Niepełnosprawny w podróży

Niepełnosprawność nie musi być wyrokiem. Poprzez SZLAK "Niepełnosprawny w podróży" pokazuję możliwości, motywuję do podróży i zwracam uwagę na to, co warto poprawić, aby turystyka osób niepełnosprawnych nabrała tempa.

Nie ma kaleki, jest człowiek.

Wychowałam się w normalnej, typowej polskiej rodzinie. Model tzw. 2+2. Dwójka rodziców i dwójka dzieci. Trochę jednak byliśmy inni – moi rodzice czynnie zaangażowani w działalność jednego z wielu stowarzyszeń wspierającego rozwój dzieci niepełnosprawnych i moja niewidoma siostra jeżdżąca na wózku od kiedy pamiętam.

Wiele moich pierwszych podróży odbyłam z rodziną. Praktycznie zawsze jeździliśmy nad Bałtyk, gdzie przez wiele dni wygrzewaliśmy się na plaży, ja uczyłam się pływać, a moja siostra – wraz z innymi dziećmi, podopiecznymi tego samego stowarzyszenia – korzystała z rehabilitacji. Wspólnie zwiedzaliśmy Wybrzeże – muzea, starówki, lasy i parki. I to właśnie wtedy pierwszy raz miałam styczność z tym, że nie wszystkie miejsca są przygotowane na odwiedziny osoby niepełnosprawnej.

Z czym mierzyliśmy się w czasie rodzinnych wakacji?

  • Co roku pojawiały się te same problemy:
  • Czy łazienki w pokojach hotelowych będą dostatecznie duże i odpowiednio wyposażone, by „wózkowicze” mogli sobie poradzić?
  •  
  • Czy w odwiedzanych miejscach będą podjazdy i windy?
  •  
  • Czy w czasie wycieczek dostępne będą audioprzewodniki dla osób niewidomych?
  •  

To tylko niektóre pytania towarzyszące nam w czasie wakacji. Ale sporo w turystyce się zmieniło. I coraz więcej miejsc w kraju i na świecie jest świetnie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak więc podróżuje się osobom niepełnosprawnym?

Co mówią statystyki?

Według Narodowego Spisu Ludności z 2011 roku w Polsce jest 4 697 048 osób niepełnosprawnych (2 166 911 mężczyzn i 2 530 136 kobiet).

Dane i więcej informacji (z podziałem na województwa i powiaty) można sprawdzić tutaj (Dane według dziedzin / Narodowe Spisy Powszechne / NSP 2011 - Ludność / Osoby niepełnosprawne [...]).

Podróże osób niepełnosprawnych

Poniżej znajdziesz wywiady z blogerami podróżniczymi, którzy o temacie niepełnosprawności wiedzą całkiem sporo. Jest to zbiór moich rozmów z nimi – o tym, jak podróżuje się niepełnosprawnym po świecie, co bywa dla nich trudnością i jakie niespodzianki czekają na nich w czasie wyjazdów.

Poprzez poniższe wywiady chciałam pokazać, że osoby niepełnosprawne to przede wszystkimi osoby. Chciałam zwrócić uwagę na to, co warto usprawnić, ułatwiając im uprawianie turystyki, a także zmotywować – pokazując, że niepełnosprawność nie musi być dla nas ograniczeniem.

Irytowanie się na moją niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trzeba iść ze swym życiem do przodu, i myślę, że udawało mi się to nieźle.

Poznaj Tonego - niewidomego podróżnika

Tony, autor książki „Świat w moich oczach”, od lat samotnie przemierza świat. Zupełnie nie przeszkadza mu w tym fakt, że jest niewidomy. Obecnie Tony przebywa w kolejnej długiej podróży…

(A my możemy być dumni, że polski to jedyny język obcy, w którym wydawane są jego książki!)

1 komentarz

Zofia 31 grudnia 2018 - 16:05

temat mimochodem porusza kwestię dopłat do wyjazdów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych – i sam uważam że to także forma podróży. jeśli jedziemy z bliską osobą w czasie poza zabiegami naprawdę można wspanial spędzić czas na zwiedzaniu itd. warto korzystać z różnych turnusów, wyjazdów, sanatoriów. i także to traktować jako czas na podróze 🙂 wiem co piszę z mężem robimy różne rzeczy razem dzięki dofinansowaniu na podstawie: https://www.eporady24.pl/uprawnienia_osoby_niepelnosprawnej,pytania,16,104,930.html warto w swoich urzędach dowiedzieć się o dofinansowaniach 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności