Miejsca w Toronto, które warto odwiedzić [DUŻO ZDJĘĆ]

Toronto (tudzież, jak mówią “prawdziwi” mieszkańcy – TORONO) jest najdziwniejszym miastem, jakie przyszło mi odwiedzić. A podziemny skarbiec ze starego banku, do którego można wejść, to tylko jedna z rzeczy, która mnie zaskoczyła. Poniżej podrzucam Ci ciekawe miejsca w Toronto, które warto odwiedzić – moją subiektywną listę!

Distrillery District

Znasz “Chicago”? Chodzi mi teraz o film, bo to właśnie w jednym z budynków w Distillery District kręcono niektóre sceny do filmu. Dokładniej w budynku gorzelni Gooderham & Wurts. Gorzelnia, co prawda, jest już nieczynna, ale pozostał po niej budynek z 1832 roku.
Distillery District to dzielnica w Toronto zamknięta na samochody. Nie ma więc strachu, że po wypiciu paru piw ktoś wyjdzie na ulicę i spowoduje kraksę 😉 Ale poza nazwą i niewielkim mikrobrowarem w okolicy, nie łączy tego miejsca wiele z alkoholem. To przede wszystkim kompleks świetnie zachowanych budynków przemysłowych wybudowanych w czasach wiktoriańskich. Odbywają się tu koncerty i festiwale jazzowe, przedstawienia teatralne i wystawy dzieł sztuki. Distillery District stało się zatem centrum kulturalno-rozrywkowym, gdzie wieczorami przebywa naprawdę duża grupa ludzi.
Zimą 2017 wystartowano z festiwalem świateł.

Kensington Market

To w zasadzie jedna z pierwszych rzeczy, która wyskakuje w wynikach wyszukiwania na hasło “atrakcje Toronto”. Ale ponieważ ja nie jestem hipsterem, nie widzę nic zdrożnego w pokazaniu tak popularnego miejsca!
Kensington Market, to przede wszystkim miejsce, gdzie znajdziesz i kupisz wszystko. Od pamiątek, przez świeże warzywa i owoce… po marihuanę. I tu nie żartuję! Jest to niesamowicie barwne miejsce – wystarczy odejść trochę od straganów, by zauważyć kolorowe budynki, pomalowane samochody, czy przedziwne sprzęty stojące przed wejściem do domów. Kręci się tu też niesamowicie dużo biznesów tatuażowych – praktycznie co kilka budynków można trafić na kolejnego tattoo artist.
A skoro już jesteśmy przy artystach, to może skusisz się na zakup ręcznie malowanych szkatułek w dziwnym kształcie, albo posłuchasz ulicznych grajków wąchając ryby ze straganu obok?

Krypta bankowa schowana pod ziemią

Kolejne miejsce wyglądające bardziej jak sceneria filmowa, niż coś autentycznego. Ale tutaj niegdyś mieścił się bank i w tej krypcie przetrzymywano pieniądze i złoto. Jeśli mi nie wierzysz, to zapytaj Juliana, a jeśli nadal masz wątpliwości – zerknij pod nogi, tuż przy wejściu. Widać tam wielką czarną dziurę oddzielającą sam skarbiec od reszty budynku, oraz przedziwne trzęsące się podpory utrzymujące całą konstrukcję. Było to zabezpieczenie na wypadek włamania – krypta miała się po prostu zapaść, wraz z nieprawym rzezimieszkiem.
Wejdź do środka. Spokojnie, nie zatrzaśniesz się w środku, bo zamknięcie drzwi do krypty jest niemalże niemożliwe (a przynajmniej sprawiają one wrażenie niesamowicie ciężkich i nieporęcznych). W razie czego zamontowano jeszcze drugie, zwykłe drzwi, przez które można uciec.
Ten skarbiec to kolejna filmowa sceneria – tutaj wykonano kilka ujęć na potrzeby “Oceans 11”.

Coś dla fanów streetartu

Graffiti uwielbiam. Oczywiście tylko takie artystyczne. Nigdy nie zrozumiem idei przyświecającej #januszomstreetartu, którzy zamazują piękne obrazy i wypisują koślawo “dupa” na murach. Ale wracając do rzeczy…
Miejsce ochrzczone mianem “Graffiti Alley” przyciąga uwagę licznymi dziełami namalowanymi na murach przez anonimowych twórców. Znajdziemy tam przeróżne portrety, obrazy (świetnie nadające się na tapetę na komputerze!), czy nawet mapę podróży autora.

Jakie inne miejsca w Toronto warto odwiedzić?

Przede wszystkim polecam zajrzeć do Chinatown. Co prawda, w każdym wielkim mieście w Ameryce Północnej znajdziesz dzielnicę azjatycką… Ale każda z nich jest przecież inna! A to właśnie tam, jak dotąd, jadłam najlepsze pierożki lepione na moich oczach!

Wybierz się też do portu, skąd poobserwujesz pływającą policję i statki turystyczne, a także (moje ulubione) samoloty startujące tuż przy samej wodzie! Za każdym razem miałam wrażenie, że samolot nie zdąży wznieść się w górę na czas i chlapnie kołami po tafli jeziora…!

Wszystkie przedstawione tu miejsca, są darmowe – płacisz jedynie, jeśli coś konkretnego kupujesz, nie ma za to biletów wstępu! Na pewno przyda Ci się to przy planowaniu kosztów wyjazdu do Toronto. A jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, ile kosztują 3 dni w Toronto – zajrzyj tutaj!


Poniższa mapka przedstawia wszystkie opisane wyżej miejsca w Toronto.


Daj znać, jeśli znasz jeszcze inne miejsca w Toronto, które warto odwiedzić! Chętnie sprawdzę je przy następnej wizycie! 😄

Powiązane wpisy

Nowy Jork zdalnie, czyli zwiedzanie bez wychodzenia z domu!

Wodospady Niagara – atrakcje, które warto (i nie) zobaczyć

Boston – mini przewodnik

6 komentarzy

Katarzyna hrwdomu.pl 25 kwietnia 2017 - 16:45
Matko jakie zdjęcia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czekaj chyba jeszcze raz spojrzę. Bo wiesz jak juz dorosnę do tego, spakuję walizkę i ruszę w teren! Pzdr Kasia
blogierka 26 kwietnia 2017 - 00:50
A kiedy byłaś i jak długo? Czy ciężko o wize? Rewelacyjne zdjęcia- idę buszować po blogu dalej :)
Cieplik 26 kwietnia 2017 - 00:55
Hej! Dzięki! :) W samym Toronto spędziłam kilka dni w lutym. A co do wizy - to odsyłam do wpisu Czy do Kanady potrzebna jest wiza? (tldr; nie, ale jak leci się samolotem to trzeba sobie załatwić elektroniczny dokument)
Dodaj komentarz

Ta witryna używa ciasteczek. Pozostając na stronie zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności