Jaka wielka jest Warszawa!
Ile domów, ile ludzi!
Ile dumy i radości
W sercach nam stolica budzi!

Julian Tuwim

W zasadzie Warszawę tyleż lubi, co nienawidzi. Miasto od czasów Zygmunta III Wazy jest stolicą Polski, choć już wcześniej pełniło ważną rolę – stolicy Księstwa Mazowieckiego. Ze względu na położenie miasta, w 1569 w czasie sejmu walnego w Lublinie zdecydowano o przeniesieniu sejmów walnych do Warszawy. Tak odbyło się ich tutaj łącznie 145. Również tutaj odbywały się elekcje króla, także ze względu na centralne umiejscowienie miasta.

Obecnie Warszawa liczy prawie 2 miliony mieszkańców, choć gdyby doliczyć również mieszkańców aglomeracji warszawskiej – było nas znacznie więcej. Miasto wielokrotnie niszczono, choć najwięcej obrażeń przyniosła II wojna światowa. Po 1945 roku nadano miastu obecny kształt, teraz dynamicznie rozbudowywany.

Odkryj Warszawę z nami! Zwiedź liczne muzea, poznaj jej historię, a na pewno polubisz to miasto i będziesz tu często wracał!

Warszawa muzealna | Warszawa tematyczna | Warszawskie akcje


Warszawa muzealna


 

Warszawa tematyczna


 

Warszawskie akcje


 

A jaka jest Twoja Warszawa?

Podziel się z nami w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Znajdziesz mnie też tutaj

Polub profil Cieplik podróżuje na Facebooku! Polub profil Cieplik podróżuje na Instagramie!

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych materiałów!

Dołącz do grupy Czytelników, którzy otrzymują ode mnie listy z podróży oraz mają dostęp do ekskluzywnych materiałów do pobrania za darmo i niepublikowanych nigdzie indziej!