0 komentarz 2 280 views

Wenecja – miasto na wodzie

Europejskie miasta. Każde inne,  a wszystkie takie same. Tego z całą pewnością nie można powiedzieć o Wenecji. Tutaj czas jakby się zatrzymał.  Wenecja jest inna, wszystko jest jakby na opak. Nikt się nie spieszy, nie ma tłocznych i głośnych ulic. Nie ma również klasycznej komunikacji miejskiej. I wiesz co? Zakochałem się w tym miejscu!

Canal Grande w całej okazałosci!

Canal Grande w całej okazałosci!

Logistyka w wydaniu Weneckim

Zanim zacznę się rozpływać nad magią i klimatem Wenecji – kilka spraw bardziej przyziemnych. Nocleg w starej, zabytkowe części Wenecji oczywiście można znaleźć, jednak nie liczcie na to, że będzie tanio. My skorzystaliśmy z nieco innej opcji. Wybraliśmy… kemping! Jeżeli jesteście bardziej zainteresowani był to Camping Village Jolly (bez kryptoreklamy!). Budżetowe, ale bardzo fajne i klimatyczne miejsce, które jest godne polecenia.

Gondole nie są tutaj czymś niezwykłym. Można spotkać je wszędzie!

Gondole nie są tutaj czymś niezwykłym. Można spotkać je wszędzie!

Kemping znajdował się nieopodal stacji Venezia-Mestre, co miało dwie zasadnicze zalety.  Szansa, że spóźnimy się na pociąg do Werony była minimalna, a jak się okazało był to bardzo doby punkt wypadowy do nieco bardziej turystycznej części miasta – położonej na bagnistych wyspach Adriatyku i regularnie podtapianej. Z Venezia-Mestre można tam dostać się autobusem lub pociągiem. Oba sposoby godne polecenia i szybkie. A kiedy już będziemy na miejscu…

Tutaj na wodzie można kupić nawet... świeże owoce i warzywa. Wow!

Tutaj na wodzie można kupić nawet… świeże owoce i warzywa. Wow!

Wenecja jest miastem kanałów!

… zrozumiecie, czemu to miasto jest inne. Całe miasto jest bezlitośnie poprzecinane gęstą siatką małych kanałów. Wszystkie budynki naprawdę są zbudowane na (w?) wodzie, a woda uderza o ich ściany. W każdą szczelinę między budynkami (nawet jeżeli początkowo wydaje się to niemożliwe!) wcisną się gondolierzy. Jest to stary zawód, który wcześniej był szanowany, dziś zaś służy głównie rozrywce turystów. Uwaga! Jeżeli jednak nie macie luźnych 100-150 euro nie licznie na to, że będzie wam dane pobujać się gondolą po kanałach Wenecji. Nie jest to najtańsza rozrywka…

Ponte degli Scalzi - jeden z wielu niezwykłych mostów

Ponte degli Scalzi – jeden z wielu niezwykłych mostów

Wracając jednak do przemieszczenia się po Wenecji. W zasadzie do dyspozycji mamy dwie możliwości. Tak zwane ‘autonogi’ (czyt. pieszo) lub za pomocą Vaporetto – tramwaju wodnego. O dziwo nie jest środek komunikacji ‘na pokaz’, czy taki który został by kultywować tradycje. Widać, że ludzie, którzy się tym zajmują mają niesamowitą wprawę i doświadczenie, a wszystko odbywa się wyjątkowo sprawie i szybko. Zdecydowanie polecamy! Niestety znowu – nie jest to najtańszy sposób zwiedzenia Wenecji. Dobowa karta to koszt ok. 30EUR na osobę. Dzięki temu wydatkowi będziemy jednak w stanie zobaczyć znacznie więcej i zajmie nam to znacząco mniej czasu, dlatego polecamy rozważyć. Nie jest to zatrważający koszt, a zdecydowanie fajne doświadczenie 🙂

A nie mówiłem? Gondole wciskają się w każdą szczelinę

A nie mówiłem? Gondole wciskają się w każdą szczelinę

A czemu tak właściwie się w niej zakochałem?

Cała nasza podróż do Włoch była bardzo szybka. 3 dni, 3 miasta. Codziennie rano (i to naprawdę rano, bo już około 7.00) łapaliśmy pociąg i jechaliśmy w nowe miejsce. Jednak mimo wszystko tutaj zastaliśmy spokój. Nagle przestało się nam spieszyć. Powoli przemierzaliśmy ciasne, klimatyczne dróżki i place Wenecji. Zupełnie bez pośpiechu szukaliśmy ciekawych  kadrów i kręciliśmy filmy. Zamiast ganiać od atrakcji do atrakcji Wenecję przemierzaliśmy swoimi drogami, które zaprowadziły nas w mnóstwo ciekawych miejsc. I wiesz co? Było to chyba najbardziej satysfakcjonujące zwiedzanie jakiego doświadczyłem.

Tak. Dokładnie tak. Domy w wodzie

Tak. Dokładnie tak. Domy w wodzie

Zdarzyło się nam już być na wyprawie rowerowej w Szwecji, oglądać Paryż z ostatniego piętra wieży Effela , podziwiać widok uśpionego Berlina z wieży telewizyjnej czy wspinać się po Górach Świętokrzyskich. Jednak nic nie dorówna uczuciu, kiedy siedząc w ciepłym, popołudniowym włoskim słońcu, na jednym z weneckich placów dostrzegam kelnera, który zaraz poda nam prawdziwą włoską pizzę i delikatne wino. Dla takich chwil warto żyć. Slow travel to jest coś!

Most Westchnień a pod nim zakochane pary. Miłość wkoło ;)

Most Westchnień a pod nim zakochane pary. Miłość wkoło 😉

Czy Wenecja faktycznie śmierdzi?

Da się usłyszeć wiele plotek o tym, że w Wenecji kontakt z wodą grozi poważnymi chorobami, jest brudno i wszędzie śmierdzi. Czy to prawda?

Popatrzcie i sami powiedzcie - jak tu się w Wenecji nie zakochać?

Popatrzcie i sami powiedzcie – jak tu się w Wenecji nie zakochać?

W każdej plotce jest ziarno prawdy. Istotnie po Wenecji widać, że została nadszarpnięta zębem czasu. Elewacje budynków są zniszczone, zaś  same budynki stare i nieremontowane. Jednak z całą pewnością nie jest to miejsce obskurne. Po prostu… taki ma klimat. Komuś może się podobać, innym nie. Mi bardzo przypadł do gustu 🙂

Jedzenie na Piazza San Marco może być niebezpieczne. No chyba, że lubicie się dzielić jedzeniem z gołębiami

Jedzenie na Piazza San Marco może być niebezpieczne. No chyba, że lubicie się dzielić jedzeniem z gołębiami

Całkowitą nieprawdą jest to, że śmierdzi. Może mocno zależy do od pory roku, i przy temperaturze powietrza rzędu 30+*C faktycznie mogą towarzyszyć nam inne odczucia, niż w połowie kwietnia, jednak my żadnego dyskomfortu z tego powodu nie odczuliśmy.

Nasze pokręcone szlaki zaprowadziły nas w wiele ciekawych miejsc. Jak ten oto zaułek :)

Nasze pokręcone szlaki zaprowadziły nas w wiele ciekawych miejsc. Jak ten oto zaułek 🙂

‘Ciągle mam mieszane uczucia. Warto, czy nie?’

ALEŻ OCZYWIŚCIE! Nie możecie powiedzieć, że zwiedziliście Europę, jeżeli nie byliście w Wenecji. Jest to cudowne miejsce, mekka zakochanych i obowiązkowy przystanek każdego, kto postawi swoją nogę we Włoszech. Po pierwszych 5 minutach nie będziecie mieli żadnych wątpliwości, czemu Wenecja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaufajcie mi, będzie super! 🙂 Parafrazując Juliusza Cezara  – byłem, zobaczyłem, polecam.

Oto dobitny dowód na to, że w Wenecji żyją normalni ludzie. Na załączonym zdjęciu pranie

Oto dobitny dowód na to, że w Wenecji żyją normalni ludzie. Na załączonym zdjęciu pranie

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Hej, jestem Cieplik i uwielbiam podróżować!

Od 2016 roku mieszkam w Stanach Zjednoczonych (początkowo w Nowym Jorku, obecnie w Kalifornii), odwiedziłam i opisałam już 19 krajów i 25 stany w USA. Pasjonuję się motocyklami, a w wolnych chwilach pracuję jako programistka :) Na blogu piszę o moich podróżach życiu na emigracji. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, planami podróży i informacjami praktycznymi.

Wpadaj częściej - razem zaplanujemy Twoją kolejną podróż! Poznajmy się lepiej!

Pozwól, że...
Silvercar: Podaj kod zniżkowy TPAUYISL przy rejestracji!
#programistka
#podróżniczka
#emigrantka

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik