Space Center Houston - to muzeum to jakiś kosmos!
Space Center Houston: Galeria astronautów

“Houston, orzeł wylądował”, czyli wizyta w Space Center Houston

przez Cieplik

Space Center Houston to muzeum, które tętni życiem. Dotkniesz tu skały księżycowej, wejdziesz do jedynej takiej repliki wahadłowca Discovery, a także zjesz lunch z astronautą i posłuchasz ciekawostek o podróżach w kosmos. 


Houston jest największym ośrodkiem miejskim w Teksasie, mieszka tu niemalże 2.5 miliona ludzi! W XIX wieku miasto na dosłownie moment pełniło funkcję stolicy Teksasu (jeszcze w czasach przed przyłączeniem Republiki Teksasu do Stanów Zjednoczonych), ale od kiedy w 1837 roku stolicę przeniesiono do Austin, rozwój Houston skupił się na przemyśle. I było na czym, gdy w 1901 roku odnaleziono tu rozległe złoża ropy! Rozwój rafinerii i bogactwo ropy wpłynęło pozytywnie na rozwój miasta – utworzono tu wkrótce centrum medyczne, a wkrótce centrum lotów kosmicznych.

Początki Centrum Lotów Kosmicznych w Houston

W latach 50. XX wieku rozpoczęła się nowa era w historii nauki – era lotów kosmicznych, satelitów, lądowań na Księżycu. Fakt, że w 1957 roku Rosjanom udało się wystrzelić w kosmos satelitę Sputnik 1 tylko zapędził Amerykanów do pracy – i tak rozpoczął się prawdziwy kosmiczny wyścig zbrojeń i walka o dominację w kosmosie!

Echem tych działań był plan prezydenta Kennedy’ego dotyczący wysłania człowieka na Księżyc przez Stany Zjednoczone. Plan zakładał, że Amerykanie staną na Księżycu do 1970 roku. I dzięki temu programowi oraz działaniom senatora Johnsona (który pochodził z Teksasu, a później został wybrany 36. prezydentem USA) wybudowano “Ośrodek Załogowych Statków Kosmicznych” w Houston. Budowę ostatecznie zakończono w 1965 roku. Wtedy też Centrum przejęło odpowiedzialność za koordynację wszystkich kolejnych misji kosmicznych Stanów Zjednoczonych. Po śmierci Johnsona zmieniono nazwę na Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johnosona w celu upamiętnienia jego zasług.

“Orzeł wylądował”

Tak jak to sobie Kennedy zaplanował, pierwszy krok na Księżycu należy do Amerykanów – kiedy załoga Armstronga wylądowała bezpiecznie na Księżycu 20 lipca 1969 roku (w tym roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę lądowania!). Armstrong poinformował wtedy załogę w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston pamiętnymi słowami: “Houston, orzeł wylądował”. Misja Apollo 11 zakończyła się sukcesem.

Niestety, nie wszystkie misje były równie udane – misja Apollo 13 została przerwana, ze względu na problemy z tlenem i paliwem, załoga, w skład której wchodziło trzech astronautów, walczyła o życie. To z rozmowy z załogą Apollo 13 pochodzi kolejny znany cytat (choć zmieniony i spopularyzowany przez film o tym samym tytule): “Houston, mamy problem”. 

Po katastrofie misji Challenger w 1986 roku Stany Zjednoczone wstrzymały misje na kolejne 32 miesiące (niemalże 3 lata).


Space Center Houston – co można zobaczyć?

Muzeum Space Center to miejsce, w którym można poznać i poczuć historię lotów kosmicznych na własnej skórze. Zwiedzanie najlepiej zacząć od obejrzenia filmu, który w skrócie opowie historię eksploracji kosmosu, udział Stanów Zjednoczonych, a także przybliży poszczególne misje. W tym miejscu spokojnie spędzisz cały dzień!

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla mnie jedną z ciekawszych wystaw była galeria skafandrów, a także różnych dziwnych rzeczy, które astronauci zabierali ze sobą w kosmos. Galeria zdjęć astronautów uczestniczących we wszystkich misjach robi ogromne wrażenie. Warto też zwrócić uwagę na to, jak przez lata zmieniały się załogi – początkowo, załogi statków kosmicznych były niewielkie (2-3 osoby) i raczej byli to sami mężczyźni. Obecnie, można zaobserwować większą różnorodność – zarówno jeśli chodzi o płeć, ale też o kraj pochodzenia (wiele misji realizowanych jest wspólnie z innymi agencjami kosmicznymi, w tym Europejską Agencją Kosmiczną).

Dla tych szczególnie zainteresowanych lądowaniem na Księżycu przygotowano specjalną wystawę, gdzie zobaczyć można łazik księżycowy, próbki pobrane w trakcie misji i sprowadzone na Ziemię, a nawet można dotknąć skały księżycowej!
Największą atrakcją jest jednak wahadłowiec Discovery(a raczej jego replika) zamontowany na prawdziwym NASA 905 – nosicielu wahadłowców. Wewnątrz przygotowano osobne galerie, w których można dowiedzieć się jeszcze więcej o lotach w kosmos i samych maszynach.

Ponadto, w Space Center Houston działa kolejka, która zabiera odwiedzających na wycieczkę objazdową po Centrum Lotów Kosmicznych, a w weekendy można też zjeść lunch wsłuchując się w opowieści astronauty.

Wrażenia z wizyty w Space Center

Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to jak niewiele czasu zaplanowałam na wizytę. W muzeum spędzić można wiele godzin, nie mając poczucia straty czasu ani nie nudząc się. W wielu miejscach muzeum spotkać można faktycznych pracowników NASA, którzy opowiadają o danej części – nie są to typowi przewodnicy, którzy wyuczyli się przeróżnych formułek na pamięć, a osoby, które zjadły zęby na pracy przy misjach kosmicznych i dzielą się swoimi anegdotami!

Planuję tam wrócić, żeby zjeść ten upragniony lunch z astronautą!

Informacje praktyczne


Muzeum znajduje się na 1601 NASA Pkwy i najlepiej dojechać tam transportem własnym(na miejscu jest przeogromny parking).

Z reguły czynne jest od 10:00 do 18:00, ale zwróć uwagę, że niektóre atrakcje (np. wycieczka pociągiem) zamykane są wcześniej. Dobrze jest więc zaplanować swoją wizytę wcześniej.

Bilet jednorazowy dla osoby dorosłej kosztuje $29.95(jest dostępna niewielka zniżka dla dzieci i seniorów).

Więcej informacji znajdziesz na stronie Space Center Houston.

Space Center Houston odwiedziłam w ramach mojej podróży Motocyklem przez Stany Zjednoczone.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik