Jak przygotować się do podróży? Część #1

W podróży...

Co warto wiedzieć o miejscu, do którego się wybieramy? Ile pieniędzy powinniśmy ze sobą zabrać? Jak zacząć planowanie trasy i dokąd należy kupić bilety wcześniej, aby ominąć kolejki? A także – co powinniśmy jeszcze zrobić, zanim gdzieś wyjedziemy? Te i inne pytania zaczęłam zadawać sobie przed zbliżającym się wyjazdem do Paryża. Czyli.. jak przygotować się do podróży?

Od początku…

To mój pierwszy wyjazd, przed którym zaczęłam planować, co można i trzeba zrobić. Dlaczego? Długi pobyt w Londynie nie wymagał wcześniejszego planowania – byłam tam na tyle długo, że każdego dnia mogłam robić, co tylko mi się żywnie podoba. Zwiedzać, robić zakupy, gotować, czy leniuchować. Krótkie wyjazdy nakładają pewne restrykcje – mamy mało czasu i dobrze jest wykorzystać go jak najlepiej, żeby potem nie żałować, że czegoś nie zrobiliśmy. Warto też postawić sobie jakieś granice, jeśli chodzi o finanse. Z drugiej strony – nie cięłabym zbytnio kosztów. Z jednej strony – bilety na Moulin Rouge czy do Disneylandu nie są najtańsze, ale z drugiej – kiedy będziemy mieli kolejną okazję, żeby się tam zjawić i czy wtedy faktycznie tam pójdziemy? Może jednak warto wydać więcej?

Tygodniowa wycieczka

Krótsze wyjazdy (dwu- trzydniowe) sprawiają, że jesteśmy ograniczeni – zwiedzamy wtedy najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne miejsca. W przypadku Paryża byłaby to pewnie wieża Eiffela czy Luwr. Ale mając do dyspozycji tych kilka dni więcej mamy szansę poświęcić więcej czasu całemu miastu i rozejrzeć się po mniej popularnych dzielnicach itd. Jednocześnie, mamy wtedy szansę obcowania z mieszkańcami, poznania tamtejszej kuchni (jeśli tylko nie będziemy stołować się w restauracjach dedykowanych turystom), a jednocześnie możemy nie intensyfikować tak podróży, nie planować wszystkiego co do minuty i postawić na turystykę i odpoczynek!

Ukulturalniamy się – czyli jak przygotować się do podróży inaczej 🙂

Większe metropolie często stają się bohaterami książek, filmów, czy sztuk teatralnych. Są one potem świetną inspiracją podczas planowania trasy podróży! Jeśli chodzi o Paryż, to najlepiej zacząć od:

Filmy fabularne

  1. O północy w Paryżu, Midnight in Paris, 2011, Woody Allen – sympatyczna komedia z Paryżem i historią w tle – kto z nas nie chciałby przeżyć spotkania z Picassem, czy Hemingwayem?
  2. Amelia, Le fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001, Jean-Pierre Jeune – opowieść o naiwnej i niewinnej dziewoi mieszkającej w Paryżu. No i oczywiście trochę o miłości. Paryskie tło w tym wypadku to przede wszystkim słynna dzielnica Montmartre.
  3. Julie&Julia, 2009, Nora Ephron – film o gotowaniu. Julia (Maryl Strip!) udaje się na kurs gotowania.. właśnie we Francji! Ląduje tam jako jedyna kobieta, która dzielnie uczy się gotowania pod okiem mistrzów kuchennych. Jej (Julii) akcja toczy się kilkadziesiąt lat temu, w czasie gdy mąż bohaterki jest oddelegowany do pracy we Francji. Jednocześnie, podziwiamy współczesną już amatorkę pichcenia – Julie, która stara się przygotować wszystkie potrawy opisane w pierwszej książce kucharskiej Julii.
  4. Dzwonnik z Notre Dame, The Hunchback of Notre Dame, 1996, Gary Trousdale, Krik Wise – jest to oczywiście jedna z wielu ekranizacji słynnej powieści Wiktora Hugo, jednak ze względu na mój sentyment do starych filmów Disneya – to właśnie ten wzbudza najwięcej moich emocji 😉 Ktoś może się pochwalić wrażeniami dotyczących innych ekranizacji?
  5. Upiór w operze, The Phantom of the Opera, 2004, Joel Schumacher – ekranizacja wspaniałej książki Gastona Leroux. W zasadzie – polecam zarówno przeczytać książkę, obejrzeć film, a także udać się na musical (o jednym pisałam tutaj, niestety, nic mi nie wiadomo o tym, czy musical jest obecnie dostępny w Polsce). Film/powieść/musical opowiada o upiorze zamieszkującym Operę Paryską, który zakochał się w głównej bohaterce.
  6. Kod da Vinci, The da Vinci Code, 2006, Ron Howard – kolejna ekranizacja powieści… bardzo popularna jeszcze kilka lat temu. Akcja rozpoczyna się w Luwrze, tam też w zasadzie się zakończy. Polecam zarówno książkę (bardzo wciągająca!), jak i później – film. Już wyobrażam sobie siebie przechadzającą się przez korytarze Luwru rozglądając się za tajemnymi wskazówkami, tak jak Tom Hanks w filmie.
  7. Moulin Rouge, 2001, Baz Luhrmann – niesamowicie popularny filmowy musical, z romansem w tle. Akcja toczy się wokół słynnego Moulin Rouge, gdzie taniec, kabaret i seksapil idą w parze!
  8. …macie jeszcze jakieś paryskie filmy? Z chęcią rzucę okiem!

Powieści

  1. Katedra Marii Panny w Paryżu, 1831, Wiktor Hugo – wspomniany już oryginał disneyowskiej historii o dzwonniku z Notre Dame, gdzie główną aktorką jest.. tytułowa Katedra!
  2. Upiór w Operze, 1909 – 1910, Gaston Leroux
  3. Kod Leonarda da Vinci, 2003, Dan Brown – sensacyjna powieść opowiadająca o tajemniczym morderstwie kustosza muzeum Luwr
  4. Paryż, 2014, Edward Rutherfud – powieść o Paryżu, ukazująca miasto z perspektywy kilku rodzin.
  5. Nędznicy, 1862, Wiktor Hugo – powieść (niedawno też ekranizowana i musicalowana 😉 ) o polityce, historii, o warunkach życia francuskiego społeczeństwa, nędzy i wukluczeniu. Dzięki książce mamy szansę poznać zarówno rys historyczny, jak i szczegółowe opisy dawnego Paryża, a także mentalność jego mieszkańców i problemy, którym musieli stawić czoła.

Przewodniki…

…bo jak  przygotować się do podróży, jeśli nie dzięki papierowym przewodnikom, które zawsze warto mieć ze sobą!?

Ja swój kupiłam na wyprzedaży w markecie – jest nieduży, ale zbiera bardzo dużo szczegółowych informacji o mieście. Dodatkowo, trasy opisane w przewodniku zaznaczone są na załączonej na końcu mapce

Niedawno na jednym z for turystycznych znalazłam bloggera, który udostępnił swój własny darmowy przewodnik po Paryżu. Zwraca tam uwagę na to, co w Paryżu można robić, ale też podaje stos naprawdę przydatnych informacji, chociażby o wejściówkach do muzeów, biletach komunikacji czy City Passach.

Artyści i sławy

Kultura miasta to nie tylko jego zabytki i filmy, które o nich opowiadają. To też muzyka tamtejszych artystów.

  1. Edith Piaf – francuska piosenkarka, urodzona i wychowana w Paryżu
  2. Serge Grainsbourg – francuski kompozytor, mieszkaniec Paryża (urodzony 2 kwietnia, tak jak ja!). W 2010 wydano film biograficzny opowiadający historię Serge’a (polecam, jest super!).
  3. Brigitte Bardot – modelka, aktorka, piosenkarka, prekursorka pewnego rodzaju stanika – bardotki, a także symbol seksapilu ówczesnej Francji, Paryżanka, kochanka wyżej wymienionego Serge’a, to dla niej (i z nią) powstała właśnie piosenka Je t’aime:
  4. Coco Chanel – projektantka, której wiele kobiet zawdzięcza to, jak wygląda współczesna moda. Jej pierwszy sklep otwarto właśnie w Paryżu!

Filmy dokumentalne

Paryż, podróże marzeń


 

To tyle na dzisiaj! Innym razem opiszę jak przygotować się do podróży pod kątem finansowym – czy dobrze jest płacić kartą, czy gotówką, jak zaplanować wycieczkowy budżet i na czym można najbardziej zyskać, jeśli tylko wiemy wcześniej, co będziemy robić!

Powiązane wpisy

Jak zaplanować podróż do USA: dokumenty, bilety i transport

Swiss Travel Pass, czyli pociągiem przez Szwajcarię!

Jak wybrać kobiecy strój motocyklowy?

4 komentarze

Marek 5 sierpnia 2015 - 13:26
To ile dałaś za bilety? ;)
Cieplik 5 sierpnia 2015 - 13:40
Mając Wizz Discount Club - w jedną stronę dla jednej osoby to było ok. 39 złotych. W drugą już drożej, bo chyba 114. Gdybyśmy kupili je z tydzień wcześniej, to były kapkę tańsze. Najdrożej wyszedł bagaż, bo musieliśmy dopłacić do bagażu rejestrowanego po 100zł za przelot, czyli razem ze wszystkim 4 bilety + bagaż rejestrowany to koszt około 512 złotych (średnio w jedną stronę dla jednej osoby - 128). Jak na mój gust to całkiem niedrogo ;) Więcej o znajdowaniu taniego noclegu i biletów pisałam tutaj i tutaj
Dodaj komentarz

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności