Nowy Jork
0 komentarz 1,5K views

Maraton Nowojorski 2017 [FOTORELACJA]

Największy maraton świata, choć wcale się na to nie zapowiadało. Pozwól, że przybliżę Ci pokrótce Maraton Nowojorski (TSC New York City Marathon) – daty, liczby, trochę historii i najważniejsze – zdjęcia z tegorocznej edycji!


Maraton Nowojorski – jak to się zaczęło?

Jak każda wielka impreza – Maraton po ulicach Nowego Jorku miał skromne początki. W 1970 roku w Central Parku odbyła się jego pierwsza edycja, w której wzięło udział 127 osób. Tylko 55 z nich dotarło do mety. Nie było wśród nich żadnej kobiety. Tak naprawdę, ze 127 zgłoszonych, znalazła się tylko jedna kobieta, ale zrezygnowała ze względu na stan zdrowia.

Już 6 lat później, w 1976 roku, maraton przeniesiono na ulice miasta. Trasa przebiegała przez wszystkie 5 dzielnic Nowego Jorku (Staten Island, Brooklyn, Bronx, Manhattan i Queens) i przez 5 różnych mostów. Przez lata maraton zdobywał na popularności, już wtedy wzięło w nim udział ponad 2 tysiące osób. Z każdym kolejnym rokiem uczestników przybywa, a wraz z nimi przybywają kolejne rekordy. Jednym z nich jest odnotowany rekord liczby osób, które ukończyły maraton – w 2016 było to 51 tysięcy 394 osoby!

W tym roku, 5 listopada 2017, odbyła się jego 46 edycja. ”Ale zaraz” – pomyślisz sobie – ”przecież mamy rok 2017! Coś mi się tu nie zgadza matematyka!”. I jest to całkiem sensowne rozumowanie. Maraton Nowojorski odbywa się co roku od 1970 roku. Nie został odwołany nawet w 2001 roku – choć była to ciężka próba dla nowojorczyków – bieg miał miejsce niecałe 2 miesiące po katastrofie WTC. Pierwszy (i jak dotąd jedyny) raz w historii odwołano bieg w 2012 roku ze względu na huragan Sandy. W dniu, kiedy miał się odbyć bieg, setki (albo i tysiące) biegaczy, rozbiegało się wspólnie po całym Nowym Jorku – w Central Parku i na Staten Island, zupełnie niezależnie od organizatorów.

Jak zapisać się do udziału w Maratonie Nowojorskim?

Jeśli chodzi o NYC Marathon 2018, to szczegółowe informacje zostaną podane na początku 2018 roku. Na przełomie stycznia i lutego (przez 1 miesiąc) będzie można się zarejestrować w systemie. Dotyczy to zarówno osób zgłaszających się poprzez zwykłą aplikację, jak i tych, które zagwarantowały już sobie udział w maratonie (np. poprzez zorganizowanie zbiórki charytatywnej lub wystartowanie w 10 innych maratonach w 2017 roku i zebranie odpowiedniej liczby punktów). Opłata za wystartowanie w maratonie dla osób, które nie są rezydentami Stanów Zjednoczonych wynosi 358 USD.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Nowojorski Maraton 2017 w liczbach

Najlepszy czas wśród mężczyzn osiągnął obywatel Kenii – 2:10:53.

Najlepszy czas wśród kobiet osiągnęła obywatelka USA – 2:26:53.

Wśród uczestników poruszających się na wózkach inwalidzkich najlepszy czas osiągnął Szwajcar – 1:37:21.

W kategorii Handcycle najlepszy czas przypadł Francji – 1:28:48.

W tegorocznym maratonie udział wzięło 50649 biegaczy, 54 osób na wózkach inwalidzkich i 69 handcyklistów.

Najstarszych biegaczy (kategoria wiekowa 80-89) było 13. W starszych kategoriach wiekowych nie było nikogo.

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik