Lwowskie nekropolie – zobacz sam!

Na szkolnych wycieczkach obowiązkowo odwiedzaliśmy wszystkie zabytkowe cmentarze i kościoły. Strasznie tego nie lubiliśmy – wycieczki po popularnych nekropoliach z reguły były długie i nudne, a nam (uczniom podstawówki) najbardziej podobało się wtedy w autokarze… Dzisiaj dałabym wszystko, żeby nie jeździć autokarami, a i niektóre cmentarze wydają mi się miejscami wartymi odwiedzenia i ciekawymi pod wieloma względami. Tym razem opowiem Ci o lwowskich cmentarzach.

Hrobki, czyli Święto Zmarłych na Ukrainie

Tydzień po Wielkanocy na Ukrainie obchodzi się Święto Zmarłych. Hrobki, bo tak się ten szczególny dzień nazywa, obchodzi się zupełnie inaczej niż przywykliśmy do tego w Polsce.

Rodzina zmarłego gromadzi się na cmentarzu i wspólnie biesiadują, dzieląc się jedzeniem i piciem ze zmarłym. Co więcej, często są to dość “zakrapiane” pikniki – ale wódką również ze zmarłym należy się podzielić 😉

Jakie są te lwowskie nekropolie?

We Lwowie znajduje się kilka ważnych cmentarzy. Ważnych nie tylko ze względu na wiek, czy historię, ale też ważnych dla nas z powodu spoczywających tam Polaków.

Jednym z takich miejsc jest Cmentarz Łyczakowski, który znajduje się we wschodniej części miasta. To tam znajdziemy groby wielu zasłużonych Polaków i Ukraińców – ludzi związanych z nauką i kulturą.

Wśród nich znajdziemy m.in. grób Stefana Banacha (słynnego matematyka, który był silnie związany z Lwowem), czy Marii Konopnickiej (autorki “Roty”).

Poza ciekawymi osobistościami, cmentarz Łyczakowski jest po prostu piękny! Znajduje się na wzgórzu, wśród drzew, które tworzą malownicze tło. Wiele pomników na terenie nekropolii to małe dzieła artystyczne. Zobacz sam!

Lwowskie Orlęta

1 listopada 1918 roku Ukraińscy żołnierze opanowali większą część Lwowa, w szczególności budynki użyteczności publicznej. Powołano wtedy Zachodnioukraińską Republikę Ludową.

Taki obrót spraw nie spodobał się polskiej stronie. Zanim jednak Wojsko Polskie zdążyło wesprzeć polskich mieszkańców Lwowa, wzięli oni sprawę w swoje ręce. Duży udział w walkach o Lwów miała młodzież i to oni zostali potem nazwani Orlętami.

Wśród Orląt Lwowskich znaleźli się studenci i uczniowie, chłopcy i dziewczynki. Najmłodszy miał 9 lat.

Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany też Cmentarzem Orląt to miejsce, gdzie pochowani zostali wszyscy, którzy brali udział w walkach o Lwów w latach 1918-1920. Identyczne krzyże gęsto rozmieszczone jeden obok drugiego i tabliczki z informacją o wieku zmarłego przyprawiły mnie o gęsią skórkę. Wielu z pochowanych tam chłopców nie miało nawet 20 lat!

Cmentarz Orląt to część wyodrębniona z cmentarza Łyczakowskiego.

Powiązane wpisy

Patrząc na Lwów z góry [ZDJĘCIA]

Smaki Lwowa

guest

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola

Nie wiedziałam że tak blisko nas jest zwyczaj biesiadowania przy grobach jak np w Meksyku. A nam było niezręcznie było kupić kawę na Powązkach. Ale zimno wygrało 😉

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności