Technikalia

Poniżej znajdziesz wszelkie informacje związane z blogiem – jak działa, kto wykonał logo, z jakiego serwera korzystam itd.

Nowe logo (i kto za nim stoi)

Nowe logo jest ręcznie rysowane i przedstawia mój plecak, kapelusz i ukulele. Te trzy elementy często towarzyszą mi w podróży (a mój szary kapelusz z filcu już wielokrotnie wzbudzał sensację, raz nawet zostałam porównana do Florence…). Do tego napis i jazda! Autorem nowego logo jest Michał Janiec, mój kolega z harcerstwa, którego usługi serdecznie polecam. Tutaj znajdziesz więcej jego projektów.

Serwer i domena

Przez wiele lat korzystałam z usług hostingu OVH. Jest to niedrogi hosting, z którym w zasadzie nie miałam większych problemów.

We wrześniu 2017 zdecydowałam się przenieść bloga do polskiego hostingodawcy JDM.pl. Zaletą JDM jest support, na który możemy liczyć niezależnie od pakietu. W ramach transferu mój blog został przeniesiony ze starego hostingu, a ja otrzymałam pomoc w konfiguracji wszelkich innych serwisów. Firma specjalizuje się w hostowaniu blogów, ma serwery w Polsce, a ja poczucie, że w pewien sposób wspieram lokalny biznes 😉

Narzędzia blogowe

  1. Wordpress.org – platforma, bez której blogosfera pewnie nie byłaby taka jak teraz. Korzystam z wersji „org” na własnym serwerze, dzięki czemu mam większą kontrolę nad blogiem i możliwościami jego rozbudowy.
  2. Paperback – wybranie odpowiedniego tematu graficznego dla mojej strony było długim procesem. Przez wiele lat próbowałam zaprojektować i wykonać wygląd samodzielnie. W końcu zdecydowałam się na **zakup** tematu Paperback z ArrayThemes. Jest wygodny w użyciu, responsywny i pozwala na odpowiednio dużo modyfikacji.
  3. Snowball – wtyczka-odkrycie, dzięki której mogę tworzyć ciekawsze prezentacje blogowe.
  4. Pingdom – serwis oferujący darmowy monitoring strony. Wysyła powiadomienia (alerty), jeśli strona nie jest dostępna dłużej niż przez 5 minut. Co miesiąc wysyła też raporty dostępności. Podobną funkcjonalność oferuje też wtyczka Jetpack.
  5. Hestia PRO – to mój aktualny temat graficzny – wspiera dodatkowe ustawienia własne i jest zintegrowany z najnowszym edytorem Wordpressa – Gutenberg.
  6. Elementor – ponieważ jest znacznie lepiej wspierany przez mój obecny temat graficzny bloga, zdecydowałam się zaprzestać używania Snowball. Dużą zaletą Elementora jest to, że można go używać w każdym wpisie lub stronie, bez tworzenia osobnego typu posta!
  7. Hummingbird – wtyczka optymalizująca Wordpressa. To dzięki niej udało mi się doprowadzić do sytuacji, w której mój blog wreszcie otrzymał ponad 85 punktów od Google Page Speed, a czas odpowiedzi serwera jest znikomy, przez co strona ładuje się znacznie, znacznie szybciej!
  8. Soledad – temat graficzny, który obecnie wykorzystuję na blogu – chyba jeden z najbardziej rozbudowanych tematów dostępnych dla Wordpress!

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności