Niepełnosprawny w podróży

Niepełnosprawność nie musi być wyrokiem. Poprzez SZLAK "Niepełnosprawny w podróży" pokazuję możliwości, motywuję do podróży i zwracam uwagę na to, co warto poprawić, aby turystyka osób niepełnosprawnych nabrała tempa.

Nie ma kaleki, jest człowiek.

—Maria Grzegorzewska, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce

Wychowałam się w normalnej, typowej polskiej rodzinie. Model tzw. 2+2. Dwójka rodziców i dwójka dzieci. Trochę jednak byliśmy inni – moi rodzice czynnie zaangażowani w działalność jednego z wielu stowarzyszeń wspierającego rozwój dzieci niepełnosprawnych i moja niewidoma siostra jeżdżąca na wózku od kiedy pamiętam.

Wiele moich pierwszych podróży odbyłam z rodziną. Praktycznie zawsze jeździliśmy nad Bałtyk, gdzie przez wiele dni wygrzewaliśmy się na plaży, ja uczyłam się pływać, a moja siostra – wraz z innymi dziećmi, podopiecznymi tego samego stowarzyszenia – korzystała z rehabilitacji. Wspólnie zwiedzaliśmy Wybrzeże – muzea, starówki, lasy i parki. I to właśnie wtedy pierwszy raz miałam styczność z tym, że nie wszystkie miejsca są przygotowane na odwiedziny osoby niepełnosprawnej.

Z czym mierzyliśmy się w czasie rodzinnych wakacji?

Co roku pojawiały się te same problemy:

  • Czy łazienki w pokojach hotelowych będą dostatecznie duże i odpowiednio wyposażone, by „wózkowicze” mogli sobie poradzić?
  • Czy w odwiedzanych miejscach będą podjazdy i windy?
  • Czy w czasie wycieczek dostępne będą audioprzewodniki dla osób niewidomych?

To tylko niektóre pytania towarzyszące nam w czasie wakacji. Ale sporo w turystyce się zmieniło. I coraz więcej miejsc w kraju i na świecie jest świetnie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak więc podróżuje się osobom niepełnosprawnym?

Co mówią statystyki?

Według Narodowego Spisu Ludności z 2011 roku w Polsce jest 4 697 048 osób niepełnosprawnych (2 166 911 mężczyzn i 2 530 136 kobiet).

Dane i więcej informacji (z podziałem na województwa i powiaty) można sprawdzić tutaj (Dane według dziedzin / Narodowe Spisy Powszechne / NSP 2011 - Ludność / Osoby niepełnosprawne [...]).

Podróże osób niepełnosprawnych

Poniżej znajdziesz wywiady z blogerami podróżniczymi, którzy o temacie niepełnosprawności wiedzą całkiem sporo. Jest to zbiór moich rozmów z nimi – o tym, jak podróżuje się niepełnosprawnym po świecie, co bywa dla nich trudnością i jakie niespodzianki czekają na nich w czasie wyjazdów.

Poprzez poniższe wywiady chciałam pokazać, że osoby niepełnosprawne to przede wszystkimi osoby. Chciałam zwrócić uwagę na to, co warto usprawnić, ułatwiając im uprawianie turystyki, a także zmotywować – pokazując, że niepełnosprawność nie musi być dla nas ograniczeniem.

Irytowanie się na moją niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trzeba iść ze swym życiem do przodu, i myślę, że udawało mi się to nieźle.

—Stephen Hawking
Byliśmy Tam
Inne
Cieplik

Czasem nie wszystko widać na pierwszy rzut oka – wywiad z ByliśmyTam

Widziałam kiedyś w autobusie chłopaka, który zajmował miejsce siedzące. Tuż nad jego głową zebrała się grupka wszystko wiedzących osób, które to narzekały na jego brak kultury. Swoimi słowami i gestami zmuszono chłopaka do wstania i ustąpienia miejsca innym. Bo przecież młody i sprawny, to może postać. Dopiero kiedy wstając chłopak

Czytaj więcej »
Inne
Cieplik

Towarzysząc niepełnosprawnemu – wywiad z Gohą z RobiMy Podróże

Co przychodzi Ci na myśl, kiedy myślisz o wspólnej podróży z niepełnosprawnym? Wyrzeczenie? Opieka? Trudności? A może jednak radość ze wspólnie spędzonych chwil? W końcu niepełnosprawność to nic strasznego! Rozmawiam z Gohą, autorką bloga RobiMy Podróże, która towarzysząc niepełnosprawnemu mężowi zwiedza z nim świat. To opowiedz nam o sobie –

Czytaj więcej »
RobiMy Podróże: Kamil i Goha
Inne
Cieplik

Podróże na wózku – wywiad z Kamilem z RobiMy Podróże

„Podróżowanie jest dla każdego!” – to wielkie hasło przyświeca wielu podróżnikom, czy blogerom. W końcu nie ma znaczenia, czy masz portfel wypchany pieniędzmi, czy też puste kieszenie; czy jesteś długonogą blondynką, czy przysadzistym mężczyzną; czy masz 2 nogi, czy też 4 koła. Niezależnie od wszystkiego możesz podróżować i chłonąć świat

Czytaj więcej »

Poznaj Tonego - niewidomego podróżnika

Świat w moich oczach - okładka
Recenzje
Cieplik

Świat w moich oczach [RECENZJA]

“Pod koniec podróży coś zaczęło do mnie docierać: pojąłem, że moja ślepota nie jest przeszkodą, która uniemożliwia mi robienie w życiu rozmaitych rzeczy. Przeciwnie– otwiera przede mną więcej drzwi, niż ich zamyka. Zrozumiałem, że wszystko zależy od psychicznego nastawienia. Pozytywne reakcje moich znajomych z podróży przekonały mnie, że bardziej zwracają

Czytaj więcej »

Tony, autor książki „Świat w moich oczach”, od lat samotnie przemierza świat. Zupełnie nie przeszkadza mu w tym fakt, że jest niewidomy. Obecnie Tony przebywa w kolejnej długiej podróży…

(A my możemy być dumni, że polski to jedyny język obcy, w którym wydawane są jego książki!)

@cieplikpodrozuje