Dokumenty w podróżyInne
0 komentarz 1,4K views

Bezpieczne wakacje, czyli podróżniczy przegląd prasy

Niedawno, bo 2 tygodnie temu, ukazał się 25 w tym roku numer Polityki. Znalazł się w nim artykuł pt. Wakacje z dreszczykiem. Można powiedzieć, że autor podjął temat w przede dniu okropnych wydarzeń, jakie niedawno miały miejsce w Tunezji, Francji i Kuwejcie. Zauważmy, że bezpieczne wakacje, to nie tylko urlop w miejscu wolnym od zamachów terrorystycznych, ale też pewność, co do biura turystycznego i zabezpieczenia finansowego, ubezpieczenie zdrowotne i wymagane szczepienia. Co więc robić, żeby nasz wyjazd wolny był od trosk, obaw i strachu?

Miejsca, w których spędzimy bezpieczne wakacje

Nikt z nas nie jest alfą i omegą, nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, a tym bardziej tego, gdzie zjawi się terrorysta, który zaatakuje plażę – tak jak miało to miejsce w Tunezji. Tym bardziej, że liczne kampanie promujące popularniejsze miejsca wycieczek urlopowych (takie jak ta) zachęcają nas do wyjazdu, zapewniając o bezpieczeństwie.

Jak sprawdzić, czy miejsce docelowe jest bezpieczne?

MSZ umieściło na swojej stronie informacje dotyczące krajów niebezpiecznych. Możemy sprawdzić, czy państwo docelowe jest na liście krajów zagrożonych, czy były publikowane jakieś ostrzeżenia dotyczące ataków, czy innych niebezpieczeństw (trzęsienia, tsunami itd.). Informator dostępny jest na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

Biura podróży

W ciągu ostatnich lat zdarzało się wiele razy, że biuro podróży oferujące naprawdę atrakcyjną ofertę wakacyjnej wycieczki, bankrutowało, a podróżnicy zostawali sami, na lodzie, pozbawieni możliwości powrotu do kraju itd. Polski film Last minute dotyka tematu w sposób luźny i zabawny, sprawa jest jednak poważna.

Jak zabezpieczyć się przed upadkiem biura podróży?

Autor artykułu w Polityce opowiada o możliwości wykupienia ubezpieczenia itd.

Warto jednak sprawdzić w jakiej kondycji finansowej jest nasze biuro, poszukać w sieci wpisów niezadowolonych użytkowników, czy zobaczyć, czy przypadkiem nie figuruje ono w rejestrze dłużników.

W razie wątpliwości – zawsze możemy sami zorganizować swoje wakacje! O tym jak się do tego zabrać pisałam tu.

Szczepienia, ubezpieczenia i inne

Chciałabym trochę dodać od siebie do tego, co znaleźć można w Polityce (a pewnie też innych magazynach).

Przede wszystkim:

  • Warto mieć zapewnione ubezpieczenie zdrowotne – w Polsce każdy z nas płaci składki (czy to jako student, czy jako pracownik etatowy, czy też członek rodziny). Jeśli odpowiednio wcześniej pomyślimy o naszym wyjeździe oraz odbędzie się on w obrębie Unii Europejskiej – wyróbmy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i miejmy ją przy sobie w czasie wyjazdu, to pozwoli nam uniknąć niektórych opłat w razie koniecznego leczenia zagranicą. Inne ubezpieczenia, które można rozważyć, to m.in. karta Euro 26.
  • Jeśli wiemy, że w kraju, do którego możemy pojechać, łatwo można zarazić się jakąś chorobą – skonsultujmy to z lekarzem, być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych szczepień. Na razie, nie miałam takiej konieczności, ze względu na destynacje moich wyjazdów. Szerzej jednak ten temat opisała Koralina na TropimyPrzygody.
  • Sprawdźmy, jakie dokumenty potwierdzające naszą tożsamość powinniśmy mieć ze sobą w danym kraju.

Wiele z tych rzeczy można sprawdzić na stronie MSZ oraz za pośrednictwem aplikacji iPolak!


A Ty jak zapewniasz sobie bezpieczny wyjazd?

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik