Spis treści
Szwajcarski system kolejowy, nad którym pracowano od początku XIX wieku, może pochwalić się nie tylko gęstym pokryciem kraju gęstą siatką połączeń, ale też największą ilością pokonanych rocznie kilometrów! Nic więc dziwnego, że podróżowanie pociągiem przez Szwajcarię jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów zwiedzania tego kraju, a Swiss Travel Pass dodatkowo ułatwia sprawę turystom.
Swiss Travel Pass – co to jest i jak kupić?
Swiss Travel Pass to jeden bilet, by rządzić wszystkimi. Bilet dostępny jest jedynie dla turystów odwiedzających Szwajcarię z innych krajów i pozwala na niemalże nieograniczone podróżowanie przez Szwajcarię – czy to pociągiem, autobusem czy łodzią. Jedyne ograniczenie stanowi liczba dni, przez które Pass jest ważny – najkrócej będzie to 3 dni, najdłużej 15.
Który Swiss Travel Pass jest najlepszy dla Ciebie?
Jest kilka rodzajów Swiss Travel Pass:
- najprostszy, po prostu Swiss Travel Pass, obowiązuje przez 3 (4, 8 lub 15) kolejnych dni i kosztuje od 232 CHF;
- osoby poniżej 26 roku życia mają możliwość kupienia tańszego odpowiednika – Swiss Travel Pass Youth, jego ceny zaczynają się od 198 CHF;
- Swiss Travel Pass Flex pozwala na nieograniczone podróżowanie przez 3 (4, 8 lub 15) dni w ciągu wybranego miesiąca. To znaczy, że nie muszą to być kolejne dni, możesz np. dojechać pociągiem do wybranej lokalizacji, a potem spędzić na miejscu kilka dni, zanim ponownie skorzystasz ze swojego biletu. Ta wersja biletu kosztuje od 323 CHF;
- i ponownie dla osób poniżej 26 roku życia, dostępny jest tańszy odpowiednik. Za Swiss Travel Pass Flex Youth należy zapłacić od 228 CHF wzwyż.
Warto więc zaplanować wyjazd wcześniej, żeby mniej więcej wiedzieć, ile razy wypadnie Ci przejazd pociągiem, oraz czy będą to kolejne dni, czy też planujesz zagościć w jednym miejscu odrobinę dłużej. Tak czy siak – zakup Passa zwraca się już po pierwszych przejazdach, a jeśli jeszcze planujesz skorzystać z Glacier Express (o czym niżej), to jest to tym bardziej opłacalna opcja!
Bilet kupisz za pośrednictwem strony internetowej – możesz go potem odebrać na lotnisku lub zamówić dostawę pocztą (za dodatkową opłatą). Ja korzystałam z odbioru osobistego na lotnisku w Zurichu i nie miałam żadnych problemów (z łatwością znalazłam stanowisko SBB i po pokazaniu paszportu otrzymałam swój bilet wraz z informatorem i mapą).
Jak korzystać ze Swiss Travel Pass?
Aby poprawnie korzystać ze Swiss Travel Pass (i nie zostać obciążonym dodatkowymi kosztami, w wypadku kontroli biletów) należy wypełnić pola widoczne na bilecie:
- NAME/VORNAME, czyli podać swoje imię i nazwisko;
- LAND, czyli gdzie mieszkasz / skąd pochodzisz;
- PASS / ID-NR, czyli Twój numer paszportu.
Dodatkowo należy wypełnić odpowiednio daty podróży w wypadku biletu Flex. Na bilecie widnieje już rubryczka GULTIG, gdzie znajduje się czas ważności biletu, natomiast na dole są miejsca na podanie terminów kolejnych przejazdów. Pamiętaj, że poza podanymi dniami, bilet nie jest ważny.
Pociągi w Szwajcarii – jak ogarnąć stacje kolejowe i znaleźć najlepsze połączenie?
Do szukania połączeń najlepiej korzystać ze strony SBB lub aplikacji mobilnej SBB Mobile (Android, iOS). Za ich pośrednictwem wyszukasz najlepsze połączenia, ale też dowiesz się, z którego miejsca na peronie najlepiej wsiąść do pociągu, gdzie znajduje się wagon restauracyjny, a także jak bardzo zapełniony jest każdy wagon.
Perony i stacje są jasno oznaczone, każdy pociąg ma swój numer, a na stacjach znajdują się elektroniczne tablice informacyjne, które jasno wskazują podjeżdżający pociąg. W połączeniu z aplikacją SBB poruszanie się koleją po Szwajcarii jest naprawdę bardzo proste!
Staraj się zawsze wziąć poprawkę na to, że pociągi w Szwajcarii przyjeżdżają na czas i lepiej się nie spóźnić na swój przejazd! 😉
Dokąd wybrać się szwajcarskim pociągiem?
Tak, jak pisałam we wstępie – siatka połączeń kolei szwajcarskiej jest niesamowicie gęsta (i to pomimo ukształtowania terenu!). Można więc założyć, że w Szwajcarii koleją dostaniemy się praktycznie wszędzie, a jeśli jakiegoś połączenia brakuje, to w ramach Swiss Travel Pass turyści mają możliwość także z innych środków transportu – takich jak promy, czy łodzie. Można więc spokojnie przyjąć, że jakiego miejsca byśmy sobie nie wymyślili, to transport publiczny nam wystarczy.
Na pewno warto wpaść do Berna – de facto stolicy Szwajcarii. Przeczytaj mój tekst o tym, co zobaczyć w czasie jednodniowej wycieczki do Berna.
Pojedź również do Rapperswil, gdzie możesz podziwiać jezioro Zurich, a także odwiedzić Muzeum Polskie w Rapperswil. Co ciekawe, na miejsce dostaniesz się pociągiem, ale pamiętaj, że w ramach Swiss Travel Pass możesz również skorzystać z transportu wodnego – a ja szczerze polecam Ci przepłynąć jezioro Zurych łodzią!
Jeśli chcesz z bliska przyjrzeć się jednej z najbardziej rozpoznawalnych gór na świecie – Matterhorn – wpadnij do Zermatt! Nie dość, że widoki wokół tego małego alpejskiego miasteczka zapierają dech w piersiach, to dodatkowo będzie to jeden z najczystszych oddechów, jakie weźmiesz w życiu! Po Zermatt bowiem mogą poruszać się tylko pojazdy elektryczne – i uwierz mi, naprawdę odczujesz różnicę!
A skoro już będziesz w Zermatt, to warto również udać się na Gornergratt i przenocować w Kulmhotel, dokąd również dowiezie Cię pociąg – tym razem taki, który przez pół godziny będzie dzielnie wspinał się wzwyż, aż na 3100 metrów nad poziomem morza!
Miejsca polecane przez blogerów podróżniczych
Sprawdziłam też, jakie miejsca polecają inni blogerzy podróżniczy i mam dla Ciebie zestaw naprawdę super rekomendacji! Do wszystkich tych miejsc dojedziesz pociągiem!
- Marina Furdyna poleca wybrać się na urodziny Freedy’ego Mercury w Montreux. W tekście znajdziesz dużo zdjęć – uwaga, po ich obejrzeniu możesz nie oprzeć się pokusie kupienia biletów!
- Natalia z bloga “Zapiski ze świata” oprowadzi Cię po Zurychu – w swoim tekście opowiada o punktach widokowych, muzeach i relaksie nad jeziorem!
- W podróż do Brig (dokąd, oczywiście, również spokojnie dojedziesz pociągiem!), zabierze Cię Magda, autorka bloga “Wieczna tułaczka”.
- Natomiast Anita Demianowicz opowie Ci o ciekawych szwajcarskich miastach(a potem pokaże Ci fantastyczne zdjęcia jak to ona).
Glacier Express taniej ze Swiss Travel Pass!
“Glacier Express” to wyjątkowa linia kolejowa, której trasa przebiega przez same Alpy! Podróż tym pociągiem (choć zajmuje więcej czasu) powinna być obowiązkowym punktem na liście rzeczy do zrobienia w Szwajcarii! Linię uruchomiono w 1930 roku, pomiędzy Zermatt a St. Moritz, a w 2008 roku wpisano ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pociągi “Glacier Express” wyposażone w panoramiczne okna pozwalają przyglądać się niesamowitym górskim widokom przez całą podróż. Poza przyglądaniem się mijanym miasteczkom i górskim krajobrazom można również słuchać opowieści o trasie korzystając z dostępnych słuchawek. W pociągu oferowane są również posiłki – w menu znaleźć można tradycyjne szwajcarskie potrawy w dość przystępnej cenie.
Jeśli już mówimy o cenie – bilety na Glacier Express kosztują od 70 CHF do 145 CHF w drugiej klasie (w zależności od trasy), ale dla posiadaczy Swiss Travel Pass bilety są darmowe, trzeba jedynie opłacić rezerwację miejsc (33 – 43 CHF w drugiej klasie, w zależności od sezonu). Trzydaniowy lunch kosztuje 45 CHF, a danie dnia można kupić za 32 CHF.
Dodatkowe zniżki dla posiadaczy Swiss Travel Pass
Poza tymi wszystkimi podróżami, które można odbyć korzystając ze Swiss Travel Pass, bilet ten upoważnia swojego posiadacza również do zniżek na bilety wstępu do wielu muzeów w kraju i nie tylko. Warto więc pytać i mieć bilet ze sobą w pogotowiu, gdyż są to niekiedy 50% zniżki, co w wypadku biletów na kolejkę linową na lodowiec w Zermatt było równowartością 100 CHF!
Zawsze pytaj o to, czy w danym miejscu dostępna jest zniżka. Niekiedy kasy biletowe nie mają jasnego oznaczenia, więc lepiej upomnieć się samemu.