Jak podróżować po Londynie? Plusy i minusy TFL » Cieplik podróżuje

Jak podróżować po Londynie? Plusy i minusy TFL

przez Cieplik

Wszędzie można znaleźć informacje o tym, jak podróżować po Londynie – metrem czy autobusem. Każdy z nas słyszał też po sto razy, że transport publiczny w Londynie jest jednym z lepiej rozwiązanych w skali światowej. Warto jednak rzucić krytycznie okiem na Transport for London (TFL) i wiedzieć, na co trzeba się przygotować 😉

Jakie ja widzę jego wady i zalety?

Mocne strony

  • praktycznie wszędzie da się dojechać metrem lub autobusem
  • jest szybkie i ma nieduże opóźnienia
  • jest niesamowicie dobrze oznakowane przez co nie jest wcale tak łatwo się zgubić w metrze
  • doładowanie karty miejskiej (Oyster) to chwila moment w automacie przy każdej stacji metra
  • kontrolujesz swoje wydatki wiedząc dokładnie ile kosztuje Cię przejazd wybranym środkiem komunikacji

 

Wady

Transport publiczny Londynu ma też swoje słabe strony. Całkiem sporo nawet. Szczerze mówiąc wcale niechętnie wstaję rano z myślą o godzinnej podróży metrem wśród tłumu ludzi, wiedząc, że będzie tam gorąco. (Tak! W Londyńskim metrze jest duszno i parno mimo prędkości z jaką pociąg jedzie i niezależnie od pogody panującej na dworze)

Kolejnym minusem – największym, na jaki można się skarżyć – jest cena. Tygodniowy bilet miejski na kilka stref kosztuje około 40 funtów (strefy 1 – 3 – 38funtów, strefy 1 – 5 – już ponad 50 funtów)! To ogromne sumy pieniędzy! Można też jeździć na zasadzie pre-paida, płacąc osobno za każdy jednorazowy przejazd. Wtedy bilet autobusowy kosztuje nas nieco ponad funta, natomiast przejazd metrem – różnie, w zależności od pory dnia (rush hours i te sprawy) czy stref, w obrębie których się podróżuje.

Opóźnienia. Pisałam wcześniej w mocnych stronach, że komunikacja miejska jest dobra i ma nieduże opóźnienia. Fakt. Ale jeśli jednak już będziemy mieli pecha – można przez godzinę pokonywać krótką trasę autobusem, czy stać w szczerym polu w metrze i zostać skierowanym na inną stację. Na szczęście, TFL (transport for London) zdaje sobie sprawę ze swoich słabości i dopuszcza opcję zwrotu pieniędzy za bilet, jeśli opóźnienie wyniesie więcej niż 15 minut w przypadku metra, czy 30 minut w przypadku autobusu. Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem strony internetowej i już po kilku dniach można cieszyć się ze zwrotu pieniędzy na swoim koncie (lub bezpośrednio na karcie miejskiej).

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mogą Cię zainteresować...

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. OK! Polityka prywatności

Cieplik podróżuje

Po Bostonie

Przewodnik po Bostonie autorstwa Agaty Cieplik