Spis treści
Berno to czwarte co do wielkości miasto w Szwajcarii, które jednak (mimo swojej wielkości) ma przecudowny klimat! Charakterystyczne dachówki i kocie łby pokrywają całą starówkę – i to właśnie od spaceru po berneńskiej starówce trzeba zacząć zwiedzanie tego miasta! Odwiedźmy więc Berno razem!
Berno, czyli de facto stolica Szwajcarii!
Na świecie funkcjonują dwa państwa, które pozbawione są oficjalnej stolicy. Pierwszym z nich jest Nauru – kraj większy jedynie od Monako i Watykanu, leżący ledwie 42 kilometry na południe od równika. Drugim jest Szwajcaria – jedno z niewielu państw na świecie, które szeroko wykorzystuje wszelkie formy demokracji bezpośredniej, a wszystkie kantony (w Szwajcarii jest ich 26) traktuje na równi. Kraj ten nie może mieć więc oficjalnej stolicy, bo w pewnym sensie jeden z kantonów wybiłby się ponad inne! Ponieważ jednak rząd musi mieć jakąś siedzibę – wybrano Berno. I tym samym Berno jest więc stolicą de facto.
Ponadto, Berno pełni również funkcję stolicy kantonu Berno.
Berno w jeden dzień – od czego zacząć?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – warto więc zjeść pożywnie i zdrowo, a przy tym skosztować lokalnych smakołyków. Świetnym miejscem jest więc cotygodniowy targ w Bernie. Na targu zaopatrzysz się w świeże owoce i warzywa, pieczywo, miód, sery czy mięso – wszystko od lokalnych producentów z Berna i okolic. Targ mieści się w dwóch miejscach – na Bärenplatz i Bundesplatz i odbywa się przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Jest to świetne miejsce, by zacząć swój dzień w Bernie – nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, ale też (a może przede wszystkim!) ze względu na sprzedawców, którzy chętnie porozmawiają na temat ich produktów, miasta czy pogody!
Godziny otwarcia targów:
- Ten przy Bundesplatz odbywa się przez cały rok, we wtorki i soboty, od godziny 7:00 do 12:30.
- Ten przy Bärenplatz ma zmienne godziny:
- od kwietnia do października (ale również w grudniu) targ czynny jest od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku, a także od 8:00 do 16:00 w soboty;
- od listopada do marca targ czynny jest od 8:00 do 18:00 we wtorki i od 8:00 do 16:00 w soboty.
Berno – tu mieszkał jeden z największych geniuszy XX wieku!
Einstein – bo o nim mowa – urodził się w Niemczech, jednak już w wieku 17 lat zrzekł się niemieckiego obywatelstwa, przeniósł się do Zurychu i przyjął obywatelstwo szwajcarskie. Albert Einstein uczęszczał na uniwersytet w Zurychu, ale po zakończeniu edukacji miał problemy ze znalezieniem pracy. Jedną z nielicznych ofert była posada w urzędzie patentowym w Bernie. W ten oto sposób dziś już znany noblista podjął się wcale nie tak dobrze płatnej pracy, jednocześnie przeprowadzając się wraz z żoną i osiedlając w Bernie w 1903 roku. Od tamtej pory jego życie toczyło się między Zurychem a Bernem, a później też i Niemcami czy Stanami Zjednoczonymi. Ale to właśnie tutaj, w Bernie, Einstein zainspirowany miastem miał wystarczająco dużo czasu, by rozwijać się naukowo – to w tym mieście zaczął publikować swoje pierwsze liczące się artykuły naukowe i to tutaj opracował teorię względności.
Przy ulicy Kramgasse 49, głównej ulicy berneńskiej starówki, mieści się trzypiętrowe mieszkanie, do którego Einstein wprowadził się wraz z żoną i synkiem. Dzisiaj znajduje się tam muzeum, w którym można zobaczyć liczne dokumenty, zdjęcia fizyka i jego rodziny, przeczytać o trudnej sytuacji rodzinnej, romansie i późniejszym rozwodzie, a także dowiedzieć się przeróżnych ciekawostek z życia Einsteina. Ot, chociażby można się dowiedzieć o tym, że Albert Einstein na późnym etapie swojego życia dostał propozycję zostania prezydentem Izraela!
Einstein House jest jednym z kilku miejsc w Bernie związanych z Albertem Einsteinem. Jeśli masz więcej niż jeden dzień na zwiedzanie miasta – zajrzyj do Rozalium, gdzie możesz zrobić sobie selfie z Einsteinem i panoramą miasta, a następnie udaj się do beneńskiego muzeum historycznego i zintegrowanego z nim muzeum Alberta Einsteina!
Einstein House – informacje praktyczne
- Einstein House czynny jest przez cały tydzień od 10:00 do 17:00.
- Bilety normalne kosztują 6 CHF, ale posiadacze SWISS Pass zapłacą jedynie 4.50 CHF.
- Na niższym poziomie znajduje się kawiarnia Einstein Café & bel étage (czynna codziennie, bardzo długo!).
Wieża zegarowa
Wieża, która początkowo pełniła funkcję strażnicy, a później nawet i więzienia, dzisiaj jest jednym z ciekawszych architektonicznych punktów w Bernie. Zaledwie kilkaset metrów od domu Einsteina, autora teorii względności, od lat niestrudzona wskazuje czas mieszkańcom. Wieża spłonęła w pożarze w 1405 roku i została ponownie odbudowana, a w 1530 roku zamontowano w niej dodatkowy mechanizm grający, który działa do dzisiaj.
Udaj się więc pod wieżę chwilę przed pełną godziną, a będziesz mieć szansę obejrzeć krótkie przedstawienie – ruchome koguty, jokera, czy Chronosa, który obróci swoją klepsydrę i tym samym ogłosi kolejną godzinę.
Wieża zegarowa w Bernie ma 130 schodów i można się po nich wspiąć w ramach godzinnej wycieczki, w której trakcie poznasz historię wieży, dowiesz się, co to jest i jak działa zegar astronomiczny, a także będziesz mieć szansę podziwiać miasto ze szczytu!
Wieża zegarowa, Berno – informacje praktyczne
- Na wieżę można wejść jedynie z przewodnikiem.
- Wycieczki odbywają się całym rokiem, pierwsza wycieczka w ciągu dnia zaczyna się o 14:30 (od listopada do marca wycieczki odbywają się tylko w soboty).
- Bilety wstępu kosztują 20 CHF.
- Wycieczka z przewodnikiem trwa 60 minut i odbywa się w kilku językach (angielskim, niemieckim i francuskim).
Po prostu przejdź się berneńską starówką!
Stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 roku, jest więc atrakcją samą w sobie! Najstarsze budynki na starówce wybudowano jeszcze w XXII wieku! Spacerując wzdłuż ulic starówki masz więc okazję podziwiać zabytki architektoniczne, przecudowne rzeźbione fontanny, a także arkady, w których mieszczą się liczne sklepy, galerie, bary i restauracje. Łącznie 6 kilometrów!
Przechadzając się starówką pamiętaj, że wiele restauracji przestaje serwować posiłki poza godzinami lunchu i obiadu – tj. między 14:00 a 17:00 – 18:00.
Odwiedź największą katedrę w Szwajcarii!
Katedra w Bernie jest najwyższą budowlą sakralną w całym kraju, na wieżę prowadzi 312 schodów! Pierwotnie w tym miejscu stała niewielka kapliczka, którą następnie zburzono i w jej miejsce postawiono kościół. Katedrę wybudowano w XV wieku “wokół” istniejącego kościoła. Całość powstała z piaskowca i w stylu gotyckim (i pewnie też dlatego tak bardzo przypadła mi do gustu!).
Odwiedzając samą katedrę ma się możliwość podziwiania wszystkich płaskorzeźb i dzieł sztuki umieszczonych wewnątrz kościoła. Następnie warto wspiąć się na górę – po tych 312 schodkach – by móc podziwiać widok na miasto i otaczające je góry!
Katedra w Bernie – informacje praktyczne
- Latem katedra czynna jest od 10:00 do 17:00 od poniedziałku do soboty i od 11:30 do 17:00 w niedziele.
- Zimą katedra czynna jest od 12:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku, 10:00 – 17:00 w soboty i 11:00 – 16:30 w niedziele.
- Ostatnie wejście na wieżę jest 30 minut przed zamknięciem katedry.