National Railway a PKP - czy daleko nam do Brytyjczyków? » Cieplik podróżuje

National Railway a PKP – czy daleko nam do Brytyjczyków?

przez Cieplik
0 komentarz

Pewnie już gdzieś wspominałam o moich wrażeniach z komunikacji miejskiej w Londynie. Nie da się ukryć, że jest droga i wszędzie jest tłoczno. Niemniej, jest i da się nią dojechać wszędzie we w miarę optymalnym czasie.

Dla porównania postanowiłam jednak wspomnieć o National Railway. Porównywanie tego z PKP niemalże nie ma sensu… a już spieszę donieść dlaczego.

Cena

Bilet można zakupić online i bez problemów. System sam wskaże nam najtańsze opcje. Przy czym najtańsze to koszt zaledwie kilku funtów. Na trasie Londyn – Brighton (około 130km) bilet National Railway kosztował mnie 8 funtów w jedną stronę. I to bez żadnych zniżek. Czy widział ktoś kiedyś bilet za 8 złotych w PKP? (Piszę tak ponieważ średnia pensja w Londynie to mniej więcej tyle samo funtów, co złotówek w Polsce, załóżmy więc że mamy przełożenie 1:1) Ja nigdy nie widziałam. No chyba, że ktoś ma 98% zniżki, ale osobiście nie znam takiej osoby… Warto przy tym zauważyć, że przejechanie metrem z 5 strefy do strefy pierwszej w godzinach szczytu kosztuje ponad 4 funty, w dwie strony wychodzi więc więcej za podróż po samym Londynie niż za przejażdżkę w jedną stronę do Brighton!

Czas

Dawno nie jeździłam pociągami w Polsce, jednak pamiętam, że przejazd do Krakowa (niecałe 300 km) zajmuje ponad 4 godziny. W tym czasie można dojechać pociągiem National Railway z Londynu do Brighton i wrócić. 2 razy. (A odległość tylko 2 razy mniejsza!). A komfort jazdy przez tę godzinę jest nieporównywalny! Pociąg jedzie spokojnie, bez zbędnych postojów, do tego cicho. W środku wnętrze pociągu jest przyjemne i czyste!

Serwis, kasy itp.

Wygoda kupienia biletów – ogromna! Wystarczy wybrać na stronie internetowej odpowiedni bilet, zapłacić przez internet, a potem można bilety odebrać na peronie. W samoobsługowym okienku. Nie potrzeba więc drukarki, nie trzeba wozić 3 kartek. Automat wydaje bilety wielkości kart kredytowych a wszystko dzieje się bardzo szybko (nam zajęło to 5 minut!). Do tego takie bilety mają kod na pasku dzięki czemu przechodzimy z nimi przez bramkę nie martwiąc się potem o kontrolera biletów.

Terminowość, brak opóźnień

Brak opóźnień. Nie żartuję. Pociąg wyruszył i dojechał na miejsce dokładnie o czasie (z dokładnością do 1 minuty!). Zarówno metro londyńskie, jak i nasze polskie PKP nie mogą się czymś takim pochwalić!

Widok z okna lini Southern pociągu National Railway

Widok z okna lini Southern pociągu National Railway

Aktualna oferta National Railway

Aktualną ofertę, standardowe i promocyjne ceny biletów a także planer podróży można znaleźć na stronie: nationalrail.co.uk

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik