Jak zacząć pracę w USA?

Kapitol prosto z tarasu, tuż obok studia

Przed przeprowadzką nie sądziłam, że praca w Stanach Zjednoczonych, to coś dla mnie. Chociaż ciągnęło mnie do USA, to nigdy wcześniej nie przyszło mi do głowy, że będę tu mieszkać. Ponieważ cały proces załatwiania pracy w USA był długotrwały i stresujący, postanowiłam zebrać do kupy wszystkie ważne informacje i opowiedzieć Ci o tym krok po kroku.


Poniższy wpis zawiera sporo informacji dotyczących legalnego pobytu i pracy w Stanach Zjednoczonych. Jeśli, jednak, chcesz dowiedzieć się jak było u mnie – jak znalazłam pracę w Stanach, co warto umieścić w swoim CV i jak wyglądał proces ubiegania się o wizę H1B przeczytaj tekst „Praca w Stanach Zjednoczonych – moja historia i wskazówki dla Ciebie„.

Przygotowałam też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o to, jak przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych.

Zachęcam też do przeczytania „Emigracja do USA: zielona karta bez tajemnic„, gdyż w czerwcu 2019 otrzymałam swoją zieloną kartę. O zielonej karcie możesz też posluchać w #6 odcinku podkastu „Cieplik podróżuje” – „Zielona karta EB3 – jak to u mnie było?„.

Praca w USA – czy to w ogóle możliwe?

Na grupach fejsbukowych czy forach internetowych poświęconych podróżom często ludzie zadają pytania o wizy turystyczne, a inni użytkownicy opowiadają niestworzone historie o tym, jak ciężko jest dostać wizę turystyczną. Odpowiadam: nie jest ciężko. Tak długo, jak nie masz niczego za uszami, nie musisz się martwić. Dawne czasy, kiedy turyści z Polski mieli problemy z dostaniem się do Stanów Zjednoczonych, minęły. O samym ubieganiu się o wizę turystyczną piszę w tym wpisie. Praca w Stanach to jednak znacznie trudniejszy orzech do zgryzienia. Ale – patrząc, chociażby na mój przykład – nie jest to niemożliwe! W dodatku jest wiele różnych możliwości, dzięki którym możesz legalnie podjąć pracę w USA. A oto niektóre z nich!

Opcja pierwsza: work&travel, czyli wiza J1

System work&travel działa w wielu krajach na całym świecie. Polega to na tym, że (najczęściej) studenci mogą się ubiegać o udział w programie, dzięki któremu pracują przez kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych, a następnie przez ostatnie 30 dni swojego pobytu mogą podróżować. Minusem tego programu jest to, że osoby aplikujące o wizę tego typu, muszą najpierw dogadać się z przyszłym pracodawcą. W firmach technologicznych (a bądźmy szczerzy, to świat mi najbliższy) takie staże odbywają się całorocznie, choć z założenia program celuje w pracę wakacyjną. Wymagania:

  • oferta pracy od amerykańskiego pracodawcy
  • płynny angielski (mówiony i pisany)
  • ukończony minimum pierwszy semestr studiów

Jak to wygląda? Wizę (a jednocześnie pozwolenie na pracę) otrzymujesz na dokładny czas trwania stażu. Po upływie ważności wizy możesz pozostać na terenie Stanów jeszcze 30 dni w pełni LEGALNIE. Jednak, jeśli w czasie tych 30 dni zdecydujesz się wyjechać (np. w celu odwiedzenia Kanady), tracisz możliwość ponownego wjazdu (chyba, że na innej wizie).

Opcja druga: transfer wewnątrz firmy, czyli wiza L1

To zdecydowanie najwygodniejsza opcja podjęcia pracy w Stanach. Wiele korporacji, które mają oddziały na całym świecie mają swoje HQ (headquaters) właśnie w USA. Każda z tych firm ma możliwość transferu swoich pracowników (tzw. relokacji) z innego kraju do Stanów. Wystarczy, by pracownik był zatrudniony w firmie minimum 1 rok, a pracodawca zdecydował się “sponsorować” jego transfer. W ramach starań o wizę L1 pracownik może również ubiegać się o wizę dla partnera/partnerki, którzy również otrzymają pozwolenie na pracę.

Opcja trzecia: miej niezłego skilla, czyli wiza H1B

Wiza typu H1B dedykowana jest osobom, które posiadają wysokie kwalifikacje. W tym przypadku poziom kwalifikacji określa ekwiwalent amerykańskiego licencjatu bądź wyższy stopień naukowy. Otrzymanie wizy H1B jest jednak bardzo trudne. Po pierwsze wymaga otrzymania oferty od pracodawcy, który jednocześnie zechce sponsorować aplikację wizową. Cały proces trwa kilka miesięcy – mniej więcej w lutym prawnicy zaczynają przygotowywać aplikację, która następnie wysyłana jest do amerykańskiego urzędu 1 kwietnia. Data ta jest bardzo ważna, gdyż determinuje, jak szybko nasza aplikacja może zostać rozpatrzona (im później wysłana zostanie aplikacja, tym mniejsza szansa na otrzymanie wizy). W kolejnym kroku złożona wcześniej aplikacja bierze udział w loterii wizowej. Szanse na “wygranie loterii” nie są zbyt wysokie, każdego roku oscylują wokół 30%. Choć z roku na rok limit wydawanych wiz jest zwiększany, to jednocześnie znacznie więcej chętnych z całego świata aplikuje. Jeśli jednak jesteś w czepku urodzony, to masz szansę! Mnie się udało!

Po wylosowaniu Twojej aplikacji zostanie ona dokładnie przeanalizowana i w czerwcu powinna paść ostateczna odpowiedź. Pracę na wizie H1B można rozpocząć 1 października. Wiza jest ważna niecałe 3 lata (do 15. września 3 lata później), ale można ją przedłużyć o kolejne dwa lata.

Warto podkreślić, że z wizą H1B nie możemy zagwarantować pracy współmałżonkowi (tak jak jest w wypadku wizy L1), ale za to można zmienić pracodawcę w ramach ważności wizy.

Opcja czwarta: Studiuj w Stanach, czyli wiza F1

Jeśli posiadasz środki, które pozwolą Ci utrzymać się w Stanach Zjednoczonych bez konieczności podejmowania tam pracy, a jednocześnie zostaniesz przyjęty do szkoły w USA – możesz ubiegać się o wizę F1. Taka wiza jest wystawiana w łatwy i przyjemny sposób, w zasadzie bezpośrednio w ambasadzie. Będąc studentem możesz pracować na kampusie w niepełnym wymiarze godzin (maksymalnie 20 godzin tygodniowo), a także full-time w czasie wakacji i świąt. Jest to też łatwo odnawialna wiza, a w dodatku pozwala na podjęcie pracy do 1 roku po skończeniu studiów (dokładniej: uwzględnia się również staże wakacyjne w staż pracy), w ramach wizy OPT. Więcej informacji tutaj.

Opcja piąta: Rób biznesy, czyli wiza B1

To trochę takie oszukiwanie systemu, jednak możliwe i legalne. Wykonywać swoją pracę na terenie Stanów Zjednoczonych możesz też mając wizę B1. Jak to możliwe? Wiza B1 przyznawana jest na kilka lat (najczęściej 10) razem z wizą turystyczną (tzw. B1/B2).  B1 – znaczy, że jest ona biznesowa. Możesz więc wjechać na teren Stanów Zjednoczonych i robić swój biznes – pozyskiwać inwestorów, uczestniczyć w spotkaniach biznesowych i konferencjach branżowych itd. Nie możesz jednak być wtedy zatrudniony w Stanach Zjednoczonych, a maksymalny czas Twojego pobytu określi urzędnik straży granicznej stemplując Twój paszport.

Opcja szósta: Pokaż, że jesteś kimś wybitnym, czyli wiza O1

Wykazując, że jest się wybitną osobowością w konkretnym przedmiocie – czy to naukowo, w biznesie, sporcie czy sztuce, można ubiegać się o wizę O1. Wymaga to jednak potwierdzenia swoich umiejętności i wiedzy. Dodatkowo tak jak w wypadku H1B czy L1, o przyznanie nam tej wizy również potrzebny jest udział przyszłego pracodawcy. Nie ma możliwości samodzielnego ubiegania się o ten rodzaj wizy.

Wymagania są mocno wyśrubowane – trzeba przedstawić swoje osiągnięcia i opinię środowiska, a także dokładny plan pracy z nowym pracodawcą. Co więcej, wizę trzeba odnawiać (co roku lub częściej) i jest ona ważna maksymalnie 3 lata.

Inne opcje: wizy imigracyjne

W tym wpisie objęłam głównie wizy nieimigracyjne, gdyż są one najprostsze do zdobycia. Wkrótce postaram się opisać również wizy imigracyjne (czyli jak starać się o zieloną kartę, czy wizę narzeczeńską).

Wciąż masz pytania odnośnie do wiz? Przejdź do tego wpisu, w którym odpowiadam na pytania czytelników: Jak przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych – pytania i odpowiedzi.


Mam wizę, co dalej?

Aby móc legalnie zacząć pracę w USA potrzebujesz kilku rzeczy:

  • wiza (to już mamy),
  • pozwolenie na pracę (tzw. work permit),
  • Social Security Number, czyli amerykański odpowiednik numeru PESEL,
  • konto w amerykańskim banku.

Jeśli chodzi o pozwolenie na pracę, to najpewniej jego wypełnieniem zajmie się Twój pracodawca. Potrzebna będzie do tego Twoja wiza, paszport, a także formularz I-94 potwierdzający Twój wjazd na teren Stanów Zjednoczonych.

Co to jest I-94? To formularz dostępny online, który zawiera informację o Twoim statusie, datę ostatniego wjazdu do USA, a także do kiedy Twój status w USA jest ważny. Do pobrania z tej strony, kliknij „Get most recent I-94.

Jeśli na tym etapie nie masz jeszcze swojego Social Security Number (SSN), to zgłoś się w tej sprawie do urzędu, a pracodawcy dostarcz potwierdzenie złożenia wniosku o SSN. Social Security Number jest konieczny – wymagają go banki, ubezpieczyciele, czy lekarze. Dlatego swoje pierwsze kroki powinieneś skierować do urzędu, gdzie wypełnisz odpowiedni wniosek. Potrzebny będzie Ci adres w Stanach – na ten adres zostanie wysłana Twoja karta z numerem. Z reguły przyznanie SSN zajmuje około miesiąca. Jeśli trwa to dłużej, warto pójść do swojego urzędu i zapytać, o co chodzi. Być może brakuje jakichś dokumentów albo Twój wniosek gdzieś się zagubił? Na szczęście niektóre banki robią wyjątki dla swoich klientów i otwierają zwykłe rachunki nie wymagając SSN. Jednym z takich banków jest na pewno Bank of America. Wystarczy wtedy podać swój paszport, a Social Security Number dostarczyć do oddziału później.

… A kiedy przejdziesz już przez to wszystko…

To możesz spokojnie zaczynać pracę w Stanach Zjednoczonych! Bo udało Ci się otrzymać pozwolenie na pracę, masz swój SSN i konto w banku, a w Twoim paszporcie znajduje się odpowiednia wiza. Jeśli więc praca w USA to spełnienie Twoich marzeń – próbuj! I życzę Ci powodzenia!


Jeśli wydaje Ci się, że pominęłam jakiś typ wizy nieimigracyjnej – daj, proszę, znać w komentarzu. Dopiszę!

Będę wdzięczna, jeśli udostępnisz ten wpis osobom, które mogą być zainteresowane.

Powiązane wpisy

Czy trzeba znać angielski przed przeprowadzką do USA?

Dolina Krzemowa czy Nowy Jork – gdzie mi się lepiej mieszka?

Jak pracuje się w amerykańskiej firmie?

42 komentarze

Ela 9 maja 2017 - 16:26
Bardzo przydatny post, znam wiele osob, ktore przez widmo załatwiania wizy do USA poddało, myśląc, ze jest to nieosiągalne.
blogierka 10 maja 2017 - 02:04
No niestety ja się do żadnego nie kwalifikuję :(. Jakieś jeszcze inne opcje?:)
Dawid 3 września 2017 - 15:28
Witam,rozumiem że jeśli wizę już mam (6lat)biznesowo -turystyczną to z podjęciem pracy nie powinno być problemu? W New York mieszka teściowa,ja natomiast wybieram się tam we wrześniu i chcę z żoną osiąść się na stałe a praca jaka mnie interesuję to kierowca trucka .
Cieplik 3 września 2017 - 17:33
Tak jak napisałam - wiza biznesowo turystyczna nie pozwoli Ci zatrudnić się w Stanach. Możesz przyjechać i robić rzeczy związane ze swoim biznesem (np. uczestniczyć w konferencjach), ale wjazd z reguły możliwy jest jednorazowo na pół roku. Jeśli jednak Twoja teściowa mieszka w Stanach (i ma obywatelstwo) możecie z małżonką postarać się o wizy imigracyjne :)
Medium 29 listopada 2017 - 14:50
Sam skorzystałem z wyjazdu Work&Travel (na wakacje) - jak dla mnie najlepszy sposób na początek, bo można sprawdzić jak to jest pracować w USA. Dzięki za opisanie innych sposobów!
Ewa 14 grudnia 2017 - 17:47
Czy trzeba mieć koniecznie magistra, aby dostać wizę jeśli otrzymało się ofertę pracy z amerykańskiej firmy?
Cieplik 14 grudnia 2017 - 23:16
Z tym magistrem to jest tak, że będzie na pewno łatwiej. Jeśli chodzi o wizę, o którą ja się ubiegałam, to musiałam mieć MINIMUM odpowiednik amerykańskiego licencjatu (czyli 4 lata studiów). Jeśli masz ofertę z amerykańskiej firmy, to pewnie już oni też rozważyli, czy mogą Cię w ogóle legalnie zatrudnić. :)
justyna 10 stycznia 2018 - 23:15
hey ja mam tapie pytanie pracuje na statkach dla amerykanskiej firmy geste krupierka w kasynie chcialam jeszcze w tym roku pojechac do vegas i znalezsc prace w kasynie czy ktos wie jak najszybciej to mona zalatwic ?nie chodzi mi o estay pobyt tylko wyjazd na 3 lat np?
Cieplik 19 stycznia 2019 - 02:34
Nie jestem pewna, czy w takim wypadku tzw. wewnętrzny transfer (czyli L1) wchodzi w grę. Warto zapytać w samej firmie! :)
Edyta 22 stycznia 2018 - 15:41
Ja właśnie pracę w USA zaczynałam jak au pair jak z Au Pair in America wyjechałam, najpierw spędziłam tam rok, potem o kolejny pobyt przedłużyłam i tak mnie to życie w stanach wciągnęło, że już w ogóle sobie nie wyobrażałam żebym mogła w Polsce pracować, teraz to się zmieniło w końcu ale w Stanach zdecydowanie czuję się jak w drugim domu
Ediff 7 czerwca 2020 - 12:48
mogłaby Pani coś więcej na ten temat napisac o tej pracy jak to wygladało u rodziny ? ja ogolnie jestem opiekunka osob starszych w niemczech na krotkich zlecenia ale ciekawi mnie jak to jest być opiekunka praktycznie "non stop" pozdrawiam ;)
Cieplik 7 czerwca 2020 - 20:37
Hej, dzięki za komentarz! Polecam zapoznać się z odcinkiem podkastu, w którym rozmawiamy o tego rodzaju pracy: https://cieplikpodrozuje.pl/pl/podcast/podkast-02-od-au-pair-do-malzenstwa-usa/
Adrian 29 stycznia 2018 - 12:31
Hej, oglądałem Twój wywiad na justJoinIt bardzo interesujący i rzeczowy. Mam jedno małe pytanie: czy podczas apliakcji do Dropbox-a miałaś wize pracowniczą ? Pytam ponieważ też wysłałem aplikacji do dropboxa na stanowisko Software Engineer University Grad - 2018, niesty nie było jeszcze odzewu ze strony firmy. Zastanawiam sie czy moje cv zsotało odrzucone ze względu na brak pozwolenia o prac. Według mnie jest jedny powód pownieważ jestem developerm od bliko 3 lat i w czerwcu bronie swoją prace inżynierską.
Cieplik 29 stycznia 2018 - 14:55
Hej, raczej wątpię, bo ja wizy nie miałam i Dropbox aplikował w moim imieniu. University grad powinien mieć rekrutację we wrześniu - bo do grudnia w rękach kandydatów powinna już być oferta (ot, chociażby, żeby załatwić pozwolenie o pracę). Nie wiem, co mogło być powodem braku kontaktu ze strony rekruterów. JEDNAK niezależnie od rekrutacji, to pamiętaj, że polski inżynier nie jest wystarczający do uzyskania wizy h1b (musi być to stopień równoważny z amerykańskim bachelor, czyli 4 lata studiów).
Bershkasky 31 grudnia 2018 - 16:06
Hej. Istnieją agencje pracy, dzięki którym mogłabym legalnie pojechać i pracować w USA? Choćby au pair jest chyba na takich zasadach. Gdybym dostała umowę na rok z możliwością przedłużenia to jest szansa żeby juz zostać tam na stałe? Jak wtedy wyglada sprawa z wizą? Szukam wlasnie pracy na Florydzie ale mieszkam w Polsce. Wykształcenie średnie a nie wiem jak zacząć żeby znaleźć pracodawcę. Nie posiadam wizy
Cieplik 19 stycznia 2019 - 02:37
Są agencje, które zajmują się au pair. I tak, jest szansa przedłużania pozwolenia na pracę, jako au pair. Ogółem jest wiele możliwości zostania potem "na stałe", zwłaszcza jeśli w którymś momencie założysz swoją rodzinę. Ale żadna z nich to nie jest, tak jakby, "oficjalna" ścieżka. Tu masz jedną z takich agencji "operkowych": http://www.aupair.pl/au-pair-usa-wizy.html
Szymon 31 grudnia 2018 - 16:06
Cześć, marzy mi się praca w USA jako stomatolog i tu moje pytanie, czy aby zostać stomatologiem w stanach trzeba ukończyć studia w stanach ?
Cieplik podróżuje 31 grudnia 2018 - 16:06
Nie jestem tego 100% pewna, ale raczej trzeba mieć przynajmniej odpowiednią certyfikację.
Jim 31 grudnia 2018 - 16:05
Ja mam pytanie, mam firmę w polsce i chciałbym się wyprowadzić do USA i tam dalej kontynuować prowadzenie firmy. Jak ubiegać się o legalne przeniesienie firmy i zamieszkanie tam bądź chociaż zamieszkanie a dalej posiadanie firmy na terenie Polski a tam otwarcie oddziału?
Cieplik 19 stycznia 2019 - 02:39
Jak najbardziej jest taka możliwość! Będą to wizy L1A lub E2: https://www.immigrationintoamerica.com/start-a-business/
Sebastian Tokarski 31 grudnia 2018 - 16:05
Tak z ciekawości przeczytałem Twoje słowa, bo mi wyskoczyło po wpisaniu w Google: a jakbym rzucił wszystko i przeniósł się do USA? ;) Dobrze, że ktoś chciałby się podzielić tym co wie z rodakami. Byłem już w 15 krajach ( obieżyświat), pracowałem w czterech, nawet na końcu świata, czyli od Polski to Japonia;). I po przeczytaniu Twojego tekstu chciałbym sprawdzić Stany Zjednoczone. Oferty pracy przez biura, wyglądają słabo... nie ma się co oszukiwać. Natomiast ciekawi mnie czy istnieje możliwość podjęcia pracy z umową bezpośrednio z amerykańskim pracodawcą? Czy ja, powiedzmy, że dostałem wizę turystyczną, lecę do Stanów i sam szukam pracy, jak na to patrzą pracodawcy? Wszystkiego dobrego i dzięki za odpowiedź:)
Cieplik 19 stycznia 2019 - 02:41
Hej, z tym nie jest już tak łatwo. Tzn. pracodawcy, owszem, przyjmą Cię na rozmowę, ale oficjalnie nie mogą Cię zatrudnić na wizie turystycznej. Jeśli chodzi o takie zawody, jak np. wakacyjne zbieranie truskawek czy inne prace tego typu, to są one ograniczone do wybranych państw tylko, i nie wydaje mi się, żeby Polska była jednym z krajów na liście, więc zostają w zasadzie tylko wizy opisane wyżej...
Małgorzata 24 lutego 2019 - 14:07
Hej, mam pytanie czy orientujesz się czy polski dyplom z psychologii będzie w Stanach honorowany? A jeśli nie, to co należy zrobić by móc tam wykonywać ten zawód?
Cieplik 4 marca 2019 - 02:54
Hej, generalnie polecam poczytać tę stronę: https://www.apa.org/support/us Sądzę, że American Psychological Association wyjaśni Ci to najlepiej :) W skrócie: prawdopodobnie musisz skontaktować się z board w stanie, który Cię interesuje, przedstawić im dyplom i transkrypt (wraz z wykazem przedmiotów) i oni ocenią, czy jest to równoznaczne z takim, czy innym stopniem w USA i powiedzą Ci, czy możesz podjąć pracę w zawodzie, czy może potrzebujesz dodatkowego kursu / licencji.
Małgorzata 22 marca 2019 - 15:59
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Robert 14 kwietnia 2019 - 12:08
Od czterech lat pracuję sezonowo w szkołach w amerykańskich bazach wojskowych na terenie Niemiec. Mają tam wszystkie moje dane i jest ślad, że przebywałem na ich terenie. Dodam tylko, że zatrudnia mnie Niemiec. Czy taka praca może ułatwić mi otrzymanie wizy pracowniczej do USA? Chciałabym jeździć ciężarówką, pracę miałbym załatwioną.
Damian 4 maja 2019 - 14:26
Witam serdecznie, Chciałbym serdecznie podziękować, że dzielisz się w internecie swoim doświadczeniem. Jest to niezwykle cenne szczególnie dla osób badających temat pracy w stanach. Jestem muzykiem z dokoratem i powaznie rozważam emigrację do USA. Orientujesz się czy naukowy tytuł doktora, który uzyskałem w Polsce, będzie honorowany w Stanach?
Cieplik 5 maja 2019 - 21:33
Tak, powinien. :)
Ola 5 maja 2019 - 19:21
Co zrobic zeby dostac prace jako nauczycielka w jakims przedszkolu? Nie mam wizy, jestem bezrobotna osoba.
Cieplik 5 maja 2019 - 21:35
W tym wypadku raczej próbowałabym szczęścia w loterii diversity visa (zielona karta)
Zuzia 10 maja 2019 - 01:36
Witaj, zastanawiam się nad wyjazdem do stanów w przyszłości, narazie jest to tylko pomysł, ale kto wie ...;) Czy wiesz na ile łatwo dostać prace jako asysta stomatologiczna w stanach? Mam ukończona dwuletnia szkole, która uprawnia mnie do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej (uprawnienia asysty+uprawnienie do wykonywania niektórych zabiegów stomatologicznych). No i czy z naszym polskim papierkiem jestem w stanie coś zdziałać w stanach?:) Pozdrawiam Cię serdecznie !:)
Jowita 16 maja 2019 - 19:31
Prawdopodobnie musialabys znowu isc do szkoly. Ale warto. Asystent stomatologa Zarabia na dzien dobry $50 ooo rocznie. (Florida, nizej oplacany Stan)
Paweł 27 listopada 2019 - 12:36
Uczestniczyłem w programie work and travel i otrzymałem wize J1 będąc w 2 klasie liceum :)
Kamila 22 września 2020 - 21:43
Cześć, jak myślisz, jak najszybciej można by dostać pozwolenie na prace w Stanach na okres dłuższy niż wizy J1? Szukać po agencjach i portalach na wizy h1b czy startować w loterii green card? Oraz słyszałam, że nawet jeżeli zostaniemy wybrani w loterii, czy nie jest tak, że trzeba zademonstrować urzędnikowi celnemu, że jest się w stanie samemu utrzymać przez rok w Stanach? Pozdrawiam
Cieplik 28 września 2020 - 22:57
Nie ma takiego "szybkiego" rozwiązania, ale w sumie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby startować w loterii, a w międzyczasie próbować znaleźć pracę i wizę h1b. Weź tylko pod uwagę, że dzisiaj ciężko z wizami i pozwoleniami na pracę ze względu na koronawirusa. Wygląda na to, że zgłoszenia do loterii 2022 nie uległy zmianie i program nie jest wstrzymany, a aplikację można wysyłać do 18 października 2020: https://www.dvlottery.com/
Iwona 18 stycznia 2021 - 21:07
Witam, potrzebuje pomocy :) Moja sytuacja jest nieco inna. Jestem juz w Stanach, wreszcie po 3 latach mam Green card I szukam pierwszej pracy. No ale....mam tylko w reku polski licencjat. Czy ja potrzebuje evaluation czy tylko tlumaczenie dyplomu??? Jesli tlumaczenie, to musi byc profesjonalne? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz, pozdrawiam :)
Cieplik 22 stycznia 2021 - 06:55
Hej! Dzięki za komentarz! W gruncie rzeczy - wszystko zależy od Twojego pracodawcy (lub też branży). Ja potrzebowałam tłumaczenia / evaluation z powodu H1B i później zielonej karty, ale w wypadku szukania pracy nikt nie zwracał uwagi na takie szczegóły jak wykształcenie ;) Z drugiej strony w niektórych branżach może to być wymagane. Jeśli masz dyplom polskiej uczelni to powinnaś móc poprosić w dziekanacie o angielską wersję dyplomu, transkryptu ocen i suplementów (z reguły za dodatkową opłatą). To moim zdaniem najlepsze rozwiązanie - a taką wersję dyplomu zawsze warto mieć. W razie czego możesz też sama tłumaczyć, chyba, że w ogłoszeniu (lub w trakcie rozmowy z pracodawcą) wyjdzie, że oczekują jakiegoś innego potwierdzenia. Nie przejmuj się tym jednak i po prostu zacznij szukać i przeglądać ofert :) Powodzenia!
Krystian 17 lutego 2021 - 19:39
Czesc, a jak wyglada sprawa z szukaniem pracy na odleglosc jako posiadacz wizy imigracyjnej? Mam szanse ja otrzymac z zeszlorocznej loterii, pracuje w IT (devops/dev) ale mam tez zone i male dzieci. W takim ukladzie duzo mniej sklonny jestem ryzykowac wyjazd ze wzgledu na koszty medyczne i szkol/opieki. Jest mozliwe taka prace znalezc zdalnie, a jesli tak masz moze jakies wskazowki jak to na lokalnym rynku wyglada?
Cieplik 22 sierpnia 2021 - 05:32
Hej! Dzięki za komentarz - musiał mi umknąć wcześniej... Nie jestem pewna, co masz na myśli - zakładam, że masz wizę (zieloną kartę?), ale zanim się przeprowadzisz chcesz ogarnąć pracę. Taki scenariusz jest totalnie do zrobienia. Wiele firm szukając pracowników po prostu pyta wcześniej czy masz możliwość podjęcia legalnej pracy (w tej sytuacji - mając zieloną kartę z loterii, masz taką możliwość). Rozmowy (zwłaszcza teraz z powodu covid) odbywają się w większości zdalnie tak, czy siak. Może być też tak, że zaproszą Cię na ostateczną rozmowę do biura (i np. opłacą Twój lot/pobyt). Jak się dobrze dogadasz, to firma może Ci też dorzucić do relokacji (w końcu nie muszą ubiegać się o Twoje pozwolenie na pracę, więc to dobry deal dla nich). Powodzenia!
Sara 19 sierpnia 2021 - 14:49
Hej, czy orientujesz sie jak to jest w przypadku pracy zdalnej? Jakie sa wymogi aby pracowac dla firmy USA zdalnie z PL? Bardzo cieakwe artykuly i dziekuje za wiedze i odswiadczenia, z ktorymi sie dzielisz :)
Cieplik 22 sierpnia 2021 - 05:29
hej! cieszę się, że Ci się podoba :) co do pracy zdalnej dla firm zagranicznych - to już zależy od samej firmy. Nie jestem dokładnie pewna, jak to technicznie wygląda, ale wiem, że jest to możliwe - wielu moich znajomych pracowało (lub wciąż pracuje) dla firm z USA.
Ingrid 10 stycznia 2022 - 14:00
Czesc Agata :) Fajnie, że trafilam na Twoją stronę, dużo przydatnych informacji. Mam pytanie mam polskiego i amerykanskiego magistra plus doświadczenie w amerykanskich korpo z Irlandii. Jakie mogłabym mieć szanse na zdobycie wizy H1B i gdzie szukać pracodawcy, który chciałby nas sponsorować ( mam na myśli konkretne strony www ) Rozumiem, że aplikuje przez stronę i czekam na kontakt , interview online i potem jeśli pracodawca mnie zechce i da mi ofertę to aplikuje o mnie, tak ? Pisałaś, że w lutym czyli nie wiele czasu zostało ?! Dzięki i pozdrawiam serdecznie :)
Dodaj komentarz

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności