Muzeum Historii Żydów Polskich » Cieplik podróżuje

Muzeum Historii Żydów Polskich

przez Cieplik
2 komentarze

1000 lat historii w jednym miejscu – zebrane i w przystępny sposób opisane na ścianach Muzeum Historii Żydów Polskich. Ale o co w zasadzie chodzi?

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało już 10 lat temu (a wydawało się, że tak niedawno!). Jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją, która finansowana jest i zarządzana zarówno przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową.

Żydowski Instytut Historyczny i jego wpływ

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich

Żydowski Instytut Historyczny (JHI) jest jedną z większych w świecie instytucji naukowo badawczych zajmujących się historią żydów od dawien dawna zamieszkujących Polskę. To tutaj urodził się pomysł powstania Muzeum – a inicjatywa zyskała następnie poprawie zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 1995 roku pojawiła się wreszcie możliwość rozpoczęcia prac nad tym projektem – i tak – 10 lat później uroczyście otworzono placówkę!

Wystawa stała w Muzeum Historii Żydów Polskich

Budynek Muzeum jest rozległy, sama placówka na pewno oferuje wiele ciekawych atrakcji i niesie ze sobą mnóstwo wiedzy. Ja swoje pierwsze 2 godziny w tym miejscu poświęciłam wystawie stałej.

Elementy wystawy stałej

Elementy wystawy stałej

Elementy wystawy stałej

Elementy wystawy stałej

Elementy wystawy stałej

Elementy wystawy stałej

Jest to pewien spacer po historii – zaczynamy w średniowieczu. Autorzy wystawy chcieli nam przekazać skąd Żydzi wzięli się w Polsce, jak wyglądało życie polskiego Żyda kiedyś i jak wygląda dziś.

Na wystawę składa się kilka galerii – każda poświęcona jest innemu okresowi. W pierwszej sali znajdziemy legendy, potem dowiemy się jak Żydzi osiedlili się na polskich ziemiach. W kolejnych salach przebrniemy przez rozwój kultury (także tej finansowej!), zobaczymy fantastyczne repliki ulicy Zamenhofa i drewnianej synagogi – precyjnie odtworzone w Muzeum.

Replika synagogi

Replika synagogi

Elementy wystawy stałej

Elementy wystawy stałej

Elementy wystawy stałej

Elementy wystawy stałej

Ulica Zamenhofa

Ulica Zamenhofa

Na wystawie (otwartej w 2014 roku) nie zobaczymy starych ksiąg, czy zdjęć. To raczej swoista inscenizacja, barwna prezentacja zebranej wiedzy, podań i historii. Wystawę możemy nazwać interaktywną – nie dlatego, że jest tam mnóstwo wspomaganych komputerowo obiektów – chodzi raczej o interakcję w jaką możemy wejść z poszczególnymi obiektami. I tak np. możemy przejść się po żydowskich sklepach, posiedzieć w typowej izbie, czy zobaczyć jak wyglądał targ/ryneczek. Za każdym razem poczujemy się jakbyśmy naprawdę uczestniczyli w codziennym życiu społeczeństwa żydowskiego.

W moim odczuciu, na tej wystawie brak właśnie rzeczy “prawdziwych”. Do czynienia mamy tylko z replikami, przedstawieniami, grafikami i prezentacjami na ścianach. Nie umiałam się mocno wczuć w klimat tej wystawy i poza nielicznymi ekspozycjami w poszczególnych salach – stała wystawa nie zrobiła na mnie zbyt wielkiego wrażenia. A szkoda – bo jest to ciekawy temat, który na pewno warto zgłębiać. Ale może inne wystawy mają jeszcze więcej do zaoferowania?

 

Informacje praktyczne

Dojazd

Metro M2 – Rondo Daszyńskiego

Tramwaje 1, 9, 15, 22, 24 – Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp

Darmowy w każdy czwartek (dotyczy tylko wystawy stałej)

W pozostałe dni:

  • 25 zł – bilet normalny
  • 15 zł – bilet ulgowy
  • 55 zł – bilet rodzinny

Godziny otwarcia

  • poniedziałki, czwartek, piątki – 10:00 – 18:00
  • środa, soboty, niedziele – 10:00 – 20:00
  • wtorki – nieczynne

Strona internetowa

Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin

guest
2 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Poboczem Drogi
Poboczem Drogi

Cześć. też byłam niedawno w Polinie. Podobnie jak Ciebie uderzyła mnie mała ilość autentycznych eksponatów. Taki jest teraz trend w muzealnictwie, że autentyki zastępuje się multimediami. Mi to nie przeszkadza, o ile „klikacze” nie wypierają treści, przekazu. Mi się w Polin podobało. Pozdrawiam!

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik