0 komentarz 3,K views

Łuk Triumfalny

Za każdym razem, kiedy na zdjęciach widziałem Łuk triumfalny wyobrażałem go sobie jako konstrukcję niewielkiej wielkości, umieszczoną na środku ronda, przez które przejeżdża nie więcej niż kilka samochodów dziennie. Nigdy nie byłem bardziej w błędzie.

Ki cel? Po co Łuk Triumfalny w ogóle stoi?

Łuk triumfalny został wzniesiony w 1836 roku na polecenie Napoleona Bonaparte. Miał (i ma) on za zadanie upamiętniać wspomnienie o tych, którzy walczyli i polegli w za Francję podczas rewolucji francuskiej oraz wojen napoleońskich. Jego istnieniu przyświeca więc w zasadzie dosyć prosta idea – jest on monumentalnym pomnikiem poległych w bitwach o słodką Francję.

Łuk Triumfalny
Łuk triumfalny w pełnej krasie! Kolejny raz – na zdjęciu niepozorny, w rzeczywistości – gigant

Jak to często bywa w podobnych przypadkach budowa takiej konstrukcji nie jest prosta. Szczególnie, gdy do dyspozycji nie mamy wszystkich maszyn, które na placach budowy możemy zobaczyć dzisiaj. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że Łuk budowany był przez… dokładnie 30 lat!

Rozmiar

Jak już wspomniałem we wstępie – zdecydowanie nie doceniłem wielkości Łuku triumfalnego. Mierzy on bowiem 51 metrów. Niby nie dużo, ale… jednak całkiem sporo.  Szczególnie biorąc pod uwagę przepisy, o których pisałem przy okazji wpisu opisującego wizytę na wieży Eiffla. Dla przypomnienia – stanowią one, iż zabudowa miasta nie może przekraczać 36 metrów. Dlatego, kiedy znajdziemy się na wysokości 50 metrów… tak naprawdę większość otaczających nasz budynków jest znacząco niżej. A ponieważ każdy z nich jest jednakowo niski, otaczający nas widok naprawdę zapiera dech w piersiach.

Łuk Triumfalny
Pola Elizejskie – jest tu bardzo tłoczno

Zdecydowanie polecam wybrać się na taras widokowy na Łuku triumfalnym przed Wieżą Eiffla. W przeciwnym razie będziemy nieco zawiedzeni tym, co zobaczymy 😛

O tym co widać z łuku

Jeżeli spojrzymy na mapę zobaczymy coś naprawdę niezwykłego. Do pomniku stojącego na   placu Charles’a de Gaulle’a dochodzi aż… 12 różnych alejek, a w tym – Pola Elizejskie! Przed wyjazdem do Paryża przeczytałem gdzieś, że jest to jedna z niewielu europejskich stolic, która przystosowana jest do sprawnego przemieszczenia się po niej samochodem. Trudno odnieść inne wrażenie obserwując w popołudniowych godzinach ruch na Polach Elizejskich. 5 pasów w każdą stronę, każdy centymetr kwadratowy ulicy jest przez znajdujące się na nim pojazdy – samochody, motocykle, skutery, rowery, riksze… A wszystkie – czasami nie zważając na siebie zbytnio, co przeraża – poruszają się razem niby to rzeka metalu.

Łuk Triumfalny
Pola Elizejskie – jedna z głównych arterii Paryża

Jeżeli jednak nie dotyczy Was fetysz obserwowania transportu możecie przenieść swój wzrok na nieco ciekawsze obiekty. Łuk Triumfalny zapewnia bowiem doskonały widok na Wieżę Eiffla, nieco odległa Sacre Coeur czy… paryski Mordor. Jak inaczej można nazwać kilkanaście zlokalizowanych blisko siebie biurowców, które są jedynymi budynkami przełamującymi spokojną, niską linię horyzontu. Zbierają się jednocześnie nad nimi ciężkie, ciemne deszczowe chmury. Przypadek? Nie sądzę!

Łuk Triumfalny
Rzut okiem na niską zabudowę i wyrastającą poza nią Wieżę Eiffla

Pod łukiem

Kiedy uznamy, że nacieszyliśmy się wystarczająco widokiem z tarasu widokowego możemy zejść na dół.  My utknęliśmy tam na dłużą chwilę, ponieważ przybyły do nas deszczowe chmury deszczowe z Mordoru i postanowiły nieprzygotowanym na tę okoliczność turystom spłatać figla.

Łuk Triumfalny
Mordor. Tutaj zawsze panuje mrok. Orkowie w pracy 🙂

Jeżeli rozejrzymy się dookoła zobaczymy wyryte na ścianach nazwiska i nazwa miast. Są to oczywiście wspomniane nieco wyżej nazwiska poległych w obronie Francji oraz miasta, w których stoczony były wygrane przez Napoleona Bonaparte bitwy. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie, odnajdziemy tam polskie akcenty, nazwiska takie jak – Dombrowsky, Sulkowsky, czy miasta – Pultusk i Ostrolenka.

Łuk Triumfalny
Nazwiska poległych w rewolucji francuskiej oraz wojnach napoleońskich

Bez dwóch zdań jest to wyjątkowe miejsce. Dla niektórych tak wyjątkowe, by uczynić z niego… miejsce na oświadczyny. Tym bardziej wzbudza to uśmiech na ustach, kiedy: a) dziewczyna mówi tak b) mówi „tak” po polsku, bo to nasi rodacy!

Łuk Triumfalny
Miejsca, w których Napoleon Bonaparte stoczył wygrane bitwy. Odnaleźć można polskie miasta!

Podsumowanie

Nie jest to zdecydowanie miejsce, w którym spędzić możemy cały dzień. Jednak zobaczyć trzeba koniecznie! 🙂 Nie można sobie odpuścić oczywiście tarasu widokowego. Bez wątpienia ciekawej jest jednak oglądać Paryż z Łuku Triumfalnego niż… Łuk Triumfalny sam w sobie 😛

Łuk Triumfalny
Część oryginalnego zdobienia Łuku Triumfalnego z 1836 roku

Informacje praktyczne

Dojazd

Stacje metra ARGENTINE,TERNES, GEORGE V, KLEBER

Wstęp

Darmowy dla obywateli UE poniżej 25. roku życia

Godziny otwarcia świątyni

Codziennie, 10.00-23.00

Miejsca w pobliżu

  • Champs-Elysees – Pola Elizejskie
  • Triangle d’Or
  • Musee Jacquemart-Andre

Strona internetowa

Tutaj – zarówno po francusku, jak i po angielsku.

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik