BostonPrzewodniki
7 komentarzy 4,5K views

Boston – mini przewodnik

Boston to jedno z najstarszych amerykańskich miast - można powiedzieć, że to tutaj rodziła się idea rewolucji i niepodległości Stanów Zjednoczonych. Długa (jak na Stany Zjednoczone) historia, to jednak nie wszystko, co może zaoferować to miasto. W przewodniku przedstawiam najciekawsze punkty; miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, a także, dokąd pójść, by w Bostonie poczuć się jak w domu :)

Boston to jedno z najstarszych amerykańskich miast – można powiedzieć, że to tutaj rodziła się idea rewolucji i niepodległości Stanów Zjednoczonych. Długa (jak na Stany Zjednoczone) historia, to jednak nie wszystko, co może zaoferować to miasto. W przewodniku przedstawiam najciekawsze punkty; miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, a także, dokąd pójść, by w Bostonie poczuć się jak w domu 🙂


Podstawowe informacje

Boston, MA, miasto na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych

Boston leży w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Massachusetts. Miasto ma bezpośredni dostęp do wody (oceanu), leży nad Zatoką Massachusetts. Boston ma tzw. „przydomki”, m.in. „The Cradle of Liberty” (Kolebka wolności), czy „Athens of America”.

Kiedy najlepiej odwiedzić miasto? W Memorial Day weekend (ostatni poniedziałek maja).

Na kilka dni poprzedzających Memorial Day w mieście organizowane są dodatkowe atrakcje i wydarzenia, które jeszcze lepiej pozwalają zapoznać się z historią tego miejsca.

Pogoda i klimat w Bostonie są w gruncie rzeczy zbliżone do warszawskich. W lato faktycznie jest ciepło i pogodnie 🙂 W tabeli poniżej rozpisałam średnie temperatury dla konkretnych miesięcy.

MiesiącStyLuMaKwieMajCzeLiSieWrzePaźListGru
Temp. (w C)
Średnia niska
-5-4-0.55101518181483-2
Temp. (w C)
Średnia, wysoka
24713192427262216105

Jedzenie i nocleg w Bostonie

Ze względu na swoje położenie, w Bostonie bardzo łatwo o świeże ryby. Dlatego też szczególnie polecam restaurację Salty Dog Boston, która karmi swoich gości już od 40 lat! Ichniejszy łosoś atlantycki z pieczonym ziemniakiem był smaczny, a przy tym niedrogi 🙂

Jeśli szukasz dobrych i świeżych owoców morza i akurat przebywasz w okolicy Preudential Tower, to Summer Shack będzie kolejnym dobrym rozwiązaniem! W swojej ofercie mają kilka różnych rodzajów chowder (takiej gęstej zupy z owoców morza), w szczególności polecam Lobster corn chowder! Ponadto serwują homary, kraby, świeże ryby… Jest z czego wybierać!

Dla wielbicieli czerwonego mięsa polecam Durgin Park – restaurację, która słynie z przepysznych steków! Na ścianach znajdziesz plakaty i zdjęcia opowiadające historię knajpy, a nawet cytaty z książek, w których restauracja została wspomniana.

Backpackers Hostel & Pub – świetny hostel z rockowym klimatem. Od pierwszej chwili gęba uśmiechała mi się niemiłosiernie na widok plakatów i okładek płyt winylowych, podczas gdy z głośników słychać było Stonesów. Codziennie rano, około 9:00, w całym hostelu rozbrzmiewał klasyczny rock, na pobudkę. W hostelu serwują proste śniadania (tosty z kawą i herbatą). Dodatkowo, co pół godziny (lub w zależności od liczby gości – według potrzeby) darmowy busik przewozi gości hostelu między hostelem a stacją metra.

Warto też spróbować

  • Boston cream pie w Omni Parker House – deser stworzony i podawany w tej restauracji od 1856 roku!
  • Baked Alaska w Oleana – kolejny deser, tym razem z bezy.
  • Kanapka z homarem w Alive & Kicking Lobsters.
  • New England clam chowder w Legal Sea Foods – potrawa podawana na wszystkich prezydenckich inaugracjach od 1981 roku, mówi samo za siebie, nie? 🙂

Transport

W Bostonie funkcjonują 4 linie metra, a także autobusy, tramwaje, a nawet promy. Najwygodniej podróżuje się metrem, dobrze działa też Uber, chociaż do większości atrakcji można zwyczajnie przejść pieszo. Szczegółowe informacje o komunikacji miejskiej w Bostnie znajdziesz na stronie http://www.mbta.com/.

Dojazd do Bostonu

Do Bostonu można bezpośrednio dolecieć samolotem z Europy. Na lotnisku w Bostonie lądują m.in. tanie linie, takie jak WOW air czy Norwegian. Ponadto, z Nowego Jorku polecam skorzystać z oferty autobusowej – przejazd trwa około 4-5 godzin (chociaż zdarzają się opóźnienia na tej trasie), a bilety niektórych przewoźników (takich jak BoltBus czy Megabus) można dostać już od kilku dolarów.

Boston – co warto zobaczyć?

The Freedom Trail / Szlak wolności

Każde miasto ma swoje „must see”, w wypadku Bostonu – nie można wręcz pominąć The Freedom Trail. Czerwony szlak, którego pełną mapę znajdziesz tutaj, rozciąga się na 2.5 mili (około 4 km) i prowadzi przez najważniejsze z historycznego punktu widzenia miejsca w mieście. Na trasie znajdziesz kościoły, parki, miejsca spotkań, czy cmentarze – miejsca znaczące dla Amerykańskiej Rewolucji.

Zwiedzać można samemu podążając za czerwonym szlakiem na chodniku, z aplikacją ($4.99, dostępna na iPhone i Android), bądź w ramach zorganizowanej wycieczki prowadzonej przez aktorów ($12 za bilet dla osoby dorosłej). Przewidywany czas przejścia szlaku to około 90 minut, ale niektóre miejsca można też zwiedzać. Warto pamiętać, że większość miejsc zamyka się o 17:00, po tej godzinie można je już tylko oglądać z zewnątrz.

Muzeum Bostońskiej Herbatki

Muzeum Bostońskiej Herbatki (szerzej znane jako Boston Tea Party) to interaktywne muzuem, w którym spędziłam fantastyczne 2 godziny! Wszyscy (zarówno zwiedzający, jak i przewodnicy) wcielają się w role bohaterów tego wydarzenia. W muzeum wyrzucisz pudło z herbatą do rzeki, a także dowiesz się, co doprowadziło do samego wydarzenia i co działo się potem.

Po zwiedzaniu warto napić się jeden z wielu herbat serwowanych w kafeterii w muzeum. Jej smak na pewno przypadnie wszystkim do gustu 🙂

Bilet dla dorosłych kosztuje 28 USD, a muzeum czynne jest w godzinach 10:00 – 18:00. Zachęcam do przeczytania mojego wpisu o Muzeum Bostońskiej Herbatki zanim się tam wybierzesz! 🙂

New England Aquarium
Whale watching | w poszukiwaniu wielorybów

Bostońskie akwarium, niedaleko portu Long Wharf, otwarto w 1969 roku. Znajdziesz tu kilkanaście przeróżnych eskpozycji (moją ulubioną były, a jakże, pingwiny!) i wielki zbiornik wodny z rafą koralową. Każdego dnia można obserwować karmienie zwierząt (w tym,  moje ulubione pingwiny 🙂 ).

Więcej o akwarium i tym, co można w nim zobaczyć, znajdziesz w moim osobnym tekście.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 27.95 USD. Akwarium jest czynne od 9:00, jednak godziny zamknięcia różnią się w zależności od pory roku.

New England Aquarium organizuje wycieczki statkiem w poszukiwaniu wielorybów. W czasie takiej wycieczki na statku znajduje się grupa badaczy, którzy starają się opisywać zwierzęta i badają ich naywki, jednocześnie opowiadając uczestnikom wycieczki o napotkanych wielorybach.

Uwaga na chorobę morską – nieźle bierze 😉

Więcej o poszukiwaniu wielorybów w Bostonie przeczytasz tutaj.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 53 USD.

Prudential Tower | Skywalk observatory

Na 50. piętrze Prudential Tower znajduje się taras widokowy oraz niewielkie muzeum imigracji. Taras pozwala spojrzeć na miasto z góry w 360 stopni (tak długo, jak jedna z części nie zostanie zamknięta na prywatne przyjęcie). Na 52. piętrze Prudential Tower znajduje się restauracja Top of the hub.

W części muzealnej tarasu znajdiesz m.in. testy naturalizacji, informacje o imigrantach, czy rodzajach wiz (w tym także specjalnych rodzajów, np. dla sportowców). Wszystko podane w interaktywnej formie quizów. Dodatkowo, znajduje się tu niewielka sala kinowa, w której wyświetlane są krókometrażowe filmy o Bostonie:

  • Film o imigrantach w Bostnie
  • „Dzieci Bostonu”
  • Boston z lotu ptaka
  • Timelapse miasta

Jeśli interesuje Cię zachód słońca – warto zjawić się tu godzinę wcześniej. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 20 USD. Całość jest czynna od godziny 10:00 do 22:00, w czasie od listopada do końca lutego taras zamykany jest o 20:00. Więcej informacji oraz bilety znajdziesz na oficjalnej stronie.

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie oferuje szeroki wachlarz eksponatów – wystawy obejmują sztukę europejską, amerykańską, a także Bliskiego Wschodu czy antycznej Grecji. Mi bardzo do gustu przypadła wystawa biżuterii inspirowanej popularnymi obrazami oraz sala muzyczna, w której zaprezentowano przeróżne instrumenty. Jednym z eksponatów w sali muzycznej były szklanki, już nastrojone – grubość szkła i wielkość szklanek była odpowiednio dobrana, tak że nie trzeba było nalewać do nich wody.

Memorial Day wejście do muzeum jest darmowe, jednak należy uzbroić się w cierpliwość – kolejki są naprawdę długie. W pozostałe dni w roku bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 25 USD. Muzeum czynne jest codziennie, od 10:00 do 17:00, a w środy, czwartki i piątki do 22:00.

Więcej informacji o muzeum, a także sklep z biletami znajdziesz na oficjalnej stronie.

Inne miejsca warte odwiedzenia

Boston to nie tylko muzea i historia. Szczególnie w okresie letnim warto spędzić tu czas na świeżym powietrzu i odwiedzić chociażby Quincy Market, park Boston Common (początkowy punkt Szlaku Wolności) i Boston Garden z pomnikiem Washingtona, czy też przespacerować się Aleją Commonwealth, wzdłuż której postawiono pomniki postaci historycznych. Poniżej znajdziesz galerię z tych miejsc, a także mapę wszystkich opisanych punktów.


To kiedy odwiedzasz Boston? 🙂

#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik