego wodospadu. Latem jest to po prostu kolejne miejsce, w którym można zrobić szybkie selfie i w zasadzie niewiele więcej…
Sama wycieczka składa się z dwóch części – tunelu, który przechodzi z tylu wodospadu (i w którym przez duże okna można oglądać… wodę) i części zewnętrznej, skąd z bliska można obejrzeć podkowę (wodospad po kanadyjskiej stronie). 

Czy warto?Moim zdaniem nie ma sensu – zwłaszcza, jeśli zamierzasz wybrać się w inne opisane w tym poście miejsca. Warto rozważyć zimą, kiedy faktycznie można doświadczyć czegoś nietypowego – jak zamarznięta woda Niagary z bliska
★☆☆☆☆

Czas trwania: W zasadzie nieograniczony – kiedy już wyjdziemy z tunelu, to z zewnętrznej części nikt nikogo nie wygania!
Koszt:19.95 CA$
Kiedy najlepiej tam iść? Zimą. Tylko zimą!

4. Cave of the winds – spacer przy amerykańskich wodospadach! 🇺🇸

Wycieczka zaczyna się w niewielkim muzeum – znajdziesz tu plakaty, makiety i informacje o wodospadach i tym, w jaki sposób były eksploatowane. W kolejnej sali obejrzysz film opowiadający historię wykorzystania wodospadów w energetyce, zniszczeniach, do których to doprowadziło i o Nicoli Tesli. Film jest bardzo ciekawy, należy mieć jednak na uwadze, że jest on w języku angielskim (ułatwieniem mogą być napisy!).
Następnie każdy otrzymuje swój pakiet – żółty płaszczyk przeciwdeszczowy i klapki (o dziwo, naprawdę wygodne!). Po umundurowaniu się i zmianie butów czeka nas niesamowite przeżycie – zdecydowanie mój ulubiony punkt wizyty w Niagara Falls – przez w zasadzie nieograniczony czas można spacerować po drewnianej rampie oglądając pływające promy i podchodząc bardzo blisko wodospadu – do tego stopnia, że możliwe jest wsadzenie ręki w wodę! Z tego miejsca widać Tęczowy most, podkowę, stronę kanadyjską i wszystko wokół amerykańskich wodospadów!

Czy warto? TAK!
★★★★★

Czas trwania: W zasadzie nieograniczony – kiedy już wyjdziemy z projekcji filmu, nikt nie pilnuje czasu.
Koszt:7 USD (w chwili pisania tekstu)
Kiedy najlepiej tam iść? W ciągu dnia, przy świetle słonecznym

5. Restauracja Top of the Falls 🇺🇸

Restauracja znajduje się praktycznie nad samą wodą i oferuje miejsca przy dużej oszklonej ścianie z widokiem na podkowę i stronę kanadyjską. Nie trzeba robić rezerwacji, czas oczekiwania na stolik nie powinien być długi (do 20 minut). Jeśli chodzi o jedzenie, to raczej określiłabym je mianem przeciętnego, natomiast warto spróbować lokalnych serów – restauracja współpracuje z lokalnymi dostawcami, którzy produkują sery i wina i ma w ofercie menu degustacyjne (podawane na drewnianej tacy w kształcie stanu NY!). Tu znajdziesz pełne menu.

Czy warto? Jest to dobre miejsce na zjedzenie lunchu – zwłaszcza że w okolicy nie ma zbyt wielu restauracji, które serwują tego typu zdrowe posiłki z lokalnych produktów. Jedzenie i obsługa nie są najwyższych lotów, ale widok kompensuje braki.
★★★★☆

Czas trwania:Trzeba poświęcić przynajmniej godzinę.
Koszt:16 USD za burgera (polecam “trzy siostry”!), 17 USD za danie, 3.25 USD za herbatę
Kiedy najlepiej tam iść? W porze lunchowej – wtedy mamy najlepsze widoki!

6. Skylon Tower – obiad z widokiem na amerykańskie wodospady! 🇨🇦

Skylon Tower samo w sobie wygląda intrygująco – wysoki “słup” z talerzem na czubku. To tam właśnie znajduje się dwupoziomowa restauracja. Na wyższym poziomie zjesz obiad a’la carte, podczas gdy na niższym znajduje się bufet, w którym płacisz raz i samodzielnie wybierasz sobie przystawki i dania główne i deser z gorącego bufetu. Ta druga opcja jest nieco tańsza, a Ty masz możliwość spróbowania różnych rzeczy po trochu. W restauracji zjesz trochę bardziej “wykwitny” obiad, a samo miejsce obraca się. W obydwu wypadkach jednak możesz mieć pewność, że usiądziesz przy oknie z widokiem na Niagarę.
Kolejną atrakcją w Skylon Tower jest przejazd windą (ponad 700 stóp / 200 metrów) w rekordowym czasie i wyjście na taras widokowy. Na taras można również wyjść w ramach wstępu do którejkolwiek z restauracji.

Czy warto? Obiad w bufecie bardzo mi smakował, byłam naprawdę najedzona (po całym dniu zwiedzania potrzebowałam tej energii!), a atmosfera samego miejsca była przytulna. Trafiłam miejsce przy samym oknie (można siedzieć jeszcze stolik dalej), więc przez cały czas mogłam podziwiać widoki – późne zachodzące słońce i wieczorną iluminację. Zdecydowanie warte swojej ceny!
★★★★★

Czas trwania: Trzeba poświęcić przynajmniej godzinę, ale nie ma konieczności się spieszyć.
Koszt:32.95 CA$ za trzydaniowy obiad w bufecie
Kiedy najlepiej tam iść?Bilety lepiej kupić z wyprzedzeniem (przynajmniej jednodniowym), żeby móc swobodnie wybrać godzinę posiłku. Dostępny jest lunch i obiad. Osobiście polecam obiad, ale miej na uwadze, że widok będzie wtedy trochę ograniczony.

7. Akwarium 🇺🇸

Tutejsze akwarium jest niewielkie, choć oferuje kilka ciekawych pokazów edukacyjnych. Można uczestniczyć w karmieniu pingwinów czy obejrzeć występ fok. Każdemu z tych pokazów towarzyszą wolontariusze, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach – osobno, jak i o całym gatunku. I tak na przykład w akwarium mieszka ponad czterdziestoletnia samica pingwina, która po śmierci swojego partnera wybrała samotne życie i nie zdecydowała się na nowy związek. A wśród fok znajdziemy matkę z córką – niestety, żadna z nich nie byłaby w stanie przeżyć na wolności. Wolontariusze opowiadają o foczym treningu, o nawykach żywieniowych pingwinów, a także rozdają ulotki i linki do aplikacji mobilnej, dzięki której sprawdzisz, czy spożycie konkretnych ryb nie zagraża innym gatunkom zwierząt (czy dane ryby hodowane są specjalnie na nasze potrzeby, czy też wyławiane masowo i tym samym odbierane innym zwierzętom).

Czy warto? Moim zdaniem można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, chociaż wciąż trzeba mieć na uwadze, że jest to miejsce z żywymi zwierzętami – opcja nie dla każdego.
★★★★☆

Czas trwania:Co najmniej godzina.
Koszt:14.95 USD 
Kiedy najlepiej tam iść? Z samego rana, zaraz po otwarciu – wtedy jest jeszcze niewiele ludzi, a już od rana można przyglądać się karmieniu. Warto przed wizytą sprawdzić harmonogram pokazów.

8. Wieża obserwacyjna 🇺🇸

Winda w wieży zwozi pasażerów Maid of the mist na dół, sama w sobie jednak również jest atrakcją. Jest to jedyne miejsce w okolicy, skąd można oglądać zarówno amerykańskie wodospady, jak i kanadyjską podkowę! Widać stąd świetnie pokaz fajerwerków, ale widoki w ciągu dnia również są niczego sobie

Czy warto? TAK!
★★★★★

Czas trwania: 
Koszt:za darmo, jeśli Maid of the mist nie kursuje, 1.25 USD  w przeciwnym wypadku
Kiedy najlepiej tam iść?Polecam udać się tu w czasie pokazu fajerwerków. Można się trochę schronić od wiatru,  a widok na obie strony jest naprawdę niesamowity!

9. Spacer Kozią wyspą i wyspą Trzech Sióstr 🇺🇸

Odpowiedni szlak jest w pobliżu restauracji Top of the Falls. Prowadzi z Koziej Wyspy do mniejszych wysepek przy wodospadach i gwarantuje przepiękne widoki

Czy warto? TAK!
★★★★★

Czas trwania: 
Koszt: za darmo
Kiedy najlepiej tam iść?No jak to? Zaraz po lunchu w Top of the Falls!

10. Fajerwerki i iluminacje 🇺🇸 🇨🇦

Iluminacje odbywają się każdego wieczoru przez cały rok – są to pokazy świateł na wszystkich wodospadach. Na moment “malowana” jest flaga amerykańska, czy kanadyjska, a także wszelkie inne kolory.Pokazy fajerwerków oglądać można od piątku do niedzieli (lub tylko w piątki w okresie zimowym).

Czy warto? TAK!
★★★★★

Czas trwania:
– 15 minut (fajerwerki)
– około godziny (iluminacje)
Koszt: za darmo
Kiedy najlepiej tam iść?Należy sprawdzić aktualny harmonogram, gdyż godziny zmieniają się w zależności od pory roku.


Jeśli znudzi Ci się patrzenie na wodę całymi dniami, udaj się do kanadyjskiego miasteczka Niagara Falls, gdzie (dosłownie!) znajdziesz mydło i powidło – od domów strachów, przez fabrykę czekolady, po serwis motocykli Harley Davidson i dinozaury!
A wieczorem zagraj w kanadyjskim kasynie, jeśli wierzysz, że masz szczęście 🙂

guest
3 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Irmina
Irmina

W pełni się z tobą zgadzam jeśli chodzi o wycieczkę za wodospad- byłam tam jak jeszcze śnieg nie do końca stopniał. Połowa „tarasu” była zaśnieżona, więc też widok na wodospad nie był pełen i absolutnie nikt się tym nie przejmował. Totalne rozczarowanie.

remo
remo

Jadę w weekend. Skorzystam z porad zapewne gdyż jadę pierwszy razthx

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik