Dokumenty w podróżyKanada
8 komentarzy 10,1K views

Czy do Kanady potrzebna jest wiza?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie w 100% jednoznaczna, zawsze będzie brzmieć to zależy. Co innego, jeśli zrobię pewne założenia. Chyba dość bezpiecznie mogę uznać, że masz polskie obywatelstwo. Załóżmy więc, że granicę z Kanadą przekroczysz używając właśnie polskiego paszportu. Nie potrzebujesz zatem ubiegać się o wizę, aby w celach turystycznych wybrać się do Kanady. Konieczne jest jednak posiadanie Electronic Transit Authorization(eTA).

A teraz szczegóły – jak to jest z tą wizą do Kanady?

Pozwolę sobie zebrać do kupy wszystkie warunki, które związane są z bezwizowym wjazdem do Kanady w celach turystycznych. Po kolei:

  1. Jeśli przypadkiem masz podwójne obywatelstwo i posiadasz również paszport amerykański lub kanadyjski – to w ogóle nie musisz się martwić! W tym wypadku w ogóle nie musisz się nad niczym zastanawiać 😉
  2. Z posiadania wizy zwolnieni są ci obywatele Polski, którzy mają paszport biometryczny. Najprawdopodobniej taki właśnie masz (w Polsce wydawane są od 2006 roku), a jeśli nie – to być może Twój paszport jest już nieważny?
  3. Lecąc do Kanady samolotem potrzebny jest Electronic Transit Authorization.
  4. Jeśli przekraczasz granicę z Kanadą w inny sposób (drogą lądową lub morską) w ogóle nie potrzebujesz ani wizy, ani eTA! W tym wypadku możesz podróżować z samym paszportem!

Co to jest to eTA i jak je dostać?

eTA, to po prostu elektroniczne potwierdzenie tego, że możesz wjechać do Kanady. Aby wystąpić o eTA wystarczy wejść na stronę cic.gc.ca i wypełnić formularz. W pierwszym kroku musisz wybrać państwo – w Twoim wypadku Polska 😉 A następnie potwierdzić, że możesz się ubiegać o elektroniczną autoryzację. Do wypełnienia aplikacji będzie Ci też potrzebny numer aktualnego paszportu, data wydania i ważności oraz państwo. Pozostałe pola są praktycznie standardowe – należy podać imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, dodatkowe obywatelstwa (jeśli mamy ich kilka), stan cywilny, wykonywany zawód (w jednej z podanych kategorii) oraz adres zamieszkania i email. Dodatkowo, w formularzu znajdują się pytania dotyczące Twoich wcześniejszych wizyt w Kanadzie (o ile były), a także potencjalnych odmów wjazdu Tobie, czy Twojej rodzinie. To standardowe pytania i raczej na większość odpowiesz “nie” 😉  Według informacji podanych na stronie – eTA powinno zostać wydane do 72 godzin od wypełnienia formularza. W szczególnych przypadkach mogą się z Tobą kontaktować urzędnicy (na podany przez Ciebie adres email). W praktyce – potwierdzenie przyznania Electronic Transit Authorization otrzymałam w 15 minut po wypełnieniu formularza! Ważne – wypełnienie aplikacji wiąże się z opłatą, która wynosi niecałe 8 CAD. Jeśli przejdziesz pomyślnie cały proces, możesz się cieszyć bezproblemowym wjazdem na teren Kanady przez kolejne 5 lat.

Czym różni się eTA od kanadyjskiej wizy?

Różnic jest kilka, ale najważniejsza jest taka, że wszystko można załatwić przez internet (w moim przypadku całkowity czas wyniósł mniej niż pół godziny) i jest to stosunkowo niedrogie. O wizę należałoby ubiegać się w ambasadzie/konsulacie i przedstawiać bardzo dużo papierków. Dzięki temu, że posiadasz paszport biometryczny urzędnicy na granicy mogą z łatwością sprawdzić z kim mają do czynienia i tak szczegółowy przegląd w tym wypadku nie jest konieczny. Oczywiście, wszystko przy założeniu, że nie masz żadnych brudów w papierach, które przypadkiem trzeba wyjaśniać z urzędnikami! 😉 Ja już mam swój bilet do Kanady, a Ty?

Uwaga 
Samo przyznanie eTA nie gwarantuje wjazdu na teren państwa! Pamiętaj, że zawsze ostateczną decyzję podejmuje urzędnik na granicy!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik