Panorama Racławicka to obraz stworzony pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka przedstawiający bitwę pod Racławicami. Obraz powstał w latach 1893-1894.

Panoramę podziwiać można w oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, bilety studenckie kosztują ok. 18zł i można je zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej:  http://www.panoramaraclawicka.pl .

WP_001012Ekspozycja łączy 114 metrowej długości obraz z trójwymiarowymi dodatkami (sztafaż),  które ustawiono i oświetlono tak, że stojąc w środku ekspozycji ciężko jest dostrzec granice samego malowidła.

Przy wejściu do Panoramy zbiera się grupa zwiedzających, którzy co pół godziny wpuszczani są do środka rotundy. Wspinając się pod górę docieramy wreszcie do wnętrza obrazu, gdzie już po chwili rozpoczyna się seans.

Z początku słuchamy ogólnej opowieści o okolicznościach powstawania obrazu. Każdy ma wtedy czas, żeby przyjrzeć się kolejnym częściom dzieła, by następnie wraz z lektorem skupić się na wybranych fragmentach malowidła.

WP_001013

Seans przybliża zarówno historię obrazu jak i szkicuje zarys zwycięskiej dla Polaków bitwy.

Całość robi niesamowite wrażenie – ja nie mogłam wyjść z podziwu, że tak wielkie dzieło powstało w czasie krótszym niż większość polskich inwestycji… 😉 Na pewno warto obejrzeć. Tym bardziej, że z biletami wstępu do Panoramy można za darmo zwiedzić Muzeum Narodowe.

WP_001014

Kategorie: Wrocław

Cieplik

Cieplik

Kiedy może – wyjeżdża i zwiedza, ale to nie jest jej jedyna pasja. Od kilku lat jeździ motocyklem o imieniu Henryk. Najczęściej podróżuje sama lub z misiem Hektorem. Swego czasu grała też na gitarze Helenie, by w Hameryce przerzucić się na ukulele nazwanym Horacy.

Dodaj komentarz

avatar
X