Wrocławskie krasnale – na tropie

Choć nie była to moja pierwsza wizyta we Wrocławiu, dopiero teraz zwróciłam uwagę na niezbyt duże, obecne w każdym zakątku miasta, tajemnicze postaci – wrocławskie krasnale opanowały ulice, starówkę, a nawet sklepy i apteki! W chwili pisania tego wpisu wiadomo o niemalże 270 krasnalach – jednak ich rodzina ciągle się powiększa!

Skąd się wzięły wrocławskie krasnale?

Głosów i teorii jest wiele. Według jednej z nich krasnale są powiązane z antykomunistycznym ruchem z lat osiemdziesiątych…

W latach 80 XX wieku w Polsce zrodził się antykomunistyczny ruch Pomarańczowa AlternatywaSymbolem ruchu stały się krasnoludki – wielu dopatruje się inspiracji Partią Krasnoludków założonej w Amsterdamie w 1969 roku. Poza krasnalami, jednak, oba te ruchy były zupełnie odmienne ideologicznie i lepiej ich ze sobą nie wiązać.

Zobacz słynne akcje Pomarańczowej Alternatywy na Joemonster.

Pomarańczowa Alternatywa organizowała liczne happeningi. Pierwszą dobrze znaną akcją było malowanie postaci krasnoludków na murach największych polskich miast. Krasnoludki i towarzyszące im napisy antykomunistyczne wzbudziły wiele emocji wśród mieszkańców.

Jedna z „teorii” głosi, że uczestnictwo w tej akcji to nie był łatwy kawałek chleba – być może we Wrocławiu prawdziwe krasnoludki pomagały mieszkańcom podczas tej akcji? Tego nie wiemy. Wiadomo jednak, że wielu z nich pozostało strzec wrocławskich ulic.

Święto krasnali

Wrocławskie krasnale stały się niejako symbolem miasta. A ponieważ mieszkańcy żyją z nimi w symbiozie i chcą dla nich jak najlepiej – raz w roku organizowany jest Festiwal Krasnoludków! W tym czasie dzieci przygotowują domki dla skrzatów, a same mają okazję założyć odpowiednią czapkę.

Szukając skrzatów…

W internecie znajdziemy pełen spis krasnali, jak również propozycje odpowiednich tras śladami małych bohaterów. Możemy próbować poznać wszystkie skrzaty, jednak dla osób, które we Wrocławiu nie mieszkają na stałe – może to być trudna sprawa. Dlatego możliwe jest też wyszukanie trasy tematycznej – szukając obiboków, albo sportowców; kucharzy, celebrytów, czy krasnali mających konflikt z prawem! Opcji jest wiele, a że grono zacnych skrzatów wciąż się poszerza – być może nigdy nikomu nie uda się odwiedzić wszystkich!

Dużą pomocą przy planowaniu wycieczki jest serwis www.krasnale.pl, dzięki któremu znajdziemy interesujące nas informacje, krasnalową mapę, a także dowiemy się jak zadbać o sprowadzenie do miasta nowego mieszkańca!


Miasto oferuje multum atrakcji, a pomysłów na trasy tematyczne jest cała masa! Jeśli ktoś nie słyszał jeszcze o wrocławskiej aplikacji mobilnej – zachęcam do zajrzenia do zapoznania się z tym wpisem

Powiązane wpisy

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Sky Tower

Wrocławski przewodnik miejski

2 komentarze

łukasz kędzierski - podróże i fotografia 28 kwietnia 2016 - 01:05
Dawno temu były tylko "oficjalne" krasnale. Niestety (a dla niektórych stety) teraz praktycznie każdy może sobie zamówić krasnala i większość firm lub knajp tak robi więc jest ich strasznie dużo. Tak czy tak to doskonała wizytówka Wrocławia :)
Dodaj komentarz

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności