Jak zaplanować podróż do USA: dokumenty, bilety i transport

Jak zaplanować podróż do USA?

Wiele osób stresuje się przed swoim pierwszym wyjazdem do Stanów Zjednoczonych – nie jest to w końcu tania impreza, dodatkowo jest to zupełnie inny kontynent, nieznany kraj, inne przepisy, język, waluta… Tak naprawdę jednak Stany Zjednoczone to, moim zdaniem, jeden z najłatwiejszych krajów do podróżowania – czy to samodzielnie, czy w grupie znajomych, czy też z rodziną. Mam dla Ciebie poradnik o tym, jak zaplanować podróż do USA, który mam nadzieję odpowie na Twoje pytania, rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże Ci zorganizować Twoją podróż marzeń!


Jak zaplanować podróż do USA?

To jest pierwsza część poradnika o planowaniu własnej podróży do Stanów Zjednoczonych. Poruszam w niej następujące tematy:

Wszystkie części poradnika o planowaniu podróży:

  1. Jak zaplanować podróż do USA: dokumenty, bilety i transport (właśnie czytasz)
  2. Planowanie trasy podróży do USA: noclegi, trasa, pozwolenia i termin (wkrótce)
  3. Twoja pierwsza podróż do USA: płatności, telefon i internet, budżet, język i kultura (wkrótce)

Punkt 1. Wiza do USA

Od niedawna (listopad 2019 roku!) Polska objęta jest Visa Waiver Program, czyli programem ruchu bezwizowego. W ramach programu obywatele Polscy nie muszą już udawać się do Ambasady Amerykańskiej przed podróżą, a wszelkie formalności można załatwić online wyrabiając tzw. ESTA – dokument, z którym można wjechać na terytorium Stanów Zjednoczonych na maksymalnie 90 dni, ważny przez 2 lata.

O tym, jak wyrobić ESTA piszę w osobnym tekście: Ruch bezwizowy do USA i ESTA w pigułce

Weź jednak pod uwagę, że nie każdy może skorzystać z ESTA – jeśli więc planujesz pobyt dłuższy niż 3 miesiące (bądź z innych powodów się nie kwalifikujesz), wciąż możesz wyrobić wizę turystyczną (B1/B2). Tutaj przeczytasz o tym, jak wyrobić wizę turystyczną do USA.

Punk 2. Lot do Stanów Zjednoczonych

Planując swoją podróż do USA na pewno zastanawiasz się, kiedy najlepiej kupić bilety lotnicze. Z mojego doświadczenia powiem Ci, że tak naprawdę nie ma reguły – sama ustrzeliłam kiedyś bilety w dobrej cenie raptem kilka tygodni przed podróżą, ale najczęściej 2-3 miesiące przed wyjazdem można trafić na najlepsze ceny.

Jeśli cena biletu lotniczego ma dla Ciebie duże znaczenie – postaraj się zaplanować swój urlop poza sezonem wakacyjnym. W lipcu i sierpniu bilety lotnicze są znacznie droższe, podobnie z lotami w okolicy świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. 

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia do Nowego Jorku (lotniska JFK i Newark), Chicago, Los Angeles, Miami, a wkrótce również San Francisco i Waszyngton! Weź jednak pod uwagę, że loty bezpośrednie mogą okazać się znacznie droższe. 

Tańszych połączeń polecam szukać za pośrednictwem aplikacji KAYAK oraz Google Flights. W obu przypadkach sprawdzisz najtańsze połączenia oraz ustawisz powiadomienia o spadku lub wzroście cen. Loty z przesiadkami w Europie mogą być znacznie tańsze – pamiętaj jednak, że najlepiej jest kupować wszystkie loty na jednym bilecie, zamiast samodzielnie łączyć i kombinować (np. kupując bilety do Londynu w linii WizzAir na lotnisko Luton, a następnie do Nowego Jorku z lotniska Gatwick linią British Airways), bo ile bilety faktycznie mogą mniej kosztować, to jednak w wypadku opóźnienia pierwszego lotu nie będzie przysługiwać Ci odszkodowanie i zwrot kosztów biletu ani przebukowanie na kolejny lot…

Przygotuj się, że lot do Stanów Zjednoczonych zajmie Ci najmniej jakieś 10 godzin (np. lot bezpośredni z Warszawy do Nowego Jorku), podczas gdy loty z przesiadkami mogą znacznie się wydłużyć i trwać nawet dobę. Uwzględnij to więc w swoich planach – po tak długim locie na pewno będziesz potrzebować najpierw solidnego odpoczynku!

Ile może kosztować bilet do USA?

Często podróżnicy zastanawiają się, czy dana cena biletu jest OK, czy jednak będą przepłacać. Najprostsza odpowiedź jest taka, że dobra cena biletu, to taka, którą jesteś w stanie zapłacić. Owszem, da się upolować tanie bilety w cenie ok. 1000 PLN za przelot w dwie strony, jest to jednak rzadkość, a same połączenia są wtedy mniej komfortowe (a wylot często nie jest z Polski). Bardziej realne są ceny około 2000 PLN za przelot w obie strony, śledząc ceny i planując zakup odpowiednio wcześnie, masz też szansę kupić bilety bezpośrednie za około 2000-2500PLN (niezależnie od tego, na które wybrzeże lecisz).

Jeśli zdecydujesz się lecieć tylko z bagażem podręcznym, masz szansę dodatkowo zmniejszyć koszty swojej podróży.

Punkt 3. Poruszanie się na miejscu

Zastanawiają się nad tym, jak zaplanować podróż do USA, nie można zapomnieć o poruszaniu się na miejscu. Najczęstszym dylematem jest podjęcie decyzji i wybór między wynajmem auta, wewnętrznymi lotami, a także korzystanie z komunikacji publicznej. Pozwól, że pokrótce opiszę każdą z tych metod – mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej zdecydować.

Wynajęcie auta w USA

Stany Zjednoczone to ojczyzna roadtripów – wynajęcie Forda Mustanga i gnanie przez amerykańskie autostrady w świetle zachodzącego słońca jest marzeniem wielu podróżujących tu osób. 

Mając polskie prawo jazdy możesz bez problemu wynająć samochód w jednej z wielu wypożyczalni, takich jak Sixt, Hertz, Dollar, czy Budget. Ja szczególnie upodobałam sobie wypożyczalnię Silvercar (dostępną w kontynentalnym USA), gdyż oferuje ona zupełnie nowe srebrne Audi (do wyboru A4, Q5 i Q7). Rejestrując się z moim kodem (kod: TPAUYISL) otrzymasz zniżkę na pierwszy samochód. Szukając najtańszej opcji, warto korzystać z agregatorów, takich jak już wcześniej wspomniany KAYAK – za pośrednictwem tej strony porównasz ceny aut w podobnej klasie z różnych wypożyczalni.

Pamiętaj, że samo auto, to nie jedyne koszty związane z wypożyczeniem – do ceny podanej na stronie często dochodzi jeszcze podatek, a także ubezpieczenie, czy opłata za dodatkowego kierowcę i zwrot auta w miejscu innym niż miejsce wypożyczenia, oraz opłata za paliwo (jeśli nie oddasz auta z pełnym bakiem).

W tym tekście znajdziesz szczegółowe informacje o tym, jak wypożyczyć auto w Stanach Zjednoczonych.

Wypożyczenie samochodu w USA to opcja dla Ciebie, jeśli podróżujesz dużą grupą lub rodzinnie, planujesz pokonać dłuższą trasę i odwiedzać parki narodowe, a także, jeśli zamierzasz spędzić trochę czasu na amerykańskich przedmieściach.

Loty wewnątrz USA

Loty wewnątrz Stanów Zjednoczonych to najszybsza metoda przemieszczania się na dalekich dystansach, która dodatkowo nie jest wcale taka droga – bilety na krótsze loty można kupić już za 50 USD w jedną stronę, lot z jednego wybrzeża na drugie będzie kosztował około 300-350 USD za bilet w dwie strony.

W USA operuje kilka linii lotniczych, we wszystkich serwis jest raczej zbliżony. Wszędzie (z wyjątkiem linii Southwest) bagaż nadawany jest dodatkowo płatny (około 25-30 USD za walizkę) i najłatwiej dokupić go bezpośrednio na lotnisku przy odprawie (nie ma dodatkowych opłat). 

Jeśli planujesz latać więcej niż raz – polecam kupować bilety w jednej linii lotniczej – możesz wtedy zbierać punkty milowe, które później możesz wymienić na nagrody bądź też kolejne loty. Amerykańska linia UNITED jest partnerem jednej z większych grup Miles & More (zarządzanej przez Lufthansę, LOT jest również partnerem tej sieci). Możesz więc zbierać punkty za loty w USA i wykorzystać je później również w Europie!

Tanich połączeń najlepiej szukać za pośrednictwem aplikacji KAYAK lub Google Flights. 

Przelot wewnątrz USA to opcja dla Ciebie, jeśli nie masz zbyt dużo czasu na podróż, a chcesz przemieścić się między odległymi od siebie miejscami lub po drodze nie ma zbyt wielu interesujących Cię punktów. Jest to również (moim zdaniem) łatwiejszy sposób podróżowania niż jazda samochodem, gdyż nie musisz przejmować się przepisami drogowymi (które nieco różnią się od polskich), a także masz możliwość wypocząć, czy też wykorzystać ten czas na planowanie dalszych etapów swojej podróży.

Komunikacja publiczna: autobusy, metro, pociągi

Tańszą alternatywą dla samolotów są autobusy. Linie takie jak Greyhound czy Bolt Bus oferują przejazdy już od kilku dolarów między przeróżnymi miastami w USA. Oba wybrzeża są pod tym kątem całkiem nieźle skomunikowane, a czas potrzebny na przejazd autobusem z punktu A do punktu B nie jest wcale znacznie dłuższy niż przelot samolotem. Dla przykładu, jeśli planujesz podróż z Bostonu do Nowego Jorku lub z Nowego Jorku do Waszyngtonu – zaoszczędzisz dużo pieniędzy jadąc autobusem, a przy tym nie musisz bać się o rozmiar i zawartość swojego bagażu, gdyż busy nie są objęte tak restrykcyjnymi przepisami, jak samoloty; ponadto nie musisz martwić się o dojazd na lotnisko (zwykle autobusy odjeżdżają z samego centrum miasta) a dodatkowo linie autobusowe oferują Ci darmowy dostęp do WiFi!

Trochę droższe, ale szybsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż autobusy czy samoloty jest podróżowanie pociągiem. Bilety na Amtrak warto kupować z dużym wyprzedzeniem, gdyż ich ceny tuż przed podróżą potrafią przebić nawet ceny biletów lotniczych! Przejazd pociągiem oferuje jednak zupełnie inne przeżycia – tory często prowadzą przez malownicze tereny czy wybrzeża, można więc tych kilka godzin spędzić na podziwianiu widoków!

Przejazdy autobusami lub pociągami po USA to opcja dla Ciebie, jeśli zamierzasz przemieszczać się między miejscowościami oddalonymi od siebie o kilka godzin jazdy; podróżujesz samotnie lub też boisz się, lub nie lubisz prowadzić samochodu. Jest to też często tańsza opcja transportu niż samolot – warto więc ją rozważyć, jeśli odległości są względnie nieduże (np. między metropoliami na wschodnim wybrzeżu).

Niektóre miasta (takie jak Nowy Jork, Waszyngton, czy Chicago) mogą pochwalić się działającym systemem komunikacji miejskiej. Spędzając kilka dni w mieście najlepiej przemieszczać się więc transportem publicznym. Zawsze możesz też skorzystać z aplikacji takich jak Uber, Lyft lub Via – zamawiając samochód przez aplikację w telefonie i podając miejsce odbioru i cel podróży. Będzie to ciągle tańsza i wygodniejsza opcja niż przejazd własnym autem i szukanie (oraz opłacenie) parkingu na miejscu.

Metro nowojorskie – choć z punktu widzenia mieszkanki wcale nie jest tak niezawodne – jest na pewno najlepszym, najtańszym i najszybszym sposobem zwiedzania Nowego Jorku. Polecam również przy okazji odwiedzić muzeum nowojorskiego metra!

Poruszanie się komunikacją miejską jest dla Ciebie, jeśli zależy Ci na najbardziej efektywnym sposobie przemieszczania się po amerykańskich metropoliach, unikaniu korków i nie chcesz spędzać czasu na szukaniu miejsca parkingowego.

Punkt 4. Ubezpieczenie podróżne

Niestety, nie wszystko da się zaplanować w swojej podróży i choć mam nadzieję, że Twoja podróż będzie przebiegać spokojnie, to jednak polecam Ci kupić ubezpieczenie podróżne, ponieważ leczenie w Stanach Zjednoczonych jest bardzo (ale to bardzo!) kosztowne. Najlepiej szukać wśród ubezpieczycieli, którzy oferują pakiety dostosowane do podróży po USA (i np. mają w ofercie opcję z wysokim ubezpieczeniem kosztów leczenia, ot, 1 milion złotych). 
Najlepsze ubezpieczenie to takie, które:

  • w razie potrzeby pokryje wszystkie koszty bezgotówkowo (zamiast prosić Cię o zapłacenie z własnej kieszeni i oferując późniejszy zwrot kosztów);
  • oferuje darmową infolinię lub kontakt przez aplikację (połączenia telefoniczne z USA mogą być bardzo drogie);
  • mają odpowiednio wysokie ubezpieczenie kosztów leczenia.

Spośród wypróbowanych przeze mnie wcześniej ubezpieczycieli, warunki te spełniało PZU i Warta, jednak warto samodzielnie sprawdzić aktualne oferty.
Cena ubezpieczenia to zwykle około 300 PLN na osobę za ubezpieczenie dwutygodniowej podróży.


W następnych częściach poradnika o planowaniu swojej podróży do USA dowiesz się:

  • Planowanie trasy podróży do USA: noclegi, trasa, pozwolenia i termin (wkrótce)
  • Twoja pierwsza podróż do USA: płatności, telefon i internet, budżet, język i kultura (wkrótce)

Powiązane wpisy

Nowy Jork zdalnie, czyli zwiedzanie bez wychodzenia z domu!

Jak pracuje się w amerykańskiej firmie?

Swiss Travel Pass, czyli pociągiem przez Szwajcarię!

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności