Nowy JorkpolecanePrzewodniki
3 komentarze 8,K views

Nowy Jork zdalnie, czyli zwiedzanie bez wychodzenia z domu!

Odwiedzenie Wielkiego Jabłka jest na liście marzeń wielu! Miasto, które nigdy nie śpi przyciąga rocznie 50-60 milionów turtystów, ale nie każdy ma możliwość samodzielnego odwiedzenia Nowego Jorku. Niezależnie od tego więc, czy spędzisz najbliższe dwa tygodnie w domu ze względu na kwarantannę z powodu koronawirusa, czy też z innych powodów nie możesz tu przyjechać i możesz sobie tylko pozwolić, by podziwiać Nowy Jork zdalnie - mam dla Ciebie niemałą gratkę: przewodnik po Nowym Jorku bez wychodzenia z domu!

Odwiedzenie Wielkiego Jabłka jest na liście marzeń wielu! Miasto, które nigdy nie śpi przyciąga rocznie 50-60 milionów turtystów, ale nie każdy ma możliwość samodzielnego odwiedzenia Nowego Jorku. Niezależnie od tego więc, czy spędzisz najbliższe dwa tygodnie w domu ze względu na kwarantannę z powodu koronawirusa, czy też z innych powodów nie możesz tu przyjechać i możesz sobie tylko pozwolić, by podziwiać Nowy Jork zdalnie – mam dla Ciebie niemałą gratkę: przewodnik po Nowym Jorku bez wychodzenia z domu!

Nowojorskie muzea online

W Nowym Jorku znajduje się wiele fantastycznych muzeów – czy to związanych ze sztuką, takie jak Metropolitalne Muzeum Sztuki (Metropolitan Museum of Art), czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA), ale też te poświęcone imigracji, historii, różnym kulturom czy samemu miastu. Szczęśliwie dla nas wszystkich wiele z tych muzeów udostępnia swoje zbiory zupełnie za darmo online, poprzez współpracę z serwisem Google Arts & Culture, oraz samodzielnie prowadzone strony i przygotowane materiały. Zabiorę Cię zatem teraz na internetową wycieczkę po nowojorskich muzeach!

Metropolitalne Muzeum Sztuki (MET)

Metropolitalne Muzeum Sztuki, w skrócie zwane MET, jest najstarszym i największym muzeum w Stanach Zjednoczonych. Otwarto je jeszcze w 1870 roku (czyli niecały rok po powstaniu samego państwa!), a zbiory samego muzeum można podzielić na wiele kategorii – znajdziesz tu więc fantastyczną reprezentację światowego malarstwa czy rzeźby, militaria, instrumentów muzycznych oraz sztuki użytkowej, takiej jak meble. Na co dzień nie wszystkie eksponaty można oglądać w muzeum – jest ich na tyle dużo, że nie sposób byłoby zmieścić je w muzealnej przestrzeni! Wiele z nich jest jednak dostępnych online i porządnie skatalogowanych. Ponadto możesz też udać się na wirtualny spacer po muzeum!

Inne nowojorskie muzea sztuki do odwiedzenia online

MET nie jest jedynym muzeum, które możesz odwiedzić online. Swoje zbiory w ramach programu Google Arts&Culture udostępniły też inne muzea.

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Guggenheim Museum, Nowy Jork / zdjęcie: Ajay Suresh from New York, NY, USA / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)
Guggenheim Museum, Nowy Jork / zdjęcie: Ajay Suresh from New York, NY, USA / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Muzeum Guggenheima to przede wszystkim świetne miejsce dla wielbicieli malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego, a także wczesnego modernizmu. Otwarte w 1959 roku muzeum to jednak nie tylko miejsce, w którym można podziwiać sztukę, ale obecny budynek muzeum sam w sobie jest uważany za jeden z ważniejszych obiektów współczesnej architektury!

Whitney Museum of American Art

Whitney Museum / zdjęcie: Gryffindor / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)
Whitney Museum / zdjęcie: Gryffindor / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Muzeum sztuk pięknych założone przez kolekcjonerkę Gertrude Vanderbilt Whitney (stąd też nazwa muzeum). Jest to jedno z najważniejszych muzeów poświęconych sztuce artystów amerykańskich – skupia się na dziełach z XX wieku i współczesnych.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku / zdjęcie: Alsandro / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku / zdjęcie: Alsandro / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, stworzone przez żonę Rockefellera Juniora i jej dwie przyjaciółki, to prawdziwa gratka dla fanów sztuki nowoczesnej i współczesnej. Znajdziesz tu m.in. dzieła Van Gogha, Salvadora Dali czy Picassa!

Przeżyj Nowy Jork zdalnie i obejrzyj broadwayowskie musicale!

Nowy Jork słynie z musicali od lat wystawianych na Broadwayu – nie uwierzę, jeśli powiesz mi, że nigdy nie obiły Ci się o uszy tytuły takie, jak Król Lew, Hamilton, Koty czy Chicago! Jednak bilety na Broadway są dość kosztowne i choć często wysokie ceny można obejść na różne sposoby, to nie zawsze jest to możliwe. Zresztą, jak się okazuje – musicale można też oglądać z własnej kanapy, bez wychodzenia z domu i niekoniecznie będąc w Nowym Jorku!

Screenshot strony BroadwayHD.com

W serwisie BroadwayHD obejrzysz broadwayowskie musicale – rejestrując się za 99.99 USD rocznie (lub 8.99 USD miesięcznie) zyskujesz dostęp do nagrań wielu znanych (tak jak Cats) i mniej znanych spektakli. A do tego pierwszy testowy tydzień jest za darmo!

Broadwaydirect udostępnia też krótki przewodnik po filmach i nagraniach musicali dostępnych w serwisach streamingowych, takich jak Netflix, czy Amazon Prime. Sprawdź, czy masz do niektórych z nich dostęp!

Wybierz się do Metropolitan Opera (The Met)!

The Met jest miejscem, którego nie sposób ominąć – nowojorski teatr operowy, który wybudowano jeszcze w 1883 roku, a który od 1966 razem z filharmonią i szkołą muzyczną mieści się w Lincoln Center. Jest to największy ośrodek muzyki klasycznej w całej Ameryce Północnej. Rocznie wystawianych jest około 27 różnych oper.

Metropolitan Opera udostępnia darmowe audycje na żywo, gdzie można słuchać występów.

Screenshot strony The Met

Co więcej, za 14.99 USD miesięcznie (lub 149.99 USD rocznie) Metropolitan Opera udostępnia nagrania spektakli na żądanie. Pierwsze testowe 7 dni jest za darmo.

Ponadto, możesz też udać się w wirtualną wycieczkę po Metropolitan Opera dzięki internetowym wystawom w Google Arts&Culture!

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Zwiedzając Nowy Jork – czy to osobiście, czy też online – nie możesz zapomnieć o Muzeum Historii Naturalnej (American Museum of Natural History)! Nawet jeśli nie przepadasz za filmem „Noc w muzeum” z Benem Stillerem w roli głównej, to jednak muzeum to (otwarte jeszcze w 1869 roku) posiada ponad 130 milion zbiorów i co roku sponsoruje kolejne setki wypraw naukowych! Takiej kolekcji nie sposób odpuścić!

„People watching”, czyli poczuj Nowy Jork przez internet!

W Nowym Jorku działają setki kamer, które udostępniają nagrania z ulic Wielkiego Jabłka online. Przez internet można więc obserwować takie miejsca jak popularny Times Square, czy Madison Square Park (z widokiem na „kultową” sieć barów szybkiej obsługi Shake Shack).

A może chcesz poczytać?

Nowojorska Biblioteka Publiczna udostępnia swoje zbiory w formie elektronicznej. Możesz więc na przykład zupełnie za darmo zapoznać się z listami Thomasa Jeffersona, jak też przejrzeć liczne materiały o samym Nowym Jorku!

Ponadto, masz też możliwość za darmo zapoznać się z około 300 000 dzieł udostępnionych w formie e-booków czy audiobooków. Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Ebooków Nowojorskiej Biblioteki Publicznej.

Nowojorskie metro online

Nie można powiedzieć, że było się w Nowym Jorku, jeśli nie jechało się metrem. Jak się okazuje – nawet zdalnie można pokonać trasę nowojorskiego metra! Przejedź się więc linią nr 7, która wyrusza z Manhattanu (Hudson Yards) i jedzie na wskroś, do Queens, gdzie kończy trasę w drugiej po Chinatown chińskiej dzielnicy Nowego Jorku.

Pisałam już też kiedyś o muzykach nowojorskiego metra, a teraz masz też okazję posłuchać nagrań muzyków – wykonawców, którzy występują na stacjach metra w ramach programu „Music Under New York”.

Muzycy Nowego Jorku: Samotna tancerka wśród tłumów
Muzycy Nowego Jorku: Wspólne śpiewanki
Muzycy Nowego Jorku: Tajni podglądacze

Wystawa internetowa w New York Transit Museum

Kolejną gratką dla miłośników nowojorskiej komunikacji miejskiej, może okazać się internetowa ekspozycja przygotowana przez New York Transit Museum. Dowiesz się z niej jak miasto i komunikacja publiczna reagują i działają w obliczu kryzysu – opowiedziane na przykładzie wydarzeń takich jak zamach 9/11, 2003 Northeast Blackout (czyli kiedy duża część wschodniego wybrzeża USA pozostawała bez prądu), czy huraganu Sandy. Wystawę serdecznie polecam – zarówno do zobaczenia na żywo, jak i w jej elektronicznej wersji!

Poznaj internetowe zbiory Ellis Island i muzeum emigracji.

O samej Ellis Island i muzeum emigracji pisałam w osobnym wpisie i zachęcam do jego przeczytania. Muzeum udostępnia fascynujące materiały dostępne przez internet – można więc sprawdzić, kto (jeśli w ogóle) z naszych przodków dotarł do USA własnie poprzez Ellis Island (przykładowo, wyszukiwarka znalazła 53 osoby z nazwiskiem „Cieplik”!), a także poczytać o słynnych pasażerach, którzy podróżowali na statkach i przechodzili przez wyspę – jak się okazuje, nie wszyscy byli imigrantami, a wśród nich znajdziesz takie osobowości jak Nixon, Roosevelt czy Kennedy!

Co jeszcze warto zobaczyć zwiedzając Nowy Jork przez internet?

Czy da się zwiedzić Nowy Jork zdalnie?
Czy da się zwiedzić Nowy Jork zdalnie?

Jestem pewna, że dotychczasowa lista zajmie Cię na długo – to jednak nie wszystko, co możesz zobaczyć w Nowym Jorku bez wychodzenia z domu!

W szczególności polecam Ci:

#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik