10 ciekawostek o Antigua, które warto znać!

przez Cieplik

Przed przyjazdem do Gwatemali starałam się czytać i gromadzić informacje o miejscach, które zamierzałam odwiedzić. Najwięcej czasu planowałam spędzić w Antigua i choć spędziłam trochę czasu planując i przygotowując się do podróży, to jednak na miejscu okazało się, że… nic nie wiem! Jeśli więc ciekawi Cię, co łączy Antigua z Manhattanem i jak często maluje się fasady domów w mieście – to ten wpis jest dla Ciebie! Oto ciekawostki o Antigua, które warto znać!


#1 Pierwotnie miasto nosiło nazwę Santiago.

Pierwszą stolicę Gwatemali założono 25 lipca – w dniu Świętego Jakuba. Z tego też powodu miasto nazwano Miastem Świętego Jakuba od Rycerzy Gwatemali. Przez lata stolicę przenoszono kilkukrotnie, zachowując jednak oryginalną nazwę.Trzecią z rzędu stolicą Gwatemali zostało miasto dzisiaj znane jako Antigua Guatemala (czyli “Stara Gwatemala”), pierwotnie nazywane właśnie Santiago. Stolicę ostatecznie przeniesiono do bezpieczniejszej Gwatemali (znanej też jako “Nowa Gwatemala”) w 1775 roku, po tym, jak Antigua została znacząco zniszczona przez trzęsienie ziemi.
Co ciekawe, ten konkretny święty jest bardzo popularny w Ameryce Centralnej. Gwatemala była jednak pierwszym krajem, który użył tej nazwy!

#2 W herbie miasta znajdują się trzy wulkany!

Jak wspomniałam wcześniej – miasto pierwotnie znane było jako Santiago. W herbie pojawia się więc obraz Świętego Jakuba. Ponieważ jednak nazwa ta była ogromnie popularna, należało w pewien sposób odróżnić herby kolejnych miast. W wypadku Antigua, pod postacią świętego, znajdują się trzy wulkany – Agua, Fuego i Acatenango. Dwa z nich, uznane wcześniej za nieaktywne, mają na szczycie krzyże. Trzeci (Fuego) przedstawiony jest z dymem i lawą.
Wokół tarczy herbu znajdują się też muszle – kolejny symbol Świętego Jakuba. Według jednej z legend, ciało zmarłego świętego przewożone statkiem wypadło za burtę. Znaleziono je jednak niedługo później, w stanie nienaruszonym, właśnie dlatego, że całe pokryte było muszlami. W herbie Antigua jest dokładnie 8 muszli.

Antigua Guatemala, Herb miasta (Święty Jakub i trzy wulkany)
Antigua Guatemala, Herb miasta (Święty Jakub i trzy wulkany)

#3 Antigua znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO…

…i z tego powodu w mieście obowiązuje wiele dodatkowych zasad regulujących pejzaż miejski. Między innymi:

  • W Antigua budynki mogą być pomalowane tylko na jeden z 10 kolorów – kilka odcieni żółtego, czerwonego, beżowego i jasnoniebieskiego. 
  • Wszystkie znaki na budynkach i ulicach muszą być wykonane ręcznie. Z reguły są drewniane lub ceramiczne.
  • Ulice w Antigua (a także sąsiednich miasteczkach) są brukowane. Dopiero większe drogi międzymiastowe mogą być asfaltowe… (polecam wziąć to pod uwagę jadąc przez Antiguę motocyklem lub quadem!).
  • Wszystkie budynki są parterowe lub co najwyżej mają jedno dodatkowe piętro. Jest to zarówno kwestia regulacji związanych z UNESCO, jak i bezpieczeństwa – miasto narażone jest na liczne trzęsienia ziemi w ciągu roku, niska zabudowa jest mniej podatna na zniszczenia tym spowodowane.

#4 Casa w centrum miasta może być droższa nawet od apartamentu na Manhattanie!

Domy w Antigua są raczej przestronne – wiele z nich posiada niewielki dziedziniec otoczony poszczególnymi pomieszczeniami. Dodatkowo często wyglądają na mocno nadszarpnięte zębem czasu… Jednak ze względu na ograniczenia wysokości budynków, a także fakt, że centrum miasta ma ograniczoną powierzchnię – ceny nieruchomości w Antigua są znacznie wywindowane w górę, w porównaniu do reszty średnich cen w kraju. Casa w dobrej lokalizacji (nawet jeśli na pierwszy rzut oka przypomina ruderę!) kosztować może nawet milion dolarów!

#5 W Taco Bell w Antigua znajdziesz stary “zlewozmywak” pośrodku restauracji!

Kolejną regulacją związaną z UNESCO jest obowiązek zachowania jak największej liczby oryginalnych elementów przez kupców i wynajmujących. Oznacza to, że nawet takie firmy jak Taco Bell czy McDonald’s, wykupując budynek w mieście muszą dostosować się do narzuconych reguł. Dlatego też np. pośrodku dziedzińca w Taco Bell, zamiast dodatkowego stołu i krzeseł znajdziesz stary “zlewozmywak” – zabudowany zbiornik na wodę i drugi, służący do mycia naczyń czy robienia prania. Jest też stara fontanna i dzwon (co w przypadku Taco Bell raczej nie zaskakuje! 😉 ).

#6 Setka syren patrzy na Ciebie z każdego kąta w Antigua!

Symbolika syreny jest dość skomplikowana. Początkowo syreny kojarzone były przede wszystkim z niebezpieczeństwem, następnie zaczęto przypisywać im kolejne znaczenia. Jednym z nich jest… wstrzemięźliwość seksualna kobiet (pozwolę sobie nie wchodzić w szczegóły, dlaczego wizerunek syreny świetnie się do tego nadaje…)! 
Antigua – jako miasto założone przez hiszpańskich konkwistadorów – jest miastem, w którym kościół chrześcijański miał ogromne wpływy. Zaczęto więc umieszczać wizerunek syreny w wielu miejscach – fontannach, portalach, wieżach – jako przestrogę dla kobiet mieszkających w mieście. Podobno można znaleźć tu nawet 100 różnych syren! Ja odkryłam raptem około 20…
Kolejną ikoną miasta są wizerunki Świętego Jakuba, które również znaleźć można wszędzie…

#7 Mieszkańcy malują swoje domy dwa razy do roku!

Większość domów w Antigua malowanych jest naturalnymi farbami (wykonanymi na bazie wapnia). Mają one piękny kolor i blask, natomiast nie są zbyt trwałe. Z reguły domy przemalowuje się dwa razy do roku (w tym raz przed gwiazdką).
Ponieważ właściciele nie zawsze używają farb w tym samym kolorze (a do tego prawie nigdy nie zdrapują poprzednich warstw farby!), to po pewnym czasie niektóre kolory zaczynają przebijać – a fasada budynku staje się kolorowa i zyskuje ciekawą fakturę!

#8 Cyfra 8 sekretnym kodem Antigua…

W herbie miasta znajduje się osiem muszli. Fontanny i okna mają 8 kątów, ewentualnie okna podzielone są na 8 części.Wiele domów posiada 8 okien w głównej fasadzie.Plan miasta to siatka, na którą składa się 8 ulic i 8 alei.

#9 Nowojorczyk odnajdzie się na ulicach Antigua, bo…

…mieszkańcy przechodzą przez ulice jak chcą. Tzw. jaywalking jest tutaj akceptowalny,  a kierowcy samochodów i motocykli jeżdżą wyjątkowo ostrożnie. Jako osoba, która od ponad dwóch lat mieszka w Nowym Jorku i nie potrafi już normalnie przechodzić przez ulice, w Antigua czułam się jak u siebie!

#10 Darmowe wifi i woda to praktycznie standard!

W czasie mojego zwiedzania zaskoczyło mnie ogromnie, że praktycznie na każdym rogu mój telefon dostawał kociokwiku i wibrował przeróżnymi powiadomieniami. Praktycznie każda restauracja udostępnia hasło do wifi (lub hasła w ogóle nie posiada), przez co nie ma problemu, żeby skorzystać z internetu. W dodatku, w wielu miejscach – hotelach, sklepach, barach czy restauracjach – można uzupełnić butelkę z wodą. Wszystko zupełnie za darmo!
Warto też podkreślić, że za darmo można również skorzystać z toalet (co już nad jeziorem Atitlan nie było tak oczywiste, a na pewno jest to znacznie lepiej rozwiązane niż w Wenecji!).

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik