Świat Równoległy, Tomasz Michniewicz

Świat równoległy [RECENZJA]

przez Cieplik

Tomka Michniewicza poznałam, zanim jeszcze sięgnęłam po jego książki – prowadzi kurs dla podróżników i blogerów o tym, jak można zarabiać na podróżach. To właśnie w czasie tego kursu usłyszałam okrzyki zachwytu nad “Światem równoległym”. Wydawały się naprawdę szczere (a nie jakieś lizusostwo przed prowadzącym zajęcia), ale najważniejsze wydało mi się, co Tomek powiedział nam o pisaniu książek podróżniczych – że podróż sama w sobie nie jest tematem na książkę, że liczy się to, co z tej podróży wynosimy, jakiś cel, poznani ludzie, a nie sam fakt bycia w drodze. I “Świat równoległy” jest właśnie taką książką – opowiadającą o świecie, ale nie o drodze samej w sobie. A to tylko jeden z wielu mocnych punktów tej książki.


Świat równoległy” wydany został w 2015 roku. Jest to zbiór reportaży z przeróżnych zakątków świata. Jak sam autor mówi – opisują one ten drugi, równoległy, niewykreowany przez media świat. Tak na przykład poznamy opowieści zza krat więzienia o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych. Więzienie wydaje nam się ostatnim krokiem w walce z danym przestępcą – zza krat już nic nie będzie w stanie zrobić, nikomu zaszkodzić. Tomek wchodzi w dyskusje z więźniami, poznaje ich i odkrywa “inną prawdę” i nagle okazuje się, że zza więziennych krat, nawet jeśli jest to więzienie o zaostrzonym rygorze, można z pełnym sukcesem prowadzić działalność przestępczą. Co więcej, to właśnie w więzieniach podejmowane są najważniejsze decyzje dla gangów…

Świat Równoległy, Tomasz Michniewicz
Świat Równoległy, Tomasz Michniewicz

Zbierając materiały do kolejnych reportaży do książki, Tomek odwiedza i opisuje przeróżne zakątki globu – wspomniane Stany czy Pakistan, dla przykładu. Moją uwagę, jednak najbardziej przykuł tekst z naszego polskiego podwórka o szkoleniu naszych służb specjalnych. To od Michniewicza dowiedziałam się, że “ponad” GROM-em jest jeszcze jedna, jeszcze bardziej elitarna jednostka. I u niego przeczytałam o tym jak i z kim się szkolą. (Na wszelki wypadek sprawdziłam jeszcze z amerykańskimi znajomymi, którzy o wojsku amerykańskim i wojnie wiedzą dużo i to z pierwszej ręki – zarówno GROM, jak i Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej są znane i poważane. Oddział Specjalny ŻW można próbować porównać do amerykańskiej Delty, a przynajmniej tak wnioskuję z mojej rozmowy).

Ocena książki

Czy warto? Na pewno. “Świat równoległy” nominowano do tytułu Książka Roku 2015. Jest to zbiór świetnych reportaży, od których ciężko się oderwać i które skłaniają do myślenia o tym, jaki jest ten prawdziwy świat i co wiemy, a co nam się tylko wydaje.


W 2018 roku Tomek wydał kolejną książkę (w sumie na koncie ma ich całkiem sporo) „Chrobot„, w której opisuje życie zwykłych ludzi świata. Jak dotąd książka zbiera naprawdę dobre recenzje, a ja – choć jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać – odbyłam nawet z Tomkiem krótką rozmowę, kiedy jeszcze zbierał do niej materiały. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik