12 komentarzy 1,9K views

Spacer po Wilanowie – chwila na refleksję

Rezygnowanie z marzeń jest trudne i przygnębiające. Szczególnie, jeżeli marzenia zamieniliśmy już na plany i byliśmy o krok od ich zrealizowania. To właśnie dotknęło nasz tegoroczny wyjazd do Islandii. Ekipa gotowa, loty zabukowane – podobnie jak samochód, hotele i wycieczka po lodowcu. Niestety przez chichot złośliwego losu w ostatnim momencie wszystko musieliśmy odwołać. Skoro jednak i tak razem z Agatą mieliśmy wolne w pracy… czemu nie spędzić jakoś miło chociaż jednego dnia? Ot, wybrać się na taki spacer po Wilanowie…

p2050745

Nad pałacem wiszą ciężkie chmury. O tym, że nas potem nieźle zmoczyło nie będę wspominał…

Przecież to nic ciekawego

Taka sytuacja. Wracamy po urlopie do pracy. Gabi razem z narzeczonym wybrali się na Teneryfę. Łukasz z dziewczyną wracają z Grecji. Eliza odpoczywała na Ukrainie. Czy można między nimi zabłysnąć opowieścią o spacerze po Wilanowie? Może być różnie. Co jest jednak pewne to, że pójście tam nie jest złym pomysłem. Już spieszę z wyjaśnieniami.

p2050775

Żółto-biała elewacja robi naprawdę niezłe wrażenie

Spacer po Wilanowie przywodzi na myśl nie tak dawną wizytę we Włoszech. Szczególnie satysfakcjonująca była dla mnie wizyta w Wenecji, gdzie zamiast gonić za kolejnymi zabytkami z przewodnikiem w ręku zdecydowaliśmy się powoli przechadzać wąskimi ulicami oraz delektować pizzą i winem na małych skwerkach. Popołudnia idealne. Bardzo podobnie można poczuć się w Wilanowie. Tutaj czas płynie inaczej. Wolniej. Tutaj nikt się nie spieszy, nie pędzi na autobus z walizką w ręku. Nie słychać szumu opon samochodów i nie widać biurowców międzynarodowych korporacji.

img_2081

Kaczka-dziwaczka co mokry dziób miała

Wilanów to miejsce, do którego ludzie przychodzą odpocząć. wszechobecna zieleń, przecudne kaczki i pachnące kwiaty. Idealne miejsce, by poczytać książkę, spotkać się z długo niewidzianym znajomym, czy pokontemplować życie 😛

img_2059

Nie byliśmy jedynymi osobami, które wybrały się do Wilanowa na spacer

Jeżeli jednak chcemy zwiedzać…

Można i tak. Szczególnie, jeżeli Wilanowa (albo i Warszawy jako takiej) nie mamy za oknem i szybko tutaj nie wrócimy.

img_2064

Wszechobecne rzeźby zdają się jasno mówić – mieszkał tu nie byle kto. Miał gust i nie brakowało mu pieniędzy 😉

Warto wiedzieć, że mamy do czynienia z najstarszym w Polsce muzeum sztuki. Otwarte zostało już w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli  – Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Udało się je uchronić przed zniszczeniem po drugiej wojnie światowej, kiedy to muzeum przeszło na własność państwa, jednak znaczna część posiadanych eksponatów została zgrabiona przez Niemcy, Austrię i ZSRR. Prace rewitalizacyjne rozpoczęto w 1954 roku, zaś od 1995 roku Muzeum Pałac w Wilanowie stało się niezależną od Muzeum Narodowego instytucją, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

p2050779

Rzeźba na balustradzie? Czemu nie!

Niewątpliwie główną atrakcją Wilanowa jest pałac. Jego architektura jest niezwykle oryginalna. To połączenie sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy. Wystrój wnętrz to zasługa ówczesnych sław takich tak  Józef Szymon Bellotti, Jerzy Siemiginowski-Eleuter, Michelangelo Palloni, Claude Callot czy Jan Reisner. Z zewnątrz zdobi go charakterystyczna, żółto-biała elewacja.

p2050811

A na wypadek, gdyby 2 poprzednie rzeźby jasno nie mówiły, że w Wilanowie jest ich nie tak mało… Trzymajcie. Jeszcze jedna!

Muzeum w Wilanowie obecnie jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań. Do najbardziej znanych imprez należą: Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.

Spacer po Wilanowie – wiedza praktyczna

Wszystkie informacje na temat dostępności, godzin otwarcia, wstępu wolnego i cen biletów znajdziecie TUTAJ. W telegraficznym skrócie – w sezonie w każdy czwartek wszędzie wejdziemy za darmo. Musimy jedynie w kasie odebrać odpowiedni (darmowy) bilet, który upoważni nas do wstępu do poszczególnych atrakcji – pałacu, parku i oranżerii. Poza czwartkami cena biletu normalnego do pałacu to 20 PLN,  ulgowego – 15 PLN. Wstęp do parku to odpowiednio 5/3 PLN, oranżeria zaś kosztować będzie nas 2 PLN.

img_2086

Ciekawe czy kaczki podobnie jak my miały życiowe rozkminy

Jeżeli jednak będziemy w okolicy w LISTOPADZIE, czeka nas kolejna miła niespodzianka. Przez cały listopad obowiązuje wstęp wolny. Szczegóły na STRONIE MUZEUM.

img_2088

Patrzcie jakie mam piękne skrzydła!

To co, wpadacie? 🙂

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik