Cmentarz Arlington - pojedź tam, jeśli będziesz w Waszyngtonie » Cieplik podróżuje
Alejka

Cmentarz Arlington – pojedź tam, jeśli będziesz w Waszyngtonie

przez Cieplik
0 komentarz

Wiele rzeczy wydarzyło się 13 maja. Jest to data pamiętnego zamachu na Papieża Jana Pawła II, w tym dniu również mój rocznik w podstawówce miał swoją pierwszą komunię, zniesiono niewolnictwo w Brazylii i urodziła się Hanna Lis. A 13 maja 1864 roku powstał Cmentarz Narodowy w Arlington, w czasie trwania wojny secesyjnej.

W skrócie o cmentarzu

W Arlington pochowano wszystkich weteranów z każdej wojny, w której brali udział żołnierze Stanów Zjednoczonych. I widać to już od samego wejścia na teren nekropolii jest to ogromny teren, jeździ tu nawet autobus! Od czasów rewolucji, aż po dziś dzień chowani są tu polegli w związku z pełnieniem służby wojskowej. W wyjątkowych sytuacjach, wyprawiano też pogrzeby cywilom, którzy polegli pełniąc obowiązki, bądź jakkolwiek związani byli z wojskiem.

Pochowani w Arlington

Miejscem, do którego wszyscy od razu się udają, jest grób Johna F. Kennediego. Znajduje się on na wzgórzu zadbano o to, by były prezydent miał piękny widok… Wzgórze to jest poświęcone też innym osobom z rodziny Kennediego, znajduje się tu także grób jego brata oraz żony.
Ważnym miejscem jest także Grób Nieznanego Żołnierza, przed którym stoją wartownicy. O każdej pełnej godzinie następuje uroczysta zmiana warty, którą można obserwować (choć wymagane jest zachowanie ciszy oraz pada prośba o powstanie). W jednym momencie wartę pełni jeden żołnierz.
Niegdyś, na tym cmentarzu znajdował się grób Ignacego Paderewskiego. Jest tu też grób innego Polaka Włodzimierza Krzyżanowskiego, który brał udział w powstaniu wielkopolskim, a w Stanach Zjednoczonych w wielu bitwach w czasie wojny secesyjnej.

Informacje praktyczne

Do samego cmentarza można dojechać metrem linii BLUE. 
Wstęp jest darmowy, jednak trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa (strażnicy przeglądają zawartość toreb i plecaków).
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik