“Houston, orzeł wylądował”, czyli wizyta w Space Center Houston

Space Center Houston to muzeum, które tętni życiem. Dotkniesz tu skały księżycowej, wejdziesz do jedynej takiej repliki wahadłowca Discovery, a także zjesz lunch z astronautą i posłuchasz ciekawostek o podróżach w kosmos. 


Houston jest największym ośrodkiem miejskim w Teksasie, mieszka tu niemalże 2.5 miliona ludzi! W XIX wieku miasto na dosłownie moment pełniło funkcję stolicy Teksasu (jeszcze w czasach przed przyłączeniem Republiki Teksasu do Stanów Zjednoczonych), ale od kiedy w 1837 roku stolicę przeniesiono do Austin, rozwój Houston skupił się na przemyśle. I było na czym, gdy w 1901 roku odnaleziono tu rozległe złoża ropy! Rozwój rafinerii i bogactwo ropy wpłynęło pozytywnie na rozwój miasta – utworzono tu wkrótce centrum medyczne, a wkrótce centrum lotów kosmicznych.

Początki Centrum Lotów Kosmicznych w Houston

W latach 50. XX wieku rozpoczęła się nowa era w historii nauki – era lotów kosmicznych, satelitów, lądowań na Księżycu. Fakt, że w 1957 roku Rosjanom udało się wystrzelić w kosmos satelitę Sputnik 1 tylko zapędził Amerykanów do pracy – i tak rozpoczął się prawdziwy kosmiczny wyścig zbrojeń i walka o dominację w kosmosie!

Echem tych działań był plan prezydenta Kennedy’ego dotyczący wysłania człowieka na Księżyc przez Stany Zjednoczone. Plan zakładał, że Amerykanie staną na Księżycu do 1970 roku. I dzięki temu programowi oraz działaniom senatora Johnsona (który pochodził z Teksasu, a później został wybrany 36. prezydentem USA) wybudowano “Ośrodek Załogowych Statków Kosmicznych” w Houston. Budowę ostatecznie zakończono w 1965 roku. Wtedy też Centrum przejęło odpowiedzialność za koordynację wszystkich kolejnych misji kosmicznych Stanów Zjednoczonych. Po śmierci Johnsona zmieniono nazwę na Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johnosona w celu upamiętnienia jego zasług.

“Orzeł wylądował”

Tak jak to sobie Kennedy zaplanował, pierwszy krok na Księżycu należy do Amerykanów – kiedy załoga Armstronga wylądowała bezpiecznie na Księżycu 20 lipca 1969 roku (w tym roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę lądowania!). Armstrong poinformował wtedy załogę w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston pamiętnymi słowami: “Houston, orzeł wylądował”. Misja Apollo 11 zakończyła się sukcesem.

Niestety, nie wszystkie misje były równie udane – misja Apollo 13 została przerwana, ze względu na problemy z tlenem i paliwem, załoga, w skład której wchodziło trzech astronautów, walczyła o życie. To z rozmowy z załogą Apollo 13 pochodzi kolejny znany cytat (choć zmieniony i spopularyzowany przez film o tym samym tytule): “Houston, mamy problem”. 

Po katastrofie misji Challenger w 1986 roku Stany Zjednoczone wstrzymały misje na kolejne 32 miesiące (niemalże 3 lata).


Space Center Houston – co można zobaczyć?

Muzeum Space Center to miejsce, w którym można poznać i poczuć historię lotów kosmicznych na własnej skórze. Zwiedzanie najlepiej zacząć od obejrzenia filmu, który w skrócie opowie historię eksploracji kosmosu, udział Stanów Zjednoczonych, a także przybliży poszczególne misje. W tym miejscu spokojnie spędzisz cały dzień!

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla mnie jedną z ciekawszych wystaw była galeria skafandrów, a także różnych dziwnych rzeczy, które astronauci zabierali ze sobą w kosmos. Galeria zdjęć astronautów uczestniczących we wszystkich misjach robi ogromne wrażenie. Warto też zwrócić uwagę na to, jak przez lata zmieniały się załogi – początkowo, załogi statków kosmicznych były niewielkie (2-3 osoby) i raczej byli to sami mężczyźni. Obecnie, można zaobserwować większą różnorodność – zarówno jeśli chodzi o płeć, ale też o kraj pochodzenia (wiele misji realizowanych jest wspólnie z innymi agencjami kosmicznymi, w tym Europejską Agencją Kosmiczną).

Dla tych szczególnie zainteresowanych lądowaniem na Księżycu przygotowano specjalną wystawę, gdzie zobaczyć można łazik księżycowy, próbki pobrane w trakcie misji i sprowadzone na Ziemię, a nawet można dotknąć skały księżycowej!
Największą atrakcją jest jednak wahadłowiec Discovery(a raczej jego replika) zamontowany na prawdziwym NASA 905 – nosicielu wahadłowców. Wewnątrz przygotowano osobne galerie, w których można dowiedzieć się jeszcze więcej o lotach w kosmos i samych maszynach.

Ponadto, w Space Center Houston działa kolejka, która zabiera odwiedzających na wycieczkę objazdową po Centrum Lotów Kosmicznych, a w weekendy można też zjeść lunch wsłuchując się w opowieści astronauty.

Wrażenia z wizyty w Space Center

Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to jak niewiele czasu zaplanowałam na wizytę. W muzeum spędzić można wiele godzin, nie mając poczucia straty czasu ani nie nudząc się. W wielu miejscach muzeum spotkać można faktycznych pracowników NASA, którzy opowiadają o danej części – nie są to typowi przewodnicy, którzy wyuczyli się przeróżnych formułek na pamięć, a osoby, które zjadły zęby na pracy przy misjach kosmicznych i dzielą się swoimi anegdotami!

Planuję tam wrócić, żeby zjeść ten upragniony lunch z astronautą!

Informacje praktyczne


Muzeum znajduje się na 1601 NASA Pkwy i najlepiej dojechać tam transportem własnym(na miejscu jest przeogromny parking).

Z reguły czynne jest od 10:00 do 18:00, ale zwróć uwagę, że niektóre atrakcje (np. wycieczka pociągiem) zamykane są wcześniej. Dobrze jest więc zaplanować swoją wizytę wcześniej.

Bilet jednorazowy dla osoby dorosłej kosztuje $29.95(jest dostępna niewielka zniżka dla dzieci i seniorów).

Więcej informacji znajdziesz na stronie Space Center Houston.

Space Center Houston odwiedziłam w ramach mojej podróży Motocyklem przez Stany Zjednoczone.

Powiązane wpisy

Cadillac Ranch w Amarillo – auta, które spadły z nieba!

Zakochaj się w Nowym Orleanie!

Muzeum ziemniaka w Idaho

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności