BrightonLondyn
0 komentarz 1 095 views

National Railway a PKP – czy daleko nam do Brytyjczyków?

Pewnie już gdzieś wspominałam o moich wrażeniach z komunikacji miejskiej w Londynie. Nie da się ukryć, że jest droga i wszędzie jest tłoczno. Niemniej, jest i da się nią dojechać wszędzie we w miarę optymalnym czasie.

Dla porównania postanowiłam jednak wspomnieć o National Railway. Porównywanie tego z PKP niemalże nie ma sensu… a już spieszę donieść dlaczego.

Cena

Bilet można zakupić online i bez problemów. System sam wskaże nam najtańsze opcje. Przy czym najtańsze to koszt zaledwie kilku funtów. Na trasie Londyn – Brighton (około 130km) bilet National Railway kosztował mnie 8 funtów w jedną stronę. I to bez żadnych zniżek. Czy widział ktoś kiedyś bilet za 8 złotych w PKP? (Piszę tak ponieważ średnia pensja w Londynie to mniej więcej tyle samo funtów, co złotówek w Polsce, załóżmy więc że mamy przełożenie 1:1) Ja nigdy nie widziałam. No chyba, że ktoś ma 98% zniżki, ale osobiście nie znam takiej osoby… Warto przy tym zauważyć, że przejechanie metrem z 5 strefy do strefy pierwszej w godzinach szczytu kosztuje ponad 4 funty, w dwie strony wychodzi więc więcej za podróż po samym Londynie niż za przejażdżkę w jedną stronę do Brighton!

Czas

Dawno nie jeździłam pociągami w Polsce, jednak pamiętam, że przejazd do Krakowa (niecałe 300 km) zajmuje ponad 4 godziny. W tym czasie można dojechać pociągiem National Railway z Londynu do Brighton i wrócić. 2 razy. (A odległość tylko 2 razy mniejsza!). A komfort jazdy przez tę godzinę jest nieporównywalny! Pociąg jedzie spokojnie, bez zbędnych postojów, do tego cicho. W środku wnętrze pociągu jest przyjemne i czyste!

Serwis, kasy itp.

Wygoda kupienia biletów – ogromna! Wystarczy wybrać na stronie internetowej odpowiedni bilet, zapłacić przez internet, a potem można bilety odebrać na peronie. W samoobsługowym okienku. Nie potrzeba więc drukarki, nie trzeba wozić 3 kartek. Automat wydaje bilety wielkości kart kredytowych a wszystko dzieje się bardzo szybko (nam zajęło to 5 minut!). Do tego takie bilety mają kod na pasku dzięki czemu przechodzimy z nimi przez bramkę nie martwiąc się potem o kontrolera biletów.

Terminowość, brak opóźnień

Brak opóźnień. Nie żartuję. Pociąg wyruszył i dojechał na miejsce dokładnie o czasie (z dokładnością do 1 minuty!). Zarówno metro londyńskie, jak i nasze polskie PKP nie mogą się czymś takim pochwalić!

Widok z okna lini Southern pociągu National Railway

Widok z okna lini Southern pociągu National Railway

Aktualna oferta National Railway

Aktualną ofertę, standardowe i promocyjne ceny biletów a także planer podróży można znaleźć na stronie: nationalrail.co.uk

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik