Maraton Nowojorski 2017 [FOTORELACJA] » Cieplik podróżuje

Maraton Nowojorski 2017 [FOTORELACJA]

przez Cieplik
0 komentarz

Największy maraton świata, choć wcale się na to nie zapowiadało. Pozwól, że przybliżę Ci pokrótce Maraton Nowojorski (TSC New York City Marathon) – daty, liczby, trochę historii i najważniejsze – zdjęcia z tegorocznej edycji!


Maraton Nowojorski – jak to się zaczęło?

Jak każda wielka impreza – Maraton po ulicach Nowego Jorku miał skromne początki. W 1970 roku w Central Parku odbyła się jego pierwsza edycja, w której wzięło udział 127 osób. Tylko 55 z nich dotarło do mety. Nie było wśród nich żadnej kobiety. Tak naprawdę, ze 127 zgłoszonych, znalazła się tylko jedna kobieta, ale zrezygnowała ze względu na stan zdrowia.

Już 6 lat później, w 1976 roku, maraton przeniesiono na ulice miasta. Trasa przebiegała przez wszystkie 5 dzielnic Nowego Jorku (Staten Island, Brooklyn, Bronx, Manhattan i Queens) i przez 5 różnych mostów. Przez lata maraton zdobywał na popularności, już wtedy wzięło w nim udział ponad 2 tysiące osób. Z każdym kolejnym rokiem uczestników przybywa, a wraz z nimi przybywają kolejne rekordy. Jednym z nich jest odnotowany rekord liczby osób, które ukończyły maraton – w 2016 było to 51 tysięcy 394 osoby!

W tym roku, 5 listopada 2017, odbyła się jego 46 edycja. ”Ale zaraz” – pomyślisz sobie – ”przecież mamy rok 2017! Coś mi się tu nie zgadza matematyka!”. I jest to całkiem sensowne rozumowanie. Maraton Nowojorski odbywa się co roku od 1970 roku. Nie został odwołany nawet w 2001 roku – choć była to ciężka próba dla nowojorczyków – bieg miał miejsce niecałe 2 miesiące po katastrofie WTC. Pierwszy (i jak dotąd jedyny) raz w historii odwołano bieg w 2012 roku ze względu na huragan Sandy. W dniu, kiedy miał się odbyć bieg, setki (albo i tysiące) biegaczy, rozbiegało się wspólnie po całym Nowym Jorku – w Central Parku i na Staten Island, zupełnie niezależnie od organizatorów.

Jak zapisać się do udziału w Maratonie Nowojorskim?

Jeśli chodzi o NYC Marathon 2018, to szczegółowe informacje zostaną podane na początku 2018 roku. Na przełomie stycznia i lutego (przez 1 miesiąc) będzie można się zarejestrować w systemie. Dotyczy to zarówno osób zgłaszających się poprzez zwykłą aplikację, jak i tych, które zagwarantowały już sobie udział w maratonie (np. poprzez zorganizowanie zbiórki charytatywnej lub wystartowanie w 10 innych maratonach w 2017 roku i zebranie odpowiedniej liczby punktów). Opłata za wystartowanie w maratonie dla osób, które nie są rezydentami Stanów Zjednoczonych wynosi 358 USD.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Nowojorski Maraton 2017 w liczbach

Najlepszy czas wśród mężczyzn osiągnął obywatel Kenii – 2:10:53.

Najlepszy czas wśród kobiet osiągnęła obywatelka USA – 2:26:53.

Wśród uczestników poruszających się na wózkach inwalidzkich najlepszy czas osiągnął Szwajcar – 1:37:21.

W kategorii Handcycle najlepszy czas przypadł Francji – 1:28:48.

W tegorocznym maratonie udział wzięło 50649 biegaczy, 54 osób na wózkach inwalidzkich i 69 handcyklistów.

Najstarszych biegaczy (kategoria wiekowa 80-89) było 13. W starszych kategoriach wiekowych nie było nikogo.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik