0 komentarz 2,7K views

Wild [RECENZJA]

Reese Witherspoon już zawsze będzie mi się kojarzyć z rolą Legalnej blondynki. Tym bardziej zdziwiłam się, kiedy zobaczyłam jej twarz na plakacie filmu Wild ekranizacji książki o tym samym tytule. Najbardziej zaskoczyło mnie, że Wild znalazło się na jednej z wielu list feministycznych filmów na portalu IMDb. Historia, którą opowiada, wydarzyła się naprawdę, a w jej tle opisane zostało przejście Pacific Crest Trail (PCT) szlaku w zachodnich Stanach Zjednoczonych o długości ponad 4 tysięcy kilometrów.

O czym jest ten film?

Cheryl (Reese) ma fajnego męża. Do czasu. Zdrada i narkotyki doprowadzają do rozpadu ich małżeństwa, co przypieczętowują tatuażami rozwodowymi winking face Były mąż pozostaje jednak jej przyjacielem i jako jedna z niewielu osób próbuje wyrwać Cheryl z uzależnienia od seksu i narkotyków. Nieskutecznie. Przełomowym momentem w życiu bohaterki okazuje się śmierć jej ukochanej mamy. Z dnia na dzień Cheryl decyduje się wydeptać” sobie swoją nową, lepszą drogę pokonując samotnie PCT.

Historia Cheryl wydarzyła się naprawdę

Cheryl Strayed żyje i ma się dobrze. Obecnie jest rozpoznawalną pisarką. Uznanie zdobyła dzięki książce Wild (którą Oprah Winfrey wybrała do swojego Oprah’s Book Club 2.0). Opisała w niej swoje przeżycia, które doprowadziły ją do przejścia PCT. Jak sama opowiada nie mając żadnej wiedzy na temat długodystansowych pieszych podróży, zdecydowała się zabrać ze sobą przeróżne rzeczy, zdecydowanie zbyt wiele, by była w stanie przejść cały szlak z takim bagażem. Po pierwszych 3 dniach na ciele miała krwawiące rany od ciężkiego plecaka. Miało to dla niej pewne symboliczne znaczenie nie potrafiła sobie poradzić z bagażem emocjonalnym związanym ze śmiercią mamy, rozpadem rodziny, czy rozwodem. Dlatego też pozbywając się kolejnych, zbędnych sprzętów, które zabrała ze sobą na szlak, wyrzucała też z siebie te nagromadzone emocje. A cała trasa miała dla niej znaczenie autoterapeutyczne.
Na filmie widzimy, jak zatrzymuje się przy tzw. Moście Bogów”. Tam zakończyła swoje pierwsze podejście do PCT.

Czy warto sięgnąć po Wild?

Przyznam szczerze, że nie czytałam książki, choć wiem, że styl pisania Cheryl jest bardzo ceniony. Film, natomiast, uzyskał dwie nominacje do Oscarów, a mnie skusiła inna-niż-się-przyzwyczaiłam rola Reese Witherspoon.
Wydaje mi się, że może to być ciekawa pozycja ukazująca kobiecą siłę. A także dająca pewnego kopa że nawet z najbardziej tragicznej sytuacji można się podnieść tak jak Cheryl, która udowodniła innym (ale przede wszystkim sobie), że potrafi podnieść się z dołka, otrzepać kolana i tyłek i wyjść z niego w pięknym stylu.
Dla podróżników ukazanie PCT a także kultury wokół tego typu szlaków w Stanach może być bardzo ciekawe. Piękne kadry filmu rozbudzają wyobraźnię i podróżnicze marzenia, a sceny spotkań na szlaku przypominają o tym, jak fantastycznie jest poznawać innych ludzi w czasie swoich podróży! Dodatkowym walorem, jest przedstawienie szlaku jakim jest jego dzikość (tytułowy wild”), brak wody pitnej, konieczność sprzątania po sobie, nakaz zabierania śmieci, obozy i ludzie, którzy przyjeżdżają tam, by poznać piechurów. A także książki z podpisami osób aktualnie przemierzających dany odcinek szlaku.
Film obejrzałam z ciekawości, skończyłam oglądać będąc jeszcze bardziej ciekawą… I tak zaczęłam zgłębiać informacje o autorce, a także samym szlaku. Poza historią Cheryl, powstało też kilka innych książek, jak chociażby Girl in the woods” opowiedzianą przez Aspen, która szlak zdecydowała się przejść po tym, jak została zgwałcona na uczelni. Niedawno (kwiecień 2017) Karolina Kwiecień zdecydowała się samotnie przejść PCT. Jej poczynania można śledzić na Facebooku
PCT uchodzi często za najdłuższy i najtrudniejszy szlak. Co roku próbę przejścia podejmuje około 5 tysięcy osób, kończy 200. 
Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik