Jeden dzień w Mediolanie – co zobaczyć?

Mediolan można zwiedzać na wiele sposobów. Niektórzy wybiorą trasę szlakiem budowli sakralnej, inni znowu skierują swoje kroki ku licznym muzeom. Niewątpliwie, miasto to ma wiele do zaoferowania, a jeśli tylko znudzisz się zwiedzaniem – zawsze możesz udać się na zakupy, wszak to światowa stolica mody! I choć mógłbyś spędzić tam kilka tygodni ciągle chłonąc nowe miejsca i atmosferę tego miasta, to już jeden dzień wystarczy by poczuć ją choć odrobinę i stwierdzić, czy zechcesz tam wrócić. Co zatem zobaczyć w jeden dzień w Mediolanie?

Rozejrzyj się – tu nawet dworce są piękne!

Jednodniowe zwiedzanie z reguły wymusza pewną dyscyplinę czasową i na pewno nie warto tracić czasu na przeglądanie sieci w poszukiwaniu wymarzonych tras i miejsc. Ale nie będzie marnowaniem czasu krótki postój i podziwianie miejskiej architektury. Nie tylko największe zabytki miasta budzą podziw!

Dworzec centralny – Milano Centrale – to największy dworzec w mieście. Wybudowano go w 1912 roku. Architekt wzorował się na waszyngtońskiej Union Station. Wnętrze dworca stanowią wielkie przestrzenie! Nie można powiedzieć, że wykorzystano tu jeden konkretny styl – w zasadzie znajdziemy odwołania do różnych nurtów – niemniej całość robi niesamowite wrażenie! Budynek jest bardzo wysoki i bogato zdobiony przeróżnymi płaskorzeźbami. Jednocześnie sprawia wrażenie nowoczesnego, wszędzie widać ekrany z informacją, windy i schody ruchome, a na terenie całego dworca mamy dostęp do darmowego WiFi!

Tak zacznij ten jeden dzień w Mediolanie!

Spokojny poranek – tyle trzeba by zrelaksować się po wczesnej podróży samolotem i przejażdżce busem z Bergamo. Czymże byłaby Twoja obecność we Włoszech bez pysznej kawy i rogala? We Włoszech istnieje około 1500 – 2000 palarni, w których produkowana jest właśnie włoska kawa. Jeśli jednak jesteś kawowym laikiem, jak ja, to skojarzysz pewnie to pojęcie z espresso. Mocny napar podany w malusieńkiej filiżance, którego nie da się wypić jednym haustem! Tak czy siak – będzie to moment, w którym poczujesz, że właśnie jesteś na włoskiej ziemi, a już za chwilę zapuścisz się w miasto!

Plan zwiedzania miasta

Duomo

Katedra Mediolańska to ogromna gotycka budowla sakralna. Jej budowa ruszyła w XIV wieku i trwała aż do drugiej połowy XX wieku! Sam czas trwania budowy świadczy o skomplikowaniu konstrukcji. Żeby tego było mało – cała katedra zbudowana została z marmuru!

Galeria Wiktora Emanuela II

“Salon miasta” – tak Mediolańczycy nazywają czasem Galerię Wiktora Emanuela II – najstarsze centrum handlowe. A budowa tego arcydzieła trwała 12 lat! Pasaż łączy Plac Katedralny z Placem La Scala. Jest to jedyne miejsce w Mediolanie, gdzie mieści się 7-gwiazdkowy hotel! Galerię zaprojektowano na planie krzyża, a w samym środku wzniesiono gigantyczną szklaną kopułę.  Na ziemi znajduje się przepiękna mozaika przedstawiająca herb Turynu. Legenda głosi, że obracając się na mozaice wokół własnej osi zapewnisz sobie szczęście 🙂 Pomnik Wiktora Emanuela II znajdziesz na Piazza il Duomo, na przeciwko Katedry.

Pomnik Leonarda da Vinci

Tuż obok galerii znajdziesz pomnik Leonarda – zrób sobie z nim zdjęcie! To przecież genialny wynalazca, który niegdyś mieszkał w Mediolanie. W czasie pobytu w mieście, Leonardo pracował dla Sforzów, z czasem zyskał tytuł nadwornego malarza i inżyniera. W kościele Santa Maria della Grazie znajdziesz fresk jego autorstwa – Ostatnią wieczerzę.

La Scala

Pomnik Leonarda da Vinci znajduje się na Piazza della Scala. Na placu tym znajduje się najsłynniejsza we Włoszech, a jedna z bardziej znanych na świecie, opera – La Scala! Nie musisz od razu kupować biletu na operę (choć na pewno warto!), przy operze funkcjonuje również muzeum, w którym zebrano przeróżne eksponaty związane z historią teatru.

Castello Sforzesco

W samym centrum Mediolanu znajduje się zamek Sforzów. Ceglana, piętnastowieczna budowla była niegdyś siedzibą rodu Sforzów. Obecnie mieszczą się tam liczne muzea, m.in. muzeum sztuki antycznej, czy galerię obrazów (a tam! Pieta Rondanini– niedokończone dzieło Michała Anioła!).

Zamek wybudowano na planie kwadratu, w środku którego znajduje się dziedziniec. W ciepłe dni jest to świetne miejsce, by zrobić przerwę w zwiedzaniu i chwilę odpocząć!

Przed wejściem do tego średniowiecznego zamku przywita Cię, natomiast, współczesna fontanna!

Łuk Pokoju

Jeden z wielu łuków wybudowanych za czasów rządów Napoleona. Wysoki na 25 metrów i szeroki na 24 metry łuk, wybudowano w 1807 roku. Zdobią go liczne płaskorzeźby i kolumny. Wyznacza on miejsce, z którego rozpoczynała się droga z Mediolanu do Paryża wiodąca przez Alpy.

W 1859 roku to tędy Napoleon wraz z Wiktorem Emanuelem II wjechali do miasta. Triumfując.

Podziwiaj street art na Leoncavallo

Jeden dzień w Mediolanie (…a w zasadzie jednodniowe zwiedzanie w dowolnym innym mieście!) może być bardzo wymagające. Na zakończenie dnia nie pakuj się do żadnego muzeum, czy świątyni. Odpocznij sobie podziwiając sztukę uliczną w okolicy Leoncavallo! Znajdziesz tam mnóstwo niesamowitych grafik, która z nich Tobie spodoba się najbardziej?


Żadnego miasta nie da się w pełni poznać w tak krótkim czasie. Czasami jednak dokładnie tyle można poświęcić. Nie warto jednak rezygnować ze zwiedzania! Dobrze zaplanowany jeden dzień w Mediolanie może przynieść Ci sporo radości – opisane przeze mnie miejsca stanowią taką bazę, ale jednocześnie zapewniają pewne zróżnicowanie! Mam nadzieję, że się nie znudzisz!

A może możesz zaproponować coś jeszcze do tego planu zwiedzania?

Powiązane wpisy

Nowy Jork zdalnie, czyli zwiedzanie bez wychodzenia z domu!

Boston – mini przewodnik

San Francisco w jeden dzień

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności