Witkowice, czyli postapokaliptyczny klimat Ostrawy [ZDJĘCIA] » Cieplik podróżuje
Witkowice

Witkowice, czyli postapokaliptyczny klimat Ostrawy [ZDJĘCIA]

przez Cieplik
0 komentarz

Czeski etap naszej motocyklowej podróży skupił się na Ostrawie – mieście leżącym w północnej części Czech u ujścia dwóch rzek do Odry. Prawa miejskie Ostrawa otrzymała już w XIII wieku, a praktycznie od zarania dziejów był to istotny punkt na wszelkich szlakach handlowych. My jednak skupiliśmy się na odrobinę bardziej współczesnym obliczu tego miasta. I tak trafiliśmy do DOV – kompleksu huty Witkowice.

 

Lekcja historii

Hutę Rudolfa (imię zawdzięcza właścicielowi) założono w 1828 roku. Kopalnie węgla, zakłady przetwórcze, czy produkujące koks i surówkę żelaza tworzyły ogromny kompleks w Witkowicach. Było to miejsce unikatowe na skalę europejską, gdyż nigdzie indziej nie skupiono tak wiele procesów i technologii w jednym miejscu!

Produkcja w tym miejscu trwała nieprzerwanie 162 lata. A przez ten czas wyprodukowano 42 miliony ton koksu i dwa razy więcej ton surówki żelaza!

 

Witkowice dzisiaj

Po tym jak w 1998 roku zdecydowano się zakończyć produkcję, miejsce to zostało przemienione w centrum edukacyjne. W 2007 roku powstała organizacja, która dba o Witkowice (po czesku zwane Dolni Vitkovice). Ponowne udostępnianie obiektu dziedzictwa przemysłowego jest bardzo ważne.

 

Dzięki działaniom tej organizacji, miejsce zyskało nowe życie. Nie tylko otwarto je dla turystów, ale też stało się siedzibą licznych konferencji, seminariów czy spotkań kulturalnych. Dodatkowo, miejsca dotychczas kojarzone tylko z przemysłem przemieniono w muzea i centrum edukacyjne, gdzie nie tylko zapaleni górnicy znajdą coś dla siebie!

 

I tak – Piec Wielki Nr 1 przemieniono w wieżę widokową pozwalającą podziwiać ostrawskie widoki z 80 metrów wysokości! Zbiornik gazu pełni teraz rolę wielofunkcyjnej auli i galerii, a centrala energetyczna, to teraz Mały Świat Techniki.

 

Informacje praktyczne

Na terenie Witkowic organizowane są wycieczki z przewodnikami. Głównie posługują się oni językiem czeskim, można jednak poprosić o audioprzewodnik w wybranym języku, w tym po polsku.

 

Wycieczki zorganizowane odbywają się przez cały tydzień w godzinach: 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00. Do wyboru jest kilka tras zwiedzania:

 

  • Trasa po Piecu Wielkim, 190/130 CZK
  • Trasa po Piecu Wielkim bez zwiedzania nadbudowy, 150/90 CZK
  • Trasa okrężna wielka, 90/50 CZK
  • Trasa najkrótsza, 200 CZK (tutaj w cenę wliczono również konsumpcję o wartości 100 CZK)

 

Mały Świat Techniki czynny jest cały tydzień, od 10:00 do 18:00.

Ceny kształtują się następująco:

  • W dni robocze: 90/50 CZK
  • W weekendy, święta i wakacje: 110/70 CZK

Niestety, Mały Świat Techniki nie oferuje dodatkowych udogodnień dla osób nieznających języka czeskiego…

 

Po całym terenie kompleksu można poruszać się za darmo, a na terenie znajdują się liczne tablice z informacjami dotyczącymi poszczególnych miejsc.

 

Dolni Vitkovice to miejsce, które przenosi nas w czasie. Zardzewiałe gigantyczne rury, zestawione z nowoczesnymi dodatkami budzą pewien dysonans poznawczy. Jestem pewna, że miejsce to jest świetną scenerią dla produkcji pokroju Mad Maxa. Jest to też niewątpliwie raj dla fotografów, gdyż sceneria jest niepowtarzalna!

 

Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Cieplik fotografuje...
Cieplik fotografuje...
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
Witkowice
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik