Spis treści
Góra Fuji, po japońsku Fuji-san, to wulkan o wysokości 3776 metrów nad poziomem morza, a tym samym – najwyższa i najbardziej charakterystyczna góra Japonii! Bardzo zależało mi na jej zobaczeniu, gdy wybrałam się do kraju kwitnącej wiśni, jednak okazuje się, że Fuji, choć majestatyczna, jest raczej nieśmiała i często chowa się za gęstymi chmurami, które skutecznie utrudniają turystom zobaczenie tego symbolu Japonii. Szacuje się, że gdzieś między 20 a 30% odwiedzających ma szansę zobaczyć Fuji w całym swym majestacie. Wpływ na to mają przede wszystkim wilgotność powietrza i pora roku, choć nie tylko. Jak więc zaplanować swoją podróż, żeby zwiększyć swoje szanse?
Co wpływa na widoczność Fuji?
Warunki pogodowe wokół góry Fuji są kluczowe dla widoczności jej szczytu. Ze względu na swoje położenie i charakterystyczny kształt, góra Fuji często jest skryta za chmurami, co sprawia, że rzadko można zobaczyć ją w pełnej krasie.
Wilgotność powietrza
Wilgotność powietrza to jeden z kluczowych czynników, który wpływa na widoczność góry Fuji. Wilgotne powietrze ma zdolność do zatrzymywania pary wodnej, a kiedy powietrze staje się nasycone, para wodna zaczyna się kondensować, tworząc chmury.
Fuji znajduje się w rejonie znanym jako Fuji Five Lakes (Fuji Pięciu Jezior), które dostarczają dodatkowej wilgoci do atmosfery. W miesiącach letnich, gdy woda w jeziorach jest cieplejsza, parowanie jest bardziej intensywne, a wilgotność w regionie wzrasta. To dodatkowo sprzyja powstawaniu chmur i może znacząco obniżyć szanse na zobaczenie góry.
Gęste, niskie chmury mogą przykrywać szczyt góry, nawet jeśli inne części Japonii są słoneczne.
Kształt góry Fuji i jego rola w tworzeniu chmur
Unikalny, symetryczny stożkowy kształt Fuji sprawia, że odgrywa ona wyjątkową rolę w lokalnych zjawiskach pogodowych. Góra Fuji, będąca najwyższym szczytem w okolicy, działa jak bariera dla mas powietrza. Powietrze napotyka na opór, wznosi się w górę i ochładza się, co powoduje kondensację wilgoci i tworzenie się chmur, zwłaszcza po południu.
Ważne jest też, że na każdy kilometr wzrostu wysokości, temperatura spada średnio o 6,5 stopnia Celsjusza. Biorąc więc pod uwagę wysokość Fuji, możemy przyjąć, że temperatura na szczycie może być nawet o 20 stopni niższa niż na nizinach. Ta różnica prowadzi do jeszcze szybszego ochładzania wilgotnego powietrza, sprzyjając tym samym kondensacji i formowaniu chmur wokół szczytu.
Tego rodzaju chmury nazywają się orograficzne, i co ciekawe – powstają nie tylko wokół miejsc takich jak Fuji, ale można je również zaobserwować wokół marsjańskich wulkanów!
Inwersje termiczne
Ciekawym zjawiskiem, które również może wpływać na widoczność Fuji, są inwersje termiczne. W normalnych warunkach powietrze ochładza się wraz z wysokością, ale czasami cieplejsze powietrze osadza się nad chłodniejszym, co prowadzi do stabilizacji warstw powietrza i blokowania ich pionowego mieszania. To zjawisko może ograniczać widoczność, zatrzymując mgłę lub chmury na niższych poziomach, podczas gdy na wyższych warstwach – takich jak szczyt Fuji – niebo może być klarowne.
Najlepszy czas na zobaczenie Fuji-san
Pory roku
Chociaż jest wtedy chłodniej, zima to najlepszy czas na zobaczenie Fuji. U podnóża góry, średnia temperatura wynosi 10 stopni, a w wyższych partiach spada do -10. Szczyt pokrywa wtedy warstwa śniegu. W grudniu, styczniu i lutym, szansa na podziwianie całej Fuji to nawet 75%, jak pokazują różne dane. Zobaczenie chociaż jej części jest niemal stu procentowo pewne!
Następne w kolejności są miesiące jesienne i wiosenne. Co prawda, prawdopodobieństwo zobaczenia Fuji w październiku czy kwietniu jest znacznie niższe niż np. w lutym, to na pewno warto próbować ze względu na piękno otaczającego górę krajobrazu. W kwietniu mamy szansę oglądać Fuji w otoczeniu kwitnących wiśni, a na jesieni podziwiać ją można wśród czerwonych liści drzew. W obu wypadkach trzeba się jednak liczyć z wyższą wilgotnością spowodowanej odpowiednio przez wzrastające temperatury bądź końcówkę sezonu monsunowego.
Lato jest okresem najtrudniejszym, w szczególności lipiec nie rokuje dobrych widoków. To nie tylko kwestia wysokiej wilgotności powietrza, wzmożonej przez sezon monsunowy i częste opady, ale też licznych turystów próbujących zdobyć Fuji, oczekując lepszych warunkach na samym wierzchołku.
Pora dnia
Najlepiej w okolice Fuji-san wybrać się wczesnym rankiem, jeszcze przed wschodem słońca. Poranne powietrze jest bardziej stabilne i chmury często nie zdążą się jeszcze uformować. Dodatkowo, o tej porze dnia w tych najbardziej popularnych miejscach widokowych, wciąż jest niewiele osób, można więc podziwiać widoki w spokoju. A jest co podziwiać – zależnie od miejsca, w które się wybierzesz, masz szansę oglądać ptaki nisko przelatujące nad taflą jezior o wschodzie, lub też świątynię i widoki na charakterystyczne czerwone dachy domów w pobliskich miasteczkach z górą w tle.
Od godziny 9:00 wilgotność z reguły wzrasta, co zwiększa szansę na pojawienie się chmur. Widoczność w późniejszych godzinach dnia może być już znacznie ograniczona.
Lokalizacja
Im dalej, tym większa szansa na zobaczenie choć części góry, nawet jeśli widoczność nie jest najlepsza. Jeśli masz możliwość – warto zaplanować swoją podróż przez Japonię tak, by odwiedzić kilka miejsc, z których widać Fuji.
W dalszej części tekstu podpowiem Ci, gdzie warto się udać i jak tam dotrzeć.
Prognozy
Przed wyjazdem warto sprawdzać prognozy pogody na specjalnych stronach internetowych lub aplikacjach dedykowanych górze Fuji (np. „Fuji Weather Forecast”), które podają prognozy dotyczące widoczności góry. Uwzględniają temperaturę, wilgotność i poziom chmur, co może pomóc w planowaniu wizyty.
Podsumowując: najlepszą porą roku do podziwiania góry Fuji jest zima, ale duże szanse są także wczesną wiosną i późną jesienią. Im wcześniej w ciągu dnia, tym lepiej – wschody słońca z widokiem na Fuji-san naprawdę zapierają dech w piersiach. Warto też próbować szczęścia z różnych lokalizacji, w tym tych bardziej odległych, oferujących widoki na górę w pełnej perspektywie.
Skąd podziwiać górę Fuji i jak się tam dostać?
Podczas mojej podróży do Japonii miałam szczęście oglądać Fuji kilkukrotnie z różnych miejsc o różnych porach dnia, co ponoć rzadko się zdarza. Poniżej znajdziesz kilka lokalizacji, które moim zdaniem warto odwiedzić. Choć niektóre z nich wydają się dość odległe i odosobnione, wbrew pozorom nietrudno dotrzeć tam komunikacją miejską, jeśli nie czujesz się na siłach prowadzić auto po drugiej stronie jezdni. 🙂
1. Jezioro Kawaguchiko
Jezioro Kawaguchiko to jedno z Pięciu Jezior Fuji, oferujące jedne z najpiękniejszych widoków na górę. W pogodny dzień tafla jeziora zachowuje się jak lustro, odbijając sylwetkę Fuji. Okolica jest mniej zatłoczona niż Tokio, co pozwala na spokojne podziwianie krajobrazów, zwłaszcza o poranku. Znajdziesz tu też kilka wiśni, co dodaje dodatkowego uroku, zwłaszcza jeśli dotrzesz tam w czasie ich kwitnięcia. Jest tam też niewielki szlak spacerowy, wzdłuż którego zamontowano specjalne statywy, szczególnie przydatne, jeśli planujesz robienie selfie!
Jak się tam dostać?
Pociągiem
Pociągiem lini JR Chuo ze stacji Shinjuku w Tokio, w kierunku Otsuki (około 1.5 godziny). W Otsuce należy się przesiąść do linii Fujikyuko do stacji Kawaguchiko (około 1 godziny).
Autobusem
Bezpośrednie autobusy ekspresowe odjeżdżają z dworca Shinjuku Expressway Bus Terminal do Kawaguchiko (około 2 godziny). Jest to wygodna opcja bez konieczności przesiadek.
Autem
Ja do Kawaguchiko dotarłam samochodem, co zajęło około 2 godziny jazdy na autostradzie.
2. Hakone
Hakone to region znany z gorących źródeł, malowniczych krajobrazów i muzeów sztuki. Jedną z głównych atrakcji jest kolejka linowa Hakone Ropeway, która oferuje spektakularne widoki na górę Fuji oraz jezioro Ashi. W pogodny dzień można podziwiać Fuji odbijające się w wodach jeziora. Przy okazji warto też spróbować czarnych jajek przygotowanych w gorących źródłach, będące swego rodzaju okolicznym symbolem. Wokół jeziora Ashi znajdziesz też liczne bramy Torii, przygotuj się jednak na kolejki w oczekiwaniu na zdjęcie. Jest to świetna opcja dla osób, które nie przepadają za wstawaniem o świcie, oferująca zarówno widoki na Fuji, jak i liczne dodatkowe atrakcje na wypadek zachmurzenia.
Jak się tam dostać?
Pociągiem
Z tokijskiej stacji Shinjuku wsiądź do pociągu Odakyu Romancecar, który dojeżdża bezpośrednio do stacji Hakone-Yumoto (około 1,5 godziny).
Rozważ zakup Hakone Free Pass, który obejmuje transport w regionie Hakone, w tym kolejkę linową, autobusy, pociągi i rejsy po jeziorze. Dostępny jest w wersji 2- i 3-dniowej.
Autem
Przejazd z Tokio zajmuje około 2 godzin. Warto po drodze zatrzymać się przy kilku punktach widokowych – podziwiając zarówno Fuji jak i jezioro Ashi z innej perspektywy.
3. Pagoda Chureito (Sanktuarium Arakura Sengen)
Pagoda Chureito to pięciopiętrowa pagoda będąca częścią Sanktuarium Arakura Sengen. Miejsce to jest znane z ikonicznego widoku na pagodę z górą Fuji w tle, szczególnie w czasie kwitnienia wiśni lub jesiennej zmiany kolorów liści.
Jak się tam dostać?
Pagoda Chureito znajduje się niedaleko jeziora Kawaguchiko – można więc z łatwością odwiedzić oba miejsca tego samego dnia!
Pociągiem
Ze stacji Shinjuku do stacji Otsuki linią JR Chuo Line, następnie linią Fujikyuko Line do stacji Shimoyoshida (około 2-2,5 godziny łącznie).
Ze stacji Shimoyoshida spacer do pagody zajmuje około 10-15 minut. Przygotuj się na wspinaczkę po około 400 schodach, ale widok z góry jest tego wart!
Autem
Dojazd do Pagody jest łatwy, natomiast znalezienie miejsca parkingowego stanowi wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcesz zatrzymać się jak najbliżej. Wielu mieszkańców oferuje parking na swoich działkach za niewielką opłatą, miej ze sobą gotówkę!
4. Miasto Fujiyoshida
Położone u stóp góry Fuji, miasto Fujiyoshida oferuje autentyczne doświadczenie lokalnej kultury. Możesz odwiedzić Sanktuarium Kitaguchi Hongu Fuji Sengen, historyczne miejsce dla pielgrzymów wspinających się na Fuji.
Jak się tam dostać?
Pociągiem
Ze stacji Shinjuku do stacji Otsuki, a następnie linią Fujikyuko Line do stacji Fujisan (około 2-2,5 godziny).
5. Jezioro Motosu
Opis: Jedno z mniej odwiedzanych Pięciu Jezior Fuji. Jezioro Motosu słynie z krystalicznie czystej wody i spokojnej atmosfery. Widok z jeziora Motosu został uwieczniony na odwrocie banknotu 1000 jenów.
Jak się tam dostać?
Autobusem
Ze stacji Kawaguchiko autobusem linii Blue Line do jeziora Motosu (około 50 minut).
Samochodem
Dojazd samochodem z Kawaguchiko zajmuje około 30 minut.
6. Gotemba
Miasto Gotemba znajduje się na wschód od Fuji i jest znane z Gotemba Premium Outlets – dużego centrum handlowego z widokiem na górę. To doskonałe miejsce dla miłośników zakupów połączonych z podziwianiem krajobrazów.
Jak się tam dostać?
Pociągiem
Z Tokio linią JR Tokaido Line do stacji Kozu, następnie przesiadka na linię JR Gotemba Line do stacji Gotemba (około 2 godzin).
Autobusem
Bezpośrednie autobusy odjeżdżają z Tokio do Gotemba Premium Outlets (około 1,5-2 godziny).
Miej oczy otwarte!
Podróżując pociągami po Japonii na trasie z Tokio do Kyoto warto zająć miejsce przy oknie (z prawej strony pociągu jadąc na południe, i odpowiednio – z lewej, w kierunku Tokio). Po drodze można podziwiać widoki zarówno na pola ryżowe, jak i czasem uda się uchwycić Fuji-san!
Planując trasę i harmonogram podróży, warto być elastycznym. W moim wypadku dopiero za trzecim podejściem prognozowane warunki sprzyjały podziwianiu Fuji nad jeziorem Kawaguchiko i faktycznie, było to niezapomniane przeżycie! Nie tylko ze względu na widoki, ale też na fakt, że był to już ostatni dzień wyjazdu, a my jechaliśmy nad jezioro z Tokio, celując we wschód słońca o 5 nad ranem. Było jednak warto, a trud podróży i niewyspania nadrobiłam w czasie dwunastogodzinnego lotu powrotnego jeszcze tego samego dnia! 😉