0 komentarz 2,7K views

Centre Pompidou

Nie jestem fanką sztuki nowoczesnej – w poprzednich wpisach opisałam już swoje uwielbienie dla impresjonizmu, a tym razem podzielę się wrażeniami z wizyty w Centre Pompidou – francuskim muzeum sztuki współczesnej.

Budynek Muzeum

Muzeum znajduje się w paryskiej dzielnicy Beaubourg. W budynku poza muzeum mieści się również biblioteka publiczna. Sama idea takiej instytucji zrodziła się z inicjatywy prezydenta Francji – Georgesa Pompidou. W 1969 roku zadecydował on o utworzeniu centrum kulturalnego na Plateau Beauborg. Projekt architektoniczny został wyłoniony w specjalnym, międzynarodowym konkursie.

Charakterystyczną cechą budynku są wszelkie instalacje widoczne od zewnątrz, a ich różne kolory odpowiadają pełnionym funkcjom. I tak w kolorze niebieskim są wszystkie elementy układu klimatyzacyjnego, w kolorze żółtym zobaczymy instalacje elektryczne, na zielono pomalowano wodociągi, a czerwony kolor odpowiada komunikacji.

3 poziomy budynku zajmuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Centre Pompidou.

Taras widokowy

Na zewnątrz budynku poza wszelakimi instalacjami znajduje się również wielopoziomowy taras widokowy. Nie jest on tak wysoki jak Łuk Triumfalny, a już na pewno panorama nie dorównuje tej widzianej z najwyższego piętra Wieże Eiffela, ale mimo wszystko fajnie było przespacerować się tarasem i przyjrzeć się paryskiej panoramie.

Nieodłącznym elementem widoku – z każdej strony miasta – jest oczywiście wspomniana Wieża Eiffela. Pokusiliśmy się więc o zrobienie jej śmiesznego zdjęcia 😉

Na taras obowiązują osobne bilety.

Wystawy czasowe w Centre Pompidou

Poza stałą ekspozycją dla zwiedzających przygotowane są również poziomy z wystawami czasowymi. W czasie naszego pobytu była to m.in. prezentacja prac Mony Hatoum.

Artystka, Palestynka urodzona w 1952 roku w Beirucie, mieszka i pracuje w Londynie. Wielokrotnie nagradzana. Kilka razy wystawiała już swoje prace w Centre Pompidou, a także wielu innych, znaczących galeriach sztuki współczesnej.

Wystawa, którą widzieliśmy, skupiała mnogość przeróżnych instalacji. I tak była sala wypełniona włosami, mapa świata zrealizowana przy pomocy szklanych kuleczek, łóżeczko dziecięce przypominające urządzenie do cięcia warzyw, inne łóżeczko dziecięce pozostające niemalże niewidzialne, piaskową tarczę, na której specjalnie spreparowane ramiona to zarysowywały, to prasowały linie na piasku. Przyznam szczerze, że interpretacja tego typu dzieł sztuki nigdy nie przychodziła mi łatwo – na szczęście Muzeum udostępnia materiały pomocnicze w kilku językach do wyboru, dzięki czemu można było zapoznać się z interpretacją każdego elementu wystawy.

Stała ekspozycja

Wystawa stała w Centre Pompidou przeprowadzi nas przez kolejne nurty sztuki współczesnej. I tak będziemy mieli okazję przyjrzeć się zarówno kubizmowi – chociażby dzięki kilku pracom Pablo Picasso – a także zobaczymy różne prace surrealistyczne (mój ulubiony Salvador Dali też się przewinie, chociaż poświęcone jego dziełom muzeum znajdziecie na Montmartre), będą też dadaiści i wiele, wiele innych. W sumie około 50 różnych sal. Na szczęście tutaj znowu znajdziemy muzealne materiały, dzięki czemu nie zgubimy się ani nie zapomnimy z jakim nurtem właśnie mamy do czynienia.

Centre Pompidou na turystycznej mapie Paryża

Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest stosunkowo nowym obiektem. Należy ono oczywiście do grupy obiektów, gdzie obywatele Unii Europejskiej do 26 roku życia mają darmowe wejście (konieczne jest przejście przez kasę), jednak dotyczy to tylko ekspozycji stałej – za możliwość zobaczenia wystawy czasowej trzeba dodatkowo zapłacić. Jeśli nie interesuje nas sztuka, a chcielibyśmy tylko przejść się po tarasie widokowym – możemy kupić niedrogo samo wejście na taras.

Samo Muzeum jest bardzo przyjazne dla zwiedzających, wszystkie galerie są dobrze opisane, dzięki czemu nawet taki laik jak ja zrozumie, co artyści mieli na myśli tworząc poszczególne dzieła (no dobra, prawie wszystkie – niebieskiego płótna nigdy nie zrozumiem!). Warto więc poświęcić kilka godzin na spacer po Muzeum. W środku – poza wystawami – czeka na nas również Fontanna Strawińskiego i restauracje/kawiarnie, w których spróbować możemy popularnych we Francji i Belgii makaronów.


Informacje praktyczne

Dojazd

Stacja metra RAMBUTEAU

Wstęp

Taras Widokowy – 3 EUR

Muzeum i wystawy – 14/11 EUR

Wszelkie informacje o zniżkach można znaleźć na stronie internetowej bądź bezpośrednio w Muzeum

Godziny otwarcia

Muzeum jest czynne od środy do poniedziałku w godzinach 11:00 – 22:00 (kasa biletowa zamykana jest o 20:00!)

Strona internetowa

https://www.centrepompidou.fr

W pobliżu

  • Musee de la Poupee
  • Biblioteka publiczna
  • Jardin Anne Frank
  • Fontanna Strawińskiego
  • Tour Saint Jacques
Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik